Kavaklıoğlu Bölgesel Çalıştaya Katılmak Üzere Malta’ya Gitti

TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı Ak Parti Genel Sekreter Yardımcısı Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, “Terörle Mücadele Çerçevesinde Parlamenterler İle Yargı Aktörleri İlişkisi” Bölgesel Çalıştayı’na katılmak üzere Malta’ya gitti.

SİYASET 22.03.2018, 09:37 22.03.2018, 09:38
Kavaklıoğlu Bölgesel Çalıştaya Katılmak Üzere Malta’ya Gitti
TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı Ak Parti Genel Sekreter Yardımcısı Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, “Terörle Mücadele Çerçevesinde Parlamenterler İle Yargı Aktörleri İlişkisi” Bölgesel Çalıştayı’na katılmak üzere Malta’ya gitti. 
Milletvekili Kavaklıoğlu Malta ziyareti öncesi yapmış olduğu açıklamada “Çalıştaya Türkiye Büyük Millet Meclisini temsilen Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı olarak kendisinin, İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkan Vekili Şenal Sarıhan’ın katılacağını belirterek; “Terörle Mücadele Çerçevesinde Parlamenterler İle Yargı Aktörleri İlişkisi” Bölgesel Çalıştayına, Türkiye başta olmak üzere Malta, ABD, İspanya, Fas, Nijerya, Lübnan Parlamento temsilcileri ile Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gibi uluslararası kuruluşların temsilcileri, bürokratlar, uluslararası uzmanlardan katılım olacak” dedi. 
İki gün sürecek çalıştayda parlamenterler, bürokratlar ve uluslararası uzmanlar parlamenterlerin terörizm ile mücadele kapasitelerini değerlendireceklerini belirten Milletvekili Kavaklıoğlu; Uluslararası Teröre Karşı yargısal İşbirliği ve Merkezi Otoritelerin Etkinliği başlığı altında, Uluslararası terör yasasının kabulünde parlamenterlerin görevi, anti terörizm vizyonunun uluslararası gerekliliği. İnternet Servis Sağlayıcılar İle İş Birliği başlığı altında, terör organizasyonlarının sosyal medya üzerinde yararlanmasının önlenmesi. Hukuk Devleti Konsepti Üzerinden Terörle Mücadelede İstihbarata Parlamenter Bakış başlığı altında, terörizmin önlenmesinde ve terörizm karşıtı politikaların belirlenmesinde istihbaratın kullanılması. Terörle Mücadele Politikasının İçselleştirilmesi ve Yönetici ile Toplumsal Seviyedeki Paydaşlar Arasında İşbirliği başlığı altında parlamenterlerin uygulayabilecekleri ulusal terörle mücadele politikalarının oluşturulmasında etkili kanallar geliştirmek. Parlamenterlerin Anti Terörizm Angajmanları başlığı altında, Parlamenterlerin terörizm ile mücadelede referans kaynağı olarak yararlanacakları el kitabı. Bulgular ve Önümüzdeki Yol, başlığı altında şiddet içeren aşırılık ve terörizme karşı mücadelede Parlamenterlere yeni fırsatlar” konuları üzerinde durulacağını belirtti. Çalıştayın ülkemiz için faydalı olacağını ve bu çalıştayda ülkemizin teröre karşı kazanmış olduğu tecrübesinin uluslararası paydaşlar ile paylaşılacağını ifade eden Milletvekili Kavaklıoğlu; teröre karşı mücadelede parlamentolara/parlamenterlere düşen görevlerden ve  uluslararası işbirliğinin öneminden bahsederek Türkiye’nin gerek bölgesinde gerekse dünyadaki terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele ettiğini bu kapsamda da Afrin’in düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı ile terör örgütlerinden temizlendiğinden bahsetti.        


Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)