banner21

02.05.2017, 10:36

Turnikelerden Camiye Girdiniz Mi? -2

Geçen yazımızda El-Halil şehrinden bahsetmiştik. Kudüs'ün güneyinde Kudüs'e 35 km. Şehre İsrail askerlerinin kontrolündeki iki karakoldan kimlik göstererek geçmiştik. Şehre girdiğimizde öğlen ezanı okunuyordu. Şehirde de adını veren El-Halil mescidinde iki İsrail askerinin kontrolünden sonra turnikelerden geçerek girdik.

Kendinizi İstanbul'daki camilerin birinde hissediyorsunuz. Mescidin içinde epey kabir var. Caminin hemen solunda mescide ve şehre adını veren Hz. İbrahim peygamberin kabri var. Biraz ilerisinde Hz. Yakup, Hz. Yusuf peygamberler, Hz. İbrahim'in hanımı Sare, İshak peygamberin hanımı Refika, Yusuf peygamberin hanımı Rahil validelerimiz bu camide meftunlar.

Mescidin üçte ikisi HAVRA olmuş. Yahudiler seslerin bir birbirine geçeceği şekilde mescidi ikiye bölmüşler. Nasıl olur demeyin? Müslümanlar ne zaman yüksek sesle kuran okusa Yahudiler de yüksek sesle sizin ibadetinizi bozuyorlar. Huşu içinde bir Fatiha okuyamadık.

Bundan 24 sene kadar evvel (1993) mübarek Ramazan ayı, günlerden Cuma. El-Halil mescidinin kapısında her gün iki asker olurken, o gün İsrail askerleri yok. Müslüman cemaat şüpheleniyor. Tedirginler. Müezzin farz namazı için gamet getirirken, mescidin kapısında beliren iki israil askeri cemaati yaylım ateşine tutuyor. Askerin biri tetiğe basıyor, diğeri devamlı şarjör dolduruyor. Şehit sayısı 29. Yetmiyor camiden çıkanlara da dışarıdaki diğer İsrail askerleri ateş ediyor.

Cenazeler defnedilirken yine ateş ediyorlar ve toplamda 42 Müslüman şehit oluyor. 300'e yakın yaralı var. İsrail devleti ateş edenleri dengesizlikle suçluyor. Akıl sağlıkları yerinde değil diyor. Olay ört pas ediliyor. Bu olaydan sonra El-Halil mescidi dokuz ay kapalı kalıyor. Camii ibadete açıldığında, camii ikiye bölünmüş ve üçte ikisi sinegok yapılmış. Derdini anlatacağın, şikayet edeceğin merci yok. Hz. Yakup, Hz. Yusuf ve Rahil validelerimiz sinegok'ta kalıyor.

Bir Filistinli kazara bir Yahudi evine bir taş atsın, başına gelmedik kalmaz. Allah kimseye böyle bir zulümü yaşatmasın.

İsrail yerleşim birimlerinin İsrail devletine bir maliyeti yoktur. Filistinlilerin toprağını istediği an, istediği gibi işgal edebiliyor.

DÜNYADA HUDUDU BELLİ OLMAYAN TEK ÜLKE FİLİSTİNDİR DEVLETİDİR. Neresi, ne kadarı Filistinlilerin, neresi Yahudilerin belli değil. İsraillilerin beğendiği yeri işgal etme gücü vardır. Bizlerin duadan başka yapabileceği bir şey kalmamıştır.

"EY ALLAHIM BİR SELAHADDİN EYYUBİ DAHA GÖNDER." Amin...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?