banner21

UMKE’den Torosların Zirvesinde Tatbikat

Niğde’nin Ulukışla İlçesi Darboğaz Kasabası Karagöl Mevkii’nde Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ekibi kurtarma tatbikatı düzenledi. Niğde’den 21 UMKE personeli, Nevşehir’den 5 UMKE, Kayseri ilinden 4 UMKE personeli toplamda 30 UMKE personeli ile eğitim ve tatbikat gerçekleştirildi.

SAĞLIK 20.09.2017, 08:38 20.09.2017, 08:39
UMKE’den Torosların Zirvesinde Tatbikat

Niğde’nin Ulukışla İlçesi Darboğaz Kasabası Karagöl Mevkii’nde Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ekibi kurtarma tatbikatı düzenledi. Niğde’den 21 UMKE personeli, Nevşehir’den 5 UMKE, Kayseri ilinden 4 UMKE personeli toplamda 30 UMKE personeli ile eğitim ve tatbikat gerçekleştirildi.

Niğde Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz Yücel’in yönettiği tatbikat gerçeği aratmazken, UMKE ekiplerinin gösterdiği performans ise göz doldurdu. Sağlık Müdürü Yılmaz, İlimizin coğrafi yapısı ve dağcılık turizmine elverişli olması nedeni ile zaman zaman dağcı kazaları, suda boğulmalar, sel felaketleri ve toplu trafik kazaları vb. olaylar meydana gelmektedir. Bu kapsamada; 2017 yılı UMKE faaliyet planları doğrultusunda İlimiz Ulukışla İlçesi Darboğaz Kasabası Karagöl Mevki’inde kamp düzenlenmiştir. Kamp’a İlimizden 21’UMKE personeli, Nevşehir İlinden 5 UMKE Kayseri ilinden 4 UMKE personeli toplamda 30 UMKE personel ile eğitim ve tatbikatlarla kampımız devam etmiştir” dedi.

Kamp süresince kampta yapılan eğitimler hakkında bilgi veren Dr. Yücel; “ Kamp brifingi, Şok tatbikatı ve tatbikat değerlendirilmesi, Temel kampçılık ve çadır kurulumu eğitimi, Zor şartlarda hayatı idame ettirme eğitimi, Kondisyon yürüyüşü ve değerlendirilmesi, İp sürüş teknikleri eğitimi, Arazide hasta taşıma teknikleri eğitimi, UMKE medikal çanta eğitimi, Temel Yaşam Desteği eğitimi, Deprem konulu eğitimler, Arazide yön bulma eğitimi, Gece tatbikatı ve intikal eğitimi, Arazide yaralı kurtarma tatbikatı ve Olay yeri yönetimi eğitimi konulu eğitimler ve tatbikatları yapılmıştır. Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada, bilgi, beceri ve eğitimlerimiz devam edecek olup Niğde UMKE il iç, il dışı ve Yurt dışında meydana gelebilecek olağan veya olağan dışı durumlarda aktif olarak görev almaya devam edecektir” diye konuştu.

 Yılmaz; “ Son yıllarda ülkemizde ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan afetler, sağlık sistemlerinin afetlere ve acil durumlara hazırlıklı olmasının önemini gözler önüne sermiştir. Bu olaylar karşısında ilimizde toplam 77 UMKE üyesi personelimizle hizmet vermekteyiz. Afet veya olağandışı durumlarda aldıkları özel eğitim ve donanımla, kazazedelere olay yerinde, en kısa sürede imkân ve kabiliyetlerini kullanarak uygun yöntemlerle medikal müdahale etmek ve kurtarmak. Kurtarılan kazazedeleri, en kısa sürede ileri acil tedavi ünitelerine naklini sağlamak üzere ambulanslara, uygun nakil araçlarına ve görevlilerine teslim etmek.  Afetler ve olağan dışı durumlarda diğer sağlık ekiplerinin sunduğu tıbbi yardımların yeterli olmadığı durumlarda ve alanlarda, ekibin kendi donanım, personel ve eğitim imkânları dâhilinde ihtiyaç duyulan  Sağlık hizmetlerine destek vermek. Olay yerinde sağlık hizmetlerinin yönetimini yapmak, triaj, tıbbi müdahale, nakil hazırlıkları, haberleşme ve kayıt yapmak. Afet birimi ve diğer yerler ile gerekli iletişimi ve bilgi akışını sağlamak.  Faaliyetleri kapsamında ilgili kurum, kuruluş ve kişilerle işbirliği yapmak. Gerekli hâllerde, yurtdışında meydana gelen afet ve olağan dışı durumlarda sağlık hizmetlerinde görev almak.

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)