banner21

28.06.2016, 09:27

Son 20 Yılın En Kötüsü

 ‘Paris havalimanından şehir merkezine gitmek için bindiğim taksinin Fransız şöförü Türk olduğumu öğrenince "beş yıl önce Türkiye'ye gittim harika bir tatildi yine gitmeyi çok istiyorum ama maalesef gidemiyorum" dedi. 

"Neden gidemiyorsun?" diye sordum. 

Cevap verdi "Terör olayları, şu sıra gitmeyin diyorlar".

Fransız taksiciyi "Paris'te terör var ama burada yaşıyorsun" fikri ekseninde ikna edebildim mi bilmiyorum. 

Ama başta Avrupa olmak üzere neredeyse tüm dünyada son bir yılda Türkiye üzerinde oluşan güvenlik kaygısı bireysel çabalarla baş edemeyecek kadar vahim bir hal aldı. Rusya krizi bir yana... Sorun terör saldırıları sonucu oluşan güvenlik endişesiyse eğer tüm dünyada aynı tehdit var. 

Bombalar sadece Türkiye'de patlamıyor. Ama her ne hikmetse en çok Türkiye etkileniyor. İsrail'le ilişkiler düzeliyor...

Rusya ile mektup diplomasisi başlatıldı. Bunlar olumlu gelişmeler ancak yeterli değil. Türkiye'nin başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada uluslararası kamuoyunun Türkiye'yle ilgili endişelerini azaltacak güçlü bir iletişim kampanyası başlatması şart.'

Buraya kadar okuduğunuz bölüm Posta Gazetesi yazarlarından Candaş Tolga Işık'ın köşe yazısından bir kesitti. 

Evet durum vahim, müdehale gerekli, çözüm şart zira bu tablonun ülke ekonomisine turizm gelirlerinden vuracağı darbenin sadece bu yıl ki faturası en az 5 milyar dolar. 

Fakat yabancı turistten oluşan boşluğu yerli turist ile kapatmak namına sergilenmeyen tutum yerli turistin haklı ve önemli bir çığlığı mahiyetinde.

Hürriyet gazetesinden alıntıladığımız vatandaşların şikayetleri;

Suat Sabri... "Yabancı turiste 299 Euro olan tatili yerli turiste 3 bin lira yaparsan böyle olur."

Aytek Ak... "Almanya'dan gelenlere 5 yıldızlı oteller uçuşta dahil 1 hafta 299 Euro"

Ersen Ermiş... "Ukrayna'dan gelen turiste haftalığı 250 Euro'dan  yatak satıyorlar üstelik bunun 150 Euro'su uçak parası ama ben de günlük adam başı 300 TL ödüyorum. Ondan sonra yerli turist neden gelmedi diyorlar."

Tijen Türk... "aynı otele ben verdiğim parayla 6 gün tatil yaparken Almanya'dan kuzenim uçak dahil iki haftalık paket satın alıyor. Yerli turiste aynı imkanlara satılsa bence boş otel kalmaz."

Hal böyleyken bence turizmde ki kanayan yaraya çözüm için sadece devlet ve bürokratlarımız değil işletmecilerimizde birşeyler yapmalı. 

Yerli turist yapılan çifte standart muameleden oldukça rahatsız işletmeciler için bu sezon için uluslararası imajın düzelmesini beklemekten ve bunun için çaba sarfetmekten daha kolay ve çözümcül olanı en azından yabancı turiste sunulan şartları yerli turistlere sunmaları keza sektör hiç olmadığı kadar zor bir süreçte öyle ki son 20 yılın en kötüsü.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?