banner21

“Anayasa Taslağı Bölgesel Yönetimlerin Yolunu Açabilir”

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer TBMM’de görüşülmekte olan Anayasa değişiklikleri ile ilgili, “Her yurttaş mutlaka madde madde değişimi okumalı ki nasıl bir değişim olduğunu görerek değerlendirmeli ”dedi.

SİYASET 10.01.2017, 09:11 10.01.2017, 09:17
“Anayasa Taslağı Bölgesel Yönetimlerin Yolunu Açabilir”

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer TBMM’de görüşülmekte olan Anayasa değişiklikleri ile ilgili, “Her yurttaş mutlaka madde madde değişimi okumalı ki nasıl bir değişim olduğunu görerek değerlendirmeli ”dedi.

Gürer Mustafa Kemal Atatürk’ün 7 Şubat 1923 günü öğleyin Balıkesir’de Zağanos Paşa Cami Hutbesinde cemaate seslendiği konuşmasında,“Ben yalnız kendi düşüncemi söylemek istemiyorum. Hepinizin düşüncelerini anlamak istiyorum. Millî emeller, millî irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, millet fertlerinin tamamının arzularının, emellerinin birleşmesinden ibarettir”  deyişini anımsatarak,  “Evet bugün de her yurttaş siyasi kimliği etkisi altında kalmadan bu değişiklik maddelerini okumalı, 2010 HSYK değişimi ile ülkenin düştüğü durumu düşünmeli ve duygusu ile değil değişimin yarına yönelik ülkede nasıl bir rejim üreteceğini görmelidir. İnsanlar fanidir. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır. Mecliste kişiye özel çıkarılmak istenen değişime CHP olarak karşı çıkışımız Cumhuriyet, Demokrasi ve çocuklarımızın geleceği içindir. Atatürk’ün deyişi ile“ Millî emeller, millî irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, millet fertlerinin tamamının arzularının, emellerinin birleşmesinden ibarettir.  O yol doğru yoldur. Barolar, Demokratik Kitle Örgütleri, Üniversiteler görüşleri alınmadan, Ana Muhalefet Partisinin dahi Televizyonlarda düşüncelerine yer verilmeden, yalnız ben yaptım oldu mantığı ile Anayasa değişimi olamaz. OHAL, Fırat Kalkan Operasyonu ile Savaş ve Terör ortamında Dünyada Anayasa değişimine giden tek ülke olacağız. Bu dahi yanlışlığın bir göstergesidir. AKP Hükümetleri zamanında yapılan çok sayıda kanun  tekrar tekrar değişime uğradı. Başa dönüldü. Bu Anayasa nasıl yönetileceğimizi belirliyor. Başbakanlık kalkıyor. Sorumsuz ve hesap vermeyen ama yetkili Cumhurbaşkanı ile yargı yürütme belirleniyor. Meclisi dilerse fesh ediyor, kararnamelerle ülkeyi yönetme gücüne eriyor ”dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer  üniter devlet yapısını dahi değiştirecek yetkilerle  donanan ama hesap vermeyen bir Cumhurbaşkanlığı makamında tüm yetkilerin toplandığını  belirterek şöyle söyledi:“ Cumhurbaşkanına verilen yetki ile kararname çıkararak merkezi idare alanında geniş düzenleme yapabilme ve sınırsız şekilde kamu tüzel kişilikleri kurabilme yetkisi tanınmaktadır. Böylece idare sınırları belirsiz örgütlenmeler oluşturma yolu açılmaktadır. Tepkiler nedeni ile komisyondan çıkarılan 14. Ve 15. maddelere rağmen Anayasa’nın 104 ve 123. maddelerindeki değişiklikler Cumhurbaşkanına yetkilerini kullanarak  üniter yapıyı değiştirecek  idari  düzenlemeler yapma imkanı vermektedir. Bu federasyona geçiş hazırlığıdır” dedi.

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)