banner21

02.06.2016, 10:26

Rahmet Ayına Yaklaştık

İslamın temel şartlarından olan oruç ibadetine (Ramazan ayı) üç gün sonra kavuşacağız Allah nasip ederse. Ufkumuzun aydınlanması, karanlıkların yok olması, kötülüklerin bitmesi, savaşların sona ermesi dileğiyle... 
Sabrın, paylaşmanın, takvanın affetmenin, sevginin, dayanışmanın, ibadetin bol olduğu bir rahmet ayına kavuşmak üzereyiz. Rasulallah (sav) sabrın yarışı diye buyurduğu orucumuzla yalnız midemizi boş bırakmakla yetinmeyip gözümüzü de, kulağımızı da, elimize, ayağımıza hasılı tüm bedenimize hükmedek, arzularımıza dur diyeceğimiz bir zamana yaklaşıyoruz.

Rasulallah (sav) “Ramazan ayı girince göklerin, Cennetin kapıları açılır. Cehennemin kapıları kapanır. Şeytanlar zincire vurulur.” diye buyuruyor.

Hadis-i Şerifteki müjde ve fırsatlardan faydalanıp iyi değerlendirmeliyiz. Peygamberimizin damarlarınızda akan kan gibi dediği şeytanı, oruç, namaz ve kurandan güç alarak zincire vuracağız. Nefis ve şeytanın vesvesesinden kurtulup yalnız Allah’a teslim olarak cehennem kapılarını kapatarak Cennetin kapısını aralayarak sabredenlere vaad edilen hesapsız mükafata nail olacağız inşallah.

Peygamber efendimiz, “Ramazan’ın evvelini rahmet, orasını mağfiret, sonunu cehennem ateşinden kurtuluş oluşturur.” buyuruyor. Buna kavuşmak için elbette bir bedel ödemek, samimi bir çaba ve gayret göstermemiz gerekiyor.

Kuranı sadece hatim olsun diye değil, mealini (anlamını) beraber okumak daha güzel olacaktır. Rahmet ayında kuranla yoğrulmamız lazım. Ayette, “Oruç benim içindir, onun mükafatını ben vereceğim.” emri ile sırf Allah için oruç tutmamız gerekir.

Ramazan ayında verilen hayrın, sadakanın, zekatın fazileti yüksektir. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinde inen Kuranın kadrini bilip hakkını vermeliyiz. Bu ayda zikir, ibadet, dua gibi ibadetlere önem vermeliyiz.

Bütün bereketleri, feyizleri ve güzel ibadetleri kendisinde toplayan on bir ayın sultanına kutlu üç gün kaldı. Bu ay arınmamıza, temizlenmemize, dirilmemize, arzularımıza kavuşma ayı olsun. 
Rabbimiz ümmet ve millet olarak özlediğimiz bu aya kavuşmayı nasip etsin.

Ramazan ayınız ve Cumanız hayırlı ve mübarek olsun. Amin...
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?