banner21

112 Motorize Ekipleri Hayat Kurtarıyor

Niğde’de, ambulansların giremediği yerlerde olay yerine hızla ulaşarak gerekli acil tıbbi yardımı gerçekleştiren 112 motorize ekipleri hayat kurtarıyor.

SAĞLIK 10.08.2017, 09:01 10.08.2017, 09:01
112 Motorize Ekipleri Hayat Kurtarıyor

Niğde’de, ambulansların giremediği yerlerde olay yerine hızla ulaşarak gerekli acil tıbbi yardımı gerçekleştiren 112 motorize ekipleri hayat kurtarıyor.

Niğde’nin yoğun trafiği ve park edilen araçlar yüzünden ambulansın geçmekte sıkıntı çektiği alanlarda, dar sokak ve Pazar yerlerinde sağlık görevlileri, motorize ambulanslarla hizmet vererek, hayat kurtarıyor.

Niğde’nin yoğun trafik, yanlış ihbarlar ve araç sürücülerinin trafikte yol vermemesi gibi sebeplerle olaylara erken varması konusunda sıkıntı yaşanırken, Niğde İl Sağlık Müdürlüğü 112 motorize ekipleriyle Pazar yerlerinde ve ambulansların girmekte zorlandığı dar sokaklarda meydana gelen olaylara erken müdahale için kurulan Niğde 112 motorize ekipleri hayat kurtarıyor.

İKİ KİŞİLİK DEV KADRO

Niğde’de yedi ayda yaklaşık 24 bin 501 vakaya bakıldığını belirten Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Yılmaz Yücel; “Sağlık Bakanlığının başlatılan Motorize 112 ekibi uygulaması Niğde’de de dikkat çekiyor. Şehrin her bölgesine ulaşabilen iki kişilik dev kadro başarısıyla da dikkatleri üzerine çekiyor Niğde’de de birçok olaya müdahale eden Motorize 112 ekibi vatandaşların hayır duasını alıyor” dedi.

HIZLI MÜDAHALE  HAYAT KURTARIYOR

Yücel; “Acil vakalarda 'altın dakika' dediğimiz ilk 5 dakikada olay yerine ulaşmayı hedefleyen ekipler, elektroşok cihazından yanık setine kadar birçok teçhizatla donatılı. Motorize 112 ekiplerimiz, Niğde’de ilk olaya müdahalesi ile bir çok vatandaşa yardımcı oldu. Niğde’de sadece 1 tane bulunmasına rağmen olaylara hızlı müdahale etmesi vatandaşlarımızın dikkatinden kaçmıyor. İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı motorize 112 ekipleri, trafiğin yoğun olduğu sabah ve akşam saatinde ambulansların giremediği dar yollardaki vakalara, haftanın çeşitli günlerinde belirli bölgelere kurulan Pazar yerlerine ve yaşanan olay sonrası yaralananlara müdahale ediyor” diye konuştu. 

İLK MÜDAHALE 112 MOTORİZE EKİPLERİNDEN

İl merkezinde üç adet istasyonumuz ve diğer ilçe ve beldelerimizdeki 112 acil sağlık istasyonlarımızla birlikte toplam 19 sağlık acil istasyonla vatandaşın hizmetinde olduklarını belirten Yücel; “   Dar sokaklarda ve Pazar yerlerinde meydana gelen olaylara müdahale eden bir tane de 112 motorize sağlık ekibimiz bulunuyor. Motorize ekiplerimiz özellikle ambulansların girmediği dar sokaklara girerek oradaki hastalara ve meydana gelen olaylarda ilk müdahaleyi yapıp hastayı ambulansa taşımak ve zaman kaybını ortadan kaldırmak ve hayat kurtarmak için 112 motorize ekiplerimiz çalışıyor. Ayrıca 112 motorize ekiplerimiz ilimizin çeşitli bölgelerine kurulan Pazar yerlerinde de görev yapmaktadırlar. Pazar yerlerinde meydana gelebilecek olaylara ve orada tansiyonu düşen, bayılan ve kalp krizi geçiren vatandaşlara ilk müdahaleyi yapabilmeleri için Pazar yerlerinde de görev yapmaktadırlar” dedi.

HALKIN HAYIR DUASINI ALIYORLAR

112 motorize sağlık ekibi bu yıl hizmet vermeye başladığını belirten Yücel; “ ilimizde yoğun olarak Pazar yerlerinde meydana gelen vakalara ilk müdahaleler yapıyorlar ve hayat kurtarmaya devam ediyorlar ve vatandaştan hayır duaları alıyorlar” şeklinde konuştu.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)