Bitkisel ürün yanlış kullanıldığında öldürür!

Niğde Eczacılar Odası Başkanı Nihat Öztürk, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte artan zayıflama ilacı kullanımına dikkat çekti.

SAĞLIK 04.07.2017, 11:27 04.07.2017, 11:28
 Bitkisel ürün yanlış kullanıldığında öldürür!

 Niğde Eczacılar Odası Başkanı Nihat Öztürk, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte artan zayıflama ilacı kullanımına dikkat çekti.

Bitkisel ürünlerin yanlış kullanıldığından öldürebileceğini söyleyen Öztürk, şu açıklamalarda bulundu:  Reklamında ünlü kişiler oynatılarak, masummuş algısı yaratılan ve çeşitli satış teknikleriyle piyasaya sürülen bitkisel ürünler bu kez can almadı ama ölümden dönen genç kız, karaciğerini kaybetti. Genç kız, organ nakli ile yeniden eski sağlığına kavuşmaya çalışıyor. Konya’da hemşirelik bölümü öğrencisi genç kızın, reklamlardan görerek kolaylıkla temin ettiği zayıflama ürünü, piyasada elini kolunu sallayarak gezen umut tacirleri tarafından satılmaya, reklamı yapılmaya, can almaya devam ediyor. İçerisinde ne olduğu bilinmeyen, kim tarafından nerede üretildiği belli olmayan, internet üzerinden ve çeşitli mağazalardan kolaylıkla temin edilebilen bitkisel ürünlere karşı bir kez daha uyarıyoruz; bitkiler yanlış kullanıldığında ölüme neden olabilir!
REKLAMLA YARATILAN SANAL GERÇEKLİK ÖLÜMCÜL OLABİLİR
Unutulmamalıdır ki, ilaç herhangi bir ürün değildir. İlaçta reklam yalnızca yanıltıcı değil aynı zamanda birey ve toplum sağlığını tehdit eden bir unsurdur. Reklamla yaratılan sanal gerçeklik, ölümcül sonuçlar yaratabilir. Biz eczacılar, yeni ölümler yaşanmadan halkımızı, ilaçlarını sadece eczanelerden almaları; yetkilileri ise, bu ilaçların diğer ilaçlar gibi Sağlık Bakanlığı’nın izin ve kontrolünde, eczanelerden halka ulaştırılması konusunda uyarıyoruz. Hiçbir şey için geç olmadığını belirtiyor, kendini sorumlu hisseden herkesi daha fazla duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)