06.06.2016, 09:34

Uganda’ya Kaçırılan Fransız Uçağı

Reisimiz, Cumhurumuz geçtiğimiz hafta Uganda’yı ziyaret etti. 

Çoğumuz bu vesileyle Uganda devletini duymuş olduk. Uganda 1976 yılında isminden çok bahsedilen bir devlet olmuştu. Bu yıllarda Uganda Başkanı İdi Amin’di.

Avrupa devletlerine kafa tutuyor, Filistin davasına sahip çıkıyordu. Özellikle Fransa ve İngiltere’ye ağır sözler söylüyordu. 

Onları yer altı zengin madenlerini çalmakla suçluyordu. Daha ileri giderek bir tahterevalli yaptırdı. 

Kendini dört İngiliz vatandaşına taşıttıyordu. 

İdi Amin Filistin meselesinde (rahmetli) Yaser Arafat’a tam destek veriyor, İsrail zulmünü ağır bir dille kınıyordu. Başta İsrail olmak üzere Fransa ve İngiltere bu iki kişinin sesinin kısılması için bir çaba bir plan içine girdiler. 

İdi Amin dolayısıyla Filistin’e haddine bildirmek lazımdı. Fransa, İngiltere ve İsrail istihbaratı bir araya gelerek plan hazırladılar. Bu plana göre İsrail gizli servisi Filistin Halk Kurtuluş ordusu mensuplarıyla gizlice anlaşarak Fransız uçağının kaçırılmasına destek verdiler. Oyuna geldiğini sonradan fark eden Yaser Arafat ve İdi Amin bunun bedelini ağır ödediler. 

Filistin Halk Kurtuluş Ordusu elemanları İsrail’den kalkan Fransız uçağını kaçırarak Uganda’nın başkendi Entebbe havaalanına indirdiler. 

İki İsrail savaş uçağı ikmal yaparak Entebbe havaalanını bombaladı. 

56 tane Uganda ve Filistin askerlerini öldürdü. Uganda savaş uçakları etkisiz hale getirildi. Sadece bir İsrail askeri öldü. 245 yolcusu olan Fransız uçağını alarak geri döndü. Kanlı baskının tamamı yarım saat sürdü. 

Bu olaydan sonra dünya’da Filistin’lilere karşı destek azaldı. Zaten amaçta buydu. 3 Yıl sonrada İdi Amin devrildi.


Entebbe baskını milletimizin diline pelensek olmuş, ani yapılan hareket ve tayinlere “Entebbe baskını” gibi demeye başlanmıştı. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?