03.09.2016, 11:15

Rusya İle Olumlu İlişkiler

Yakın zaman da Rusya ile aramızda çıkan soğuk savaş, özellikle turizm sektöründe etkisini ciddi seviyede gösterdi. Keza turist sayısı ciddi seviyede düşüş gösterdi, hemen her sektörden Türk-Rus yatırımcılarının ilişkileri duraksadı yaşanılan durum iş dünyasında büyük gerilemelere sebep verdi. Neyse ki soğuk savaş, durumun müsebbiplerinin istediği yönde seyretmedi ve ilişkiler yeniden güç kazanmaya başladı.
Avrupa birliği durumun son haline içten içe bozulsada AB’nin gözümüzde eski değeri kalmadığı için bozulmasının da pek bir önemi yok. 

Enerji bakanı Berat Albayrak’ın “İlişkilerimiz daha iyi bir noktaya geldi” açıklamasının “Gazprom” şirketi ile olan ortaklık bağlamında söylediği de gayet aşikar. Soğuk savaştan nasibini en büyük şekilde alan sektörlerden birisi olan turizm içinde yüzleri güldürecek gelişmeler söz konusu; çoğu Antalya’ya olmak üzere haftalık 70’e yakın uçuş ile bu turizm sezonu sonuna dek 500.000 Rus turist ülkemize bekleniyor.

A Milli Futbol takımımızın geçtiğimiz günlerde Rus milli takımı ile yaptığı hazırlık karşılaşması ilişkilerin olumlu düzeyde seyri için hatrı sayılır bir adımdı. Keza Rus milli takımının bu soğuk savaşın ardından maça Türk ve Rus bayraklarının üzerinde olduğu forma ile çıkması olayın olumlu gelişmelerinin sağlamasını yapar mahiyette. Devlet nezlinde daha bir çok önemli adım atılıyor. Türk-Rus yatırım fonu kuruluyor, Antalya’da Rusça eğitimin olduğu bir turizm meslek lisesi kuruluyor, Antalya’da ki bankalar atmlerine Rus rublesi ile işlem yapılması özelliğini tanımladı en önemli adımlardan birisidir ki Antalya’ya “Türk-Rus Üniversitesi” kurulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti ile daha da hız kazanan gelişmelere, olumlu seviyede, ciddi mahiyette ilerledi demek mümkün. Dünya arenasında turizm cenneti olan ülkemize “güvenilir olmayan bir ülke” yaftasını yapıştırmaya çalışanlara ve ilişkilerimizi bozmak istikamette sürekli nifak tohumu ekme çalışmasında olanlara Rusya ile bozdukları ilişkilerimizi daha güçlü bir şekilde kuruyor ve olumlu yönde ivme kazandırıyor olmamızla en güzel cevabı veriyoruz.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?