banner21

“Çiftçilik kazandırmıyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin girdi maliyetindeki yüksek artış nedeniyle ürettikleri üründen para kazanamadığını, bunun sonucu olarak da tarımı bırakmak zorunda kaldıklarını söyledi. 

SİYASET 26.06.2021, 16:20
“Çiftçilik kazandırmıyor”

Ülkemizde tarım alanlarının da çiftçi sayısının da sürekli azaldığına dikkat çeken Gürer, “Bu olumsuzluğa dur demenin yolu, girdi maliyetlerinin azalmasını sağlamak ve üreticiye doğru desteklemekten geçiyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, seçim bölgesi olan Niğde’nin köy ve kasabalarında çiftçilerin sorunlarını dinledi. 

Gürer’in, Gedelli köyünde bir araya geldiği üreticiler, yaşadıkları sorunları anlatıp, taleplerini sıraladı. 

Üreticiler, girdi maliyetlerindeki artışa bağlı olarak üreticilerin, ürünlerinden para kazanamadığını, bunun sonucu olarak da çiftçinin tarımı bıraktığını belirtiler. 

20 YIL ÖNCEKİ TARIM DAHA İYİYDİ

Gedelli köyü sakinlerinden Mehmet Eroğlu ise tarım ve hayvancılığın 20 yıl önce bundan çok daha iyi noktalarda olduğuna işaret ederek, “2002 yılına kadar 200 koyunum, 47 dönüm de tarlam vardı. Hem hayvancılık hem de çiftçilik yapıyordum. Koyunlarımın tamamı gitti, tarlalara da ekim yapmayı bıraktım. Çünkü ne hayvancılıktan ne de bitkisel üretimden para kazanamıyoruz. Pahalıya mal oluyor; güç, kudret kalmadı. 3 oğlum da köyü terk etti” diye konuştu. 

SÜT İNEKÇİLİĞİ YEM FİYATI İLE ZORLAŞTI

Başka bir köylü ise hayvancılıkta yaşanan sorunları anlattı. 165 liraya besi yemi aldıklarını, samanın tonunun 1200 liraya kadar çıktığını belirten köylü, “Samanı da parasıyla bile bulamadığımız zamanlar oluyor. Süt inekçiliği yem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle bitme noktasına geldi. Süt ineklerinin çoğunu kesime gönderiyoruz. Yem fiyatları arttığı için besicilik de bitme noktasına geldi” şeklinde konuştu. 

SU BOŞA AKIYOR 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e dert yanan köy Muhtarı  Cumali Ölçer Gedelli köyünde gölet olmadığı için arazilerin ekilemediğini bağ ve bahçelerin ise kuruma aşamasına geldiğini söyledi ve “Bölgedeki kasaba ve köyleri doyuran köy olarak anılan köyümüz ne yazık ki bugünlerde kendini bile doyuracak güce sahip değil. Çünkü gölet yok. Gölet olmadığı için kışın kar yağışı ile oluşan  dağlardan çıkan sular boşa akıp gidiyor” dedi. 

HAYVANCILIK BAZI BÖLGELERDE YASAKLANDI

Gedelli köyünün bir bölümünün orman köyü statüsüne alındığı için bazı bölgelerin mera vasfından çıkarılarak orman vasfı verildiğini belirten bir başka köylü ise “Orman köyü statüsünde olan köyümüzde 1980’li yılların sonundan itibaren bazı bölgelerde hayvancılık yapmamız yasaklandı. Mera alanlarımız, mera vasfından çıkarılarak orman vasfına alındı. Ancak buralarda ne orman ağacı dikildi ne de mera alanına döndürüldü. O nedenle hayvancılığı kısıtlı bir şekilde yapmaya çalışan köylülerimiz, artan girdi maliyetleri karşısında çok ciddi sorunlarla boğuşmaya başladı” ifadelerini kullandı. 

TÜM KÖYLERİN SORUNU AYNI 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Niğde’deki tüm köylerin yaşanabilir güzellikte olduğuna işaret ederek, “Maliyet artışı tarımda tehlike çanlarını çaldırıyor. Ne yazık ki tarım ve hayvancılık tüm köylerimizde  sorunlu duruma, hatta bitme noktasına gelmiş. Gittiğimiz her köyde tarımla ilgili sorunların sürekli arttığını görüyoruz. Ülkemizde yalnız tarım alanları azalmıyor, çiftçiler de çiftçiliği bırakmak zorunda kalıyor. Gedelli, İmrahor, Güney, Horoz köyleri bölgede gölet bekliyor. Porsuk, Darboğaz ve Emirler’de bulunan göletler ise yetersiz. Bu konuda sorunun çözüleceği söylense de yıllardır sürüncemede bekliyor. Orman alanı olarak belirlenen Gedelli gibi köylerde ağaçlandırma gereği gibi yapılmayınca mera alanları boş duruyor ama hayvancılığa izin verilmediği için hayvancılık her geçen gün geriliyor” diye konuştu. 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)