banner21

Kanser İçin Farkındalık Standı

1- 7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla Niğde İl Sağlık Müdürlüğü, farkındalık standı açtı ve vatandaşlara mavi, pembe kurdeleler vererek, kanser hakkında bilgiler aktardı.

SAĞLIK 05.04.2018, 09:17 05.04.2018, 09:18
Kanser İçin Farkındalık Standı

1- 7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla Niğde İl Sağlık Müdürlüğü, farkındalık standı açtı ve vatandaşlara mavi, pembe kurdeleler vererek, kanser hakkında bilgiler aktardı.

Her yıl nisan ayının ilk haftasının Kanser Haftası olarak kutlandığını ifade eden Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, kanserin vücuttaki hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile karakterize olan bir hastalık grubu olduğunu söyledi.

Dr. Değirmencioğlu, "Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme dahi neden olabilir. Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir. Yeni yayımlanan dünya kanser istatistiklerine göre, ölüm nedenleri arasında kanser ilk sırada yer almaktadır. Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olan kanser önlenebilir bir hastalıktır. Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması, tedavi ve teşhis olanaklarının giderek artması ve yapılacak taramalar ile erken teşhis imkanlarının olması kanserle mücadele için yapılan çalışmaları daha da önemli kılmaktadır. Kansere karşı alınacak önlemlerde temel ilke, kansere sebep olan etkenlerden kaçınılması ve hastalığın erken teşhis edilmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda ülkemizde her yıl Nisan ayının ilk haftası, 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası olarak belirlenmiştir" şeklinde konuştu.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kanser konusunda eğitimlerin verildiğini ifade eden Değirmencioğlu, İl Sağlık Müdürlüğü olarak temel hedeflerinin toplumda farkındalık oluşturarak, kanser vakalarının azaltılabilmesini sağlamak olduğunu aktardı.

Dr. Değirmencioğlu, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1-7 Nisan Kanser Haftası'nda vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturabilmek adına çalışmalarımız devam ediyor. Kanser konusunda eğitimler, afiş ve broşür dağıtımı, kanser erken teşhis ve eğitim merkezi (KETEM) hakkında bilgilendirme ve yönlendirmeyi de içeren standımızda çalışmalar yapıyoruz. Kanserden korunmada en önemli nokta erken teşhistir. Sigara, dengesiz beslenme, obezite ve kontrolsüz olarak güneş ışınlarına maruziyet kansere neden olan faktörlerin yüzde 90'nını oluşturmaktadır. Bu nedenle sigara içilmemesi, doğal ve dengeli beslenme, fazla kiloların verilmesi ve düzenli egzersiz yapılması, güneş ışığından uygun sürelerde yararlanılması kanserden korunmada alınacak temel önlemlerdir. Kanserden korunmak kanser tedavisinden her zaman daha kolay ve daha ucuzdur. Kanserle ilgili bilgilerimizin artması ve erken tanı, tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ile artık kanserle mücadelede daha güçlüyüz. Bu yüzden diyoruz ki, kanser önlenebilir bir hastalıktır. Erken teşhis hayat kurtarıcıdır" diye konuştu. 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)