banner21

Gürer’den Kanun Teklifi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, elektronik ortamda dolandırıcılığın önüne geçilmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisine kanun teklifi verdi.

SİYASET 12.02.2020, 16:39 12.02.2020, 16:39
Gürer’den Kanun Teklifi

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifini ve gerekçesini açıklayan Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ‘‘Her yerde kişisel bilgilerin beyan zorunluluğu, rastgele talebi ve kaydı, kişisel bilgilerin merkezi veri tabanında tutulması ve bu veri tabanlarına çoğunlukla bilişim güvenliğinden bihaber, tasasız, aldırışsız çok sayıda kişinin ulaşılabilirliği ile telefon ve sanal ortam dolandırıcılığı gün geçtikçe artmaktadır. Bakanlığın ve GSM operatörlerinin bu konuda önlem almadığı her geçen gün artan dolandırıcılık vakalarıyla açığa çıkmaktadır.

Abonelerin  birden çok hat talep etmesi halinde; hatların kullanıma açılabilmesi için abonelik sözleşmesinin tesisine ilişkin belgelerin tam olduğu ve söz konusu belgelerdeki bilgilerin doğruluğu işletmeci tarafından kontrol edilerek gerekli teyit işlemi İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Kimlik Paylaşımı Sisteminden yapılır. Birden çok hat alan kişi ya da kişilerce 5237 sayılı Kanunun 157’nci maddesinde düzenlenen suçun söz konusu hatlarla işlenmesi halinde, meydana gelen zarardan işletmeci ve kurum müteselsilen sorumludur.” dedi.

Dolandırıcılar Can Acıtıyor 

Telefon dolandırıcılığının son  yıllarda artığını ve binlerce insanın mağdur olduğuna da değinen Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu mağduriyetlerde  bu hatları verenlerin de sorumluluğu olmalıdır. Salt daha çok abone ve müşteri için değil, denetimsizliğin de sorumluluğuna ortak kılınmaları gerekir. Binlerce insan çok ciddi boyutta yaşadığı mağduriyet ile acı çekmekte, varlığını yitirmektedir. Suçlu kişilere erişimde ya da dolandırılan parasal varlığın geri alınmasında sorunlar yaşanmaktadır. Kimi yitip gitmektedir. Dolandırıcılığın sonlanması İçin bu tür kanun düzenlemeleri de ihtiyaçtır” diye konuştu.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)