banner21

Taşeron Sorunu Çözülmediği Gibi Daha Da Arttı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 696 sayılı KHK ile kamuda taşeron işçi olarak çalışırken daimi kadroya alındığı söylenen işçiler ve halen taşeron firmada çalıştırılanların yaşadığı sorunların belirlenip çözüm yollarının bulunması için Meclis Araştırma istedi.

SİYASET 17.03.2020, 17:03 17.03.2020, 17:04
Taşeron Sorunu Çözülmediği Gibi Daha Da Arttı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 696 sayılı KHK ile kamuda taşeron işçi olarak çalışırken daimi kadroya alındığı söylenen işçiler ve halen taşeron firmada çalıştırılanların yaşadığı sorunların belirlenip çözüm yollarının bulunması için Meclis Araştırma istedi.

Gürer, daimî kadroya alındığı belirtilen işçilerin büyük çoğunluğunun eski çalışma koşullarını bile arar hale geldiğini, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm bakanlıklarda taşeron işçi çalıştırılmasının devam ettiğini belirtti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu Meclis Araştırma önergesinde, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile daimi kadroya alındığı söyleyen işçilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. 

12-36 MESAİ SİSTEMİ İŞ BARIŞINI BOZUYOR

Sağlık Bakanlığı çalışanlarının iş hayatında çeşitli sorunlar yaşadığını belirten CHP Milletvekili Gürer, 112 Ambulans şoförlüğünde ve acil birimlerinde çalışmakta olan sürekli işçilerin 12-36 mesai sisteminde çalıştırıldığını, mevzuattan kaynaklanan bu durumun iş barışını bozduğu gibi çalışma motivasyonunu düşürdüğünü ifade etti. 

YAŞLI BAKIMINDA GÖREVLİ SAĞLIK PERSONELİ 

ARA DİNLENME SÜRELERİNİ KULLANAMIYOR

Bakım ve koruma altındaki kişilere, yaşlı ve engelli hastalara hizmet veren bazı yatılı kuruluşlarda çalışan işçilerin de çeşitli sorunlar yaşadığını anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, personel yetersizliği nedeniyle ara dinlenme sürelerinin kullanılmadığına vurgu yaptı. Ara dinlenme sürelerini kullanmayan personelin imza çizelgeleri ve puantajlarda sanki bu süreleri kullanmış gibi gösterildiği yönünde iddiaların bulunduğunu söyleyen Gürer, “Sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerin bazı kurum idarecileri tarafından iş elbiselerinin yeniden temin edilmemesinden kaynaklı taşeron firma isimlerinin ve logolarının üzerlerinde bulunduğu kıyafetler giydiği görülmektedir” dedi. 

KAMUDA TAŞERONLAR İÇİN ÇİFTE STANDART 

696 sayılı KHK ile taşeron işçilikten sürekli işçi kadrolarına geçişleri yapılan işçiler 31.10.2020 tarihine kadar Bakanlığın yayınlamış olduğu Yüksek Hakem Sözleşmesinden faydalandırıldığını hatırlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Bu uygulama maalesef işçi kesimi içinde büyük mağduriyetlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Sosyal yardım ve ücret yönünden büyük eksikler yaşanmaktadır. Taşeron işçiler kadroya alınırken geçiş esnasında bazı şartlar aranmasından dolayı bir grup işçi bu düzenlemeden faydalanamamıştır. Özellikle ihale türü yaklaşık işçilik maliyeti %70'in altında olan (HBYS, yemekhane, kiralık araç şoförleri, diş protez teknisyenleri, laboratuvar teknisyenleri, radyoloji görüntüleme teknisyenleri, fizik tedavi merkezlerinde seans usulü çalışanlar, vb.) işçiler, Aile Hekimliği biriminde çalışmakta olan işçiler kadroya alınmamıştır” dedi. 

DAİMİ KADROYA ALINANLAR DA BÜYÜK SORUN YAŞIYOR 

CHP Milletvekili Gürer, Meclis Araştırma önergesinde, taşeron işçilerin yaşadığı şu sorunlara dikkat çekti:  “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında taşeron (alt işveren) işçisi olarak çalışmakta olan işçiler 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçirilmiştir. Sürekli İşçiler kadroya geçtikten sonra gerek mevzuat gereği gerekse kurum idarecilerinin yanlış yorumlamasından dolayı ortaya çıkan birçok sorun kurumlarda iş ve işleyişi aynı zamanda çalışma motivasyonunu olumsuz yönde etkilemektedir. Gerek eş durumundan aile birliğinin bozuluyor olması gerekse de engel mazereti sebebiyle başvurulmuş ve reddedilen iller arası tayin hakkı verilmemiştir. Taşeron işçi iken 696 KHK ile sürekli işçi kadrosunda istihdam ettirilen işçilerin taşerondaykenmaaşlarına ek olarak verilen yüzdelik farkların 01.01.2019 tarihinden itibaren ödenmediği ortaya çıkmıştır. Kurumlarda çalışmakta olan işçilerin yaptıkları işe göre unvanlarının tahsis edilmesi ve belirli dönemlerde görevde yükselme imkânı sağlanması önemlidir. Kurumlarınızda eski sürekli işçi kadrosunda çalışan işçiler enflasyon oranının maaş zammını geçmesi halinde geçen tutar oranında enflasyon zammı almaktadır. Fakat 696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçen işlere bu farkın verilmediği bilinmektedir.   

Bilindiği üzere 4857 sayılı İş Kanunu'nun 63. maddesi, haftalık çalışma süresinin 45 saat olduğunu, aksi kararlaştırılmadıkça bu sürenin çalışma günlerine eşit olarak dağıtılacağını hükme bağlamaktadır. Fakat Kamu Kurum ve Kuruluşlarında memurların haftalık 40 saat üzerinden mesailerini tamamladıkları bilinmektedir. Bu gibi durumların irdelenip incelenip gerekirse yasal düzenlemelerle sorunların aşılması sağlanmalıdır.”

 

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)