banner21

“Niğde Bölgenin En Geri Kalmış İli”

CHP Niğde Milletvekili, KİT Komisyon Üyesi ve CHP Emek Bürolarında yer alan Ömer Fethi Gürer Niğde ilinde kent merkezinin yansıra kasaba ve köylerde ziyaretlerine devam ediyor.

SİYASET 19.10.2016, 08:44 07.11.2018, 17:25
“Niğde Bölgenin En Geri Kalmış İli”
CHP Niğde Milletvekili, KİT Komisyon Üyesi ve CHP Emek Bürolarında yer alan Ömer Fethi Gürer Niğde ilinde kent merkezinin yansıra kasaba ve köylerde ziyaretlerine devam ediyor. Niğde Merkez İlçeye bağlı Dündarlı Kasabasını Niğde CHP Merkez İlçe Başkanı Kamil Davarcı, İl Genel Meclis Üyesi Rasim Yılmaz, İlçe ve İl Yöneticileri ile ziyaret eden Ömer Fethi Gürer Üretici sorunlarını dinledi.   Dündarlı Kasabasında yaptığı konuşmada da bölgenin çözüm bekleyen konularına değindi.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer patates ve elmanın bölgede üreticisini bu yıl da güldürmediğini ifade etti. Başbakanın açıkladığı tarım ve hayvancılığa dayalı destek ve teşviklerden Niğde ilinin mahrum bırakıldığını belirtti. Tarım Bakanlığının mağdur olan çiftçi ve üreticileri desteklemesini istedi. 
Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer şöyle dedi:“ Çiftçi ve üretici olarak sizlerle konuştuğumuzda yaşadığınız sorunları anlatıyorsunuz. Patates ve elma bu yıl da ciddi olarak üretenlerini mağdur etti. Biz hükümeti eleştiriyoruz ama çözüm de öneriyoruz. Patates İçin acil çözüm elli dolarlık bir teşvik verilirse en azından bu yıl için  sorun biter. Ayrıca büyükşehir belediyeleri eli ile de ürünler  dar gelirlilere verilebilir. Kalıcı çözüm ise  Niğde iline tarıma dayalı  entegre tesisler kurulmasıdır. Patates için de ,elma için de  kalıcı çözüm üretilmelidir. Elmayı halen meyve suyu tesisinden başka verecek yer yok. 10 kuruşa satılarak  gelecek yıl bahçelere nasıl bakım sağlanacak? İşte bu yıl Dündarlı’da elma don ve dolu nedeni ile de rekolte düştü. Çok olsa sorun daha da büyüyecekti. Ürün daha çiçekte iken dolu dondan zarar gördü. Üreticinin bu işi bilimsel yapması için Tarım Bakanlığı gereken desteği verse   sorun bu denli büyür mü? Elma bahçesi olan şirketlerde bu sorun en aza iniyor. Tarımda, bilimsel tarımın gerekliliği ve önemi de büyük. Bu yönlü de destek ve eğitim sağlanmalıdır “dedi.
Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ,“Niğde bu bölgenin en geri kalmış ili. Geçim kaynağı tarım hayvancılık ama Niğde IPARD’da yok. Havza bazlı üretime dayalı destekleme modelinde yok. Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programında Konya, Bursa, Aksaray, Nevşehir var Niğde yok. Neden? Niğde bu illerden zenginmiş! Kime inandıracaksınız ama Niğde bu projenin dışında kalarak önemli kayıp yaşadı, yaşıyor. Son açıklanan desteklerde de Niğde adı geçmiyor. Bakanlara soruyoruz şu tesis kurulacak mı? Yanıt,” IPARD kapsamında illere bu destek veriliyor”. İyi de Niğde IPARD dışı bırakıldı. Niğde çiftçisi ne olacak? Birlikler kuralım, kooperatifler kuralım ürettiklerimizin değer bulması için birlikte uğraş verelim. Niğde kan kaybediyor, göç alıyor ama köyler boşalıp çocuklarımız göçe gidiyor, başka kentlerde yaşama gidiyor ”dedi.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP’nin seçim beyannamesinde verdikleri sözleri de anımsattı ve “CHP seçim beyannamesinde var, her köyde Ziraat mühendisi, veteriner olacak. Tarımda planlama ile gelişme sağlanacak. Yıllarca planlı kalkınma denince, “bırak planı getir pilavı” denildi. Sonunda plansızlıktan sorunlu hale geldik. Bölgede yalnız ürün değil çok yönlü sorunlar var. Toplulaştırma sorun, yer altı suyu çekiliyor sorun, Aladağdan akan Ecemiş suyu Akdeniz’e akıyor. Ovaya getirilemedi. Çiftçinin iki yıldır, ürünü değerine satamayınca alış veriş yapacak hali kalmadı. Bu kere şehirde esnafta sıkıntıda, çiftçi para kazanamaz ise esnaf da zora giriyor. Çözüm büyük kentlere göç oluyor. Çoğu köy okulu kapalı, köy göç ediyor, geçim kapısı aranıyor.  Köylerde üretimi bilimsel kılacak üreticiyi destekleyecek, üretimden pazarlamaya sahip çıkacak bir tarım politikası şart “dedi.
Niğde Havaalanı, Tıp Fakültesi, Ecemiş Suyu ve Akkaya Barajı ile ilgili de verilen sözlerin Niğde için tutulmadığını, yüksek hızlı trenin Niğde’den geçmemesinin de yanlış olduğunu ifade etti. 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)