banner21

Kanserde Erken Tanı Hayat Kurtarıyor

Niğde Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklama da Meme kanseri, gerek gelişmiş, gerekse gelişmekte olan ülkelerde en sık görülen kadın kanseri olduğunu belirtti.

SAĞLIK 23.09.2017, 17:17 23.09.2017, 17:18
Kanserde Erken Tanı Hayat Kurtarıyor
Niğde Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklama da Meme kanseri,  gerek gelişmiş,  gerekse gelişmekte olan ülkelerde en sık görülen kadın kanseri olduğunu belirtti.       
Ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser olan meme kanseri kadınlarda kanserden ölüm nedenlerinin başında gelmekte olduğunu belirten Değirmencioğlu; “ Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede kadınların bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla  2004 yılından beri  Ekim  ayında  “Meme Kanseri  Bilinçlendirme Etkinlikleri” kapsamında yurt genelinde çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir.  Meme kanseri, ileri yaş hastalığı olmasına rağmen çok genç yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Türkiye’de meme kanseri görülme yaşı bir çok batı ülkesine göre daha erken yaşta ( yüzde 40’ ı 50 yaş altında) görülmektedir. Ortalama riske sahip bir kadın için yaşam boyunca meme kanserine yakalanma riski yüzde 7,8 dir. Erkeklerde de görülmekle beraber tüm meme kanserlerinin ancak yüzde 1’ini oluşturmaktadır. Sigara kullanan kadınlarda meme kanseri riskinin arttığı yönünde bulgular vardır. Toksik hava kirletici olarak tanımlanan çevresel Tütün dumanı maruziyetinin özellikle genç kadınlarda meme kanserinde  % 70 e varan oranda artışa yol açtığını gösteren çalışmalar vardır. Ayrıca ilk doğumun ileri yaşta olması, hiç doğum yapmamış olmak, erken adet görüp geç menopoza girmek, kontrolsüz hormon ilacı kullanmak, 1.derece akrabalarında meme kanseri olması, obezite ve menopoz sonrası aşırı kilo almak meme kanseri riskini arttırabilmektedir” dedi.
Değirmencioğlu; “Meme kanserinde genellikle ağrısız kitle (memede, koltuk altında), nadiren ağrı, meme başı akıntısı  (özellikle tek taraflı, kanlı ), meme başının içeri çekilmesi, meme derisinde kalınlaşma, kızarıklık, meme ucunda kabuklanma, kaşıntı, memede portakal kabuğu görünümü önemli belirtilerdendir. Meme Kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olmasına rağmen erken tanı konabilen ve tedavi ile düzelme şansı olan bir kanser türüdür. Erken tanı hayat kurtarır. Meme kanseri, erken tanı ile memenin tamamının alınmasına gerek kalmadan, meme koruyucu yöntemlerle tedavi olabilen bir kanserdir. Bazı vakalarda hastalık belirtileri oluştuğunda kanser ileri evrede olabilir bu nedenle belirtiler oluşmadan vakaların erken dönemde yakalanabilmesi için Tarama Programları oldukça önemlidir. Meme kanseri ile mücadelede erken tanı için, kadınların meme kanserinin farkında olması (eğitim) ve Kendi Kendine Meme Muayenesi yapmaları (ayda bir kez), Klinik Muayene (hekim muayenesi)  ve Tarama Mamografisi gereklidir. Bunları birbirinden ayırmak mümkün değildir. Mamografi;  Meme kanserini kitlenin ele gelmediği erken dönemde yakalayabilmek için başvurulan bir yöntemdir. Mamografi ,memenin yağ ve  bez yapılarını  inceleyen, hem tarama hem de  tanı amacıyla kullanılan en önemli yumuşak  doku radyografi tekniğidir” diye konuştu.
Kanserle mücadelede, erken teşhis ve kansere neden olan risk faktörlerinden korunmak çok önemlidir diyen Değirmencioğlu; “Niğde KETEM(Kanser Erken Teşhis Tarama Ve Eğitim Merkezi) olarak Ekim Ayında ve yıl boyunca, Meme Kanseri konusunda halk eğitimleri,  sağlık personeline yönelik hizmet içi eğitimler,  Stand çalışmaları (afiş, broşür dağıtımı) vb. etkinlikler düzenlenmektedir.  Kanserin erken yakalanmasında, kişilerin henüz hastalık belirti ve bulguları ortaya çıkmadan sağlık kuruluşlarına başvurmaları ve kendilerine uygun tarama programlarına dahil olmaları çok önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

                                                                                                              

                                                                                                                                                                                                           
                                                                                                                                                      
     

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)