banner21

Özegen’e Uluslararası Görev

AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen Akdeniz Parlementer Asemblesi komisyon başkanlığına seçildi.

SİYASET 22.12.2017, 09:47 22.12.2017, 09:50
Özegen’e Uluslararası Görev

AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen Akdeniz Parlementer Asemblesi komisyon başkanlığına seçildi.

İçerisinde 26 ülkenin bulunduğu Akdeniz Parlementer Asemblesi (AKDENİZ-PA) komisyonuna Niğdeli bir isim getirildi.  AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, geçtiğimiz gün düzenlenen komisyon toplantısında Türkiye Büyük Millet Meclisi AKDENİZ-PA’nın komisyon başkanı oldu.  AKDENİZ-PA Komisyonu üyeleri arasında yapılan oylama ve alınan ortak karar ile 26 Ülkenin bulunduğu bu komisyon artık Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen’e emanet. Konu hakkında sosyal medya üzerinden açıklama yapan Özegen “Komisyon üyelerimize teşekkür ediyor, Rabbimin hayırlı hizmetler nasip etmesini diliyorum. Şahsıma verilen bu görevi layıki ile getirmeye çaba sarf edeceğim” dedi.

2005 yılında Akdeniz Bölgesi’ndeki devletlerin 15 yıllık bir iş birliği çalışması sonucunda kurulan Akdeniz-PA komisyonunda, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin milletvekilleri görev alıyor. Türkiye’den 5 Milletvekilinin görev yaptığı komisyonun Başkanlığını ise bundan sobra bir sonraki döneme kadar AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen sürdürecek. Komisyon üyelerinin amacı, bölgenin yüzleştiği sorunlara karşı üye ülkeler arasında ortak çözümlerin bulunması bu şekilde, siyasi, ekonomik ve sosyal işbirliğini oluşturmak için uluslar arası çalışmalar yapmasını kapsıyor. 

“Siyasi ve Güvenlikle İlgili İşbirliği Komitesi, Ekonomik, Sosyal ve Çevre İşbirliği Komitesi ve Medeniyetler Arası Diyalog ve İnsan Hakları Komitesi, Karşılıklı Saygı ve Tolerans başlıkları adı altında komitemiz toplam üç komisyondan oluşmaktadır. Bölgesel İstikrar, Akdeniz Bölgesi ortakları arasında ilişkiler barışa yönelik sorunlar, güvenlik ve istikrar, güven artırıcı önlemler, silahların kontrolü ve silahsızlanma, uluslararası insani hukuka saygı, terörizme karşı mücadeleyi kapsamaktadır. Küreselleşme, ekonomi, ticaret, finans, borç meseleleri, sanayi, tarım, balıkçılık, istihdam ve göç, nüfus, yoksulluk ve ihraç etme, insan yerleşimleri, su ve enerji kaynakları, çölleşme ve çevrenin korunması, turizm, ulaşım, bilim, teknoloji ve teknolojik yenilikleri hedeflemektedir. Demokrasi, insan hakları, cinsiyet konuları, çocuklar, azınlık hakları, eğitim, kültür ve miras, spor, medya ve bilgi ve dinler arası diyalog alanlarında çalışma yapıyor.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)