banner21

Değirmencioğlu, Herkesi Sigarayı Bırakmaya Davet Ediyorum

Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, tüm dünya ülkelerinde, tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi ve küresel tütün salgınını önlemek amacıyla yapılan çalışmalar bağlamında her yıl 9 Şubat gününün, Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlandığını belirterek; “Tüm halkımızı sigarayı bırakmaya davet ediyorum” dedi.

SAĞLIK 09.02.2018, 09:42 09.02.2018, 09:43
Değirmencioğlu, Herkesi Sigarayı Bırakmaya Davet Ediyorum

Niğde Sağlık İl Müdürü  Dr. Ertan Değirmencioğlu, tüm dünya ülkelerinde, tütün ürünleri   tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi ve küresel tütün salgınını önlemek amacıyla yapılan çalışmalar bağlamında her yıl 9 Şubat gününün, Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlandığını belirterek;  “Tüm halkımızı sigarayı bırakmaya davet ediyorum” dedi.

Tütün kontrolünde temel amacın tütün ürünleri tüketimini azaltarak başta kanser olmak üzere onlarca hastalığın yarattığı sağlık, sosyal ve ekonomik zararların önüne geçilmesini sağlamak olduğunu belirten Değirmencioğlu; “Özellikle de çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere yeni başlayacakları önlemek ve başkasının içtiği sigaranın dumanından oluşan pasif etkilenimini engellemektir. Sigara kullanımının önlenmesi çalışmalarının önemi her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde sigaraya karşı mücadelede, özellikle kamusal alanda sigara kullanımının önlenmesine yönelik ‘Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Yasa’ önemli bir aşamadır. Sağlık Bakanlığı’nın;  19 Mayıs 2008 tarihinde tüm kamu kurumlarında, 19 Temmuz 2009 tarihinde ise özel işletmeleri de kapsayan 4207 sayılı bu Kanunu; tütün ürünlerini kullanmayan fakat tütün   dumanına maruz kalan halkımızı özellikle genç, çocuk, hamile ve engelliler gibi risk gruplarını korumak, sigara içenlerin bu davranışlarını bırakmasını desteklemek, çocuklar ve gençler başta olmak üzere bireylerin sigara içmeye başlamalarını önlemek amacıyla yürürlüğe girmiştir. Bununla beraber tütün kullanımını artırma potansiyeli bulunan görsel ve yazılı medya ürünleri yasaklanmış, kısıtlamalar getirilmiştir. Tütün ürünlerinin üzerine caydırıcı unsurlar eklenmiş, 18 yaş altı bireylere tütün ve tütün ürünü satışı yasaklanmıştır. Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu bu çalışmalar toplum tarafından desteklenmektedir. Sigarasız bir dünya için kararlı ve hızlı bir mücadele etmek gerekmektedir” dedi.

EN İYİ TEDAVİ HİÇ BAŞLAMAMAK

İlimizde de tütün ve tütün ürünlerinin zararları ile ilgili çalışmaların titizlikle yürütülmekte olduğunu belirten Dr. Değirmencioğlu; “ Denetim ekiplerimiz tarafından İlimizin her bölgesinde denetimler yapılmakta, eğiticilerim ise okullarda, üniversitede, kamu kurumlarında eğitimler vermektedir. Halk Sağlığı Müdürlüğümüze bağlı  Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) bünyesinde bulunan   sigara bırakma polikliniğimizde de müracaat eden vatandaşlarımıza desteğimiz sürmektedir. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız Aile Hekimliklerine, KETEM Birimimize müracaat ederek veya ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını arayarak her konuda bilgi alabilirler. Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. En iyi tedavi hiç başlamamak, eğer başlamışsanız da bırakmak yönünde doğru adımları atmaktır. 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü nedeni ile tüm halkımızı sigarayı bırakmaya davet ediyor ve herkese sağlıklı yaşam diliyorum” diye konuştu.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)