banner21

‘‘İki Suikast'te de Düşündürücü Benzerlikler Var’’

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde İl Başkanı Erhan Âdem, Cumhuriyet Şehitleri Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan’ın 24 Ocak ölüm yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

SİYASET 23.01.2020, 17:12 23.01.2020, 17:13
‘‘İki Suikast'te de Düşündürücü Benzerlikler Var’’

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde İl Başkanı Erhan Âdem, Cumhuriyet Şehitleri Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan’ın 24 Ocak ölüm yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamada Uğur Mumcunun kamuoyu belleğinde dürüst, cesur, halkın ve ülkenin çıkarlarının savunucusu ilkeli bir gazeteci olduğunu söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi Niğde İl Başkanı Erhan Adem, “Onun gazetecilik yılları, dış dinamiklerin Türkiye’ye yönelik etnik, dinsel, mezhepsel ayrıştırma ve istikrarsızlaştırma planlarının uygulamaya sokulduğu bir zaman dilimine denk düşer. Uğur Mumcu, Bağımsız gazetecilikten sermaye gazeteciliğine geçişle, ticari çıkarların, ulusal çıkarların önüne geçtiği bir dönemde kalem namusunu koruyan adamdır. Ulus devlet, üniter yapıyı esas alan Cumhuriyet’e karşı siyasal dincilik ve etnik bölücülük konsorsiyumuna karşı kuruluş değerlerinin yılmaz savunucusudur” dedi.

İKİ SUİKAST ARASINDAKİ DİKKAT ÇEKİCİ VE BENZERLİKLER VAR  

24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’a ve emniyet mensuplarına yönelik suikast ile Uğur Mumcu suikastı arasında dikkat çekici ve düşündürücü benzerlikler olduğunun vurgusunu yapan Başkan Adem, “Her iki suikastın planlayıcılarının ve uygulayıcılarının aynı merkez ve kaynakla bağlantılı oldukları anlaşılmaktadır. Gaffar Okkan’ın şahsında yine kolluk bürokrasisinin yetenekli ve etkili bir görevlisi susturulmak istenmiştir. Gaffar Okkan suikastı ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne meydan okunmuş ve savaş ilan edilmiştir. Namuslu, Cumhuriyet’in kuruluş değerlerinin savunucusu, tarafsız kamu görevlilerinin öldürülerek tasfiye edileceği mesajı verilmiştir. 8 yıl ara ile katledilen Cumhuriyet şehitleri Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan’ı saygı ve rahmetle anıyor, uğruna hayatlarını feda ettikleri değerlerin savunulması ve yaşatılmasının hepimiz için kaçınılmaz ve ertelenemez birer görev olduğunu unutmamalıyız” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)