banner21

Kurban Bayramı'nda Sağlıklı Sofralar Kurun!

Kurban Bayramı, beslenme düzeninin en çok değiştiği ve aşırıya kaçıldığı bayramdır. Özellikle kurban etinin de tüketilmesi de daha çok et ağırlıklı yemeklerin yenmesi anlamına gelir. Ancak Kurban Bayramı için de sağlıklı sofralar kurabilirsiniz.

ULUSAL GÜNDEM 28.07.2020, 10:33 28.07.2020, 10:34
Kurban Bayramı'nda Sağlıklı Sofralar Kurun!


Kurban Bayramı, beslenme düzeninin en çok değiştiği ve aşırıya kaçıldığı bayramdır. Özellikle kurban etinin de tüketilmesi de daha çok et ağırlıklı yemeklerin yenmesi anlamına gelir. Ancak Kurban Bayramı için de sağlıklı sofralar kurabilirsiniz.

Kurban eti tüketecekseniz bunlara dikkat!
Sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz en değerli zamanlar bayramlar… Yemeklerin tadı bir başka, sofraların dili bir başkadır. Bayram ziyaretleri de hoş sohbetlerin ve lezzetlerin paylaşıldığı anlardandır. Özellikle Kurban Bayramı’nda beslenme düzeninde önemli değişiklikler olabilir. Kırmızı et, çikolata, dolma, hamur işleri ve şerbetli tatlı tüketiminde yaşanan artış aşırıya kaçmamızın sebepleridir. Sağlık açısından doğru ve dengeli seçimler yapmak büyük önem taşır. Kurban Bayramı’nda beslenmeyle ilgili öneriler…


Kurbanlık seçerken dikkat!
Öncelikli olarak veteriner kontrolünden geçmiş kurbanlık hayvanların tercih edilmesi gerekir. Çeşitli bakterilerin bulaşmasını önlemek için denetim altında, uygun koşullarda kesim yapılması önemli. Ayrıca, kesilen et hemen tüketilmemeli. Çünkü kesimden hemen sonra et, sert olur ve sindirimi de güçtür. Bu nedenle et, en az 24 saat buzdolabında bekletildikten sonra tüketilmeli.

Kurban eti nasıl saklanır?
Yüksek oranda içerdiği protein nedeniyle çabuk bozulabilen bir besin olan etin saklama koşulları konusunda özenli olunmalı. Etler, 1 porsiyonluk küçük parçalara ayrılıp, buzdolabı poşetlerine sarılarak buzluk veya derin dondurucularda muhafaza edilebilir. Etler bu şekilde, -2 derece buzlukta 1-2 hafta, -18 derece altında derin dondurucularda da çok daha uzun süre saklanabilir. Dondurucudan çıkarılan etlerin oda ısısında ya da kalorifer üstünde bekletilerek değil, buzdolabında çözdürülmesi önem taşır. Ayrıca çözdürülen etlerin hemen tüketilmesi, bir daha dondurulmaması gerekir.

Kızartmayın, haşlayın
Etleri pişirirken kızartma yerine haşlama, ızgara veya fırında pişirme gibi yöntemleri tercih edin. Kansere neden olan maddelerin oluşumunu engellemek için ise ızgara edilen etlerin ateş ile arasındaki uzaklığın eti yakmayacak, kömürleşme olmayacak şekilde ayarlanması çok önemli.

Hastalığınız yoksa da ölçülü tüketin
Demir, B12 vitamini ve çinkodan zengin olan protein kaynağı etlerin beslenmede önemli bir yeri vardır. Ancak doymuş yağ ve kolesterol içeriğinin yüksek olmasından dolayı et tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle kalp damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon gibi hastalığı olanlar et tüketiminde ayrıca dikkatli olmalı. Herhangi bir sağlık problemi olmaması da bolca yenilebileceği anlamına gelmez. Sucuk, pastırma, kavurma gibi besinlerden uzak durulması, et ile birlikte yeşil yapraklı sebzeler, domates, portakal gibi C vitamini içeriği yüksek besinlerin tüketilmesi önerilir.

Bayramı tatlısız geçiremiyorsanız…
Kurban Bayramı süresince şerbetli tatlı yerine meyveli, sütlü tatlı tercih etmek sağlık açısından önem taşır. Baklavaya ‘hayır’ diyemiyorsanız 1-2 dilimi aşmayın. Ziyaretler sırasında artan çay ve kahve tüketimi uykusuzluk, kalp ritim bozuklukları ve mide problemlerine yol açabileceğinden, rezene veya papatya çayı içilmesi önerilir.

‘Bayram kilosu’ almayın
Bayramda şekerli, hamurlu ve yağlı yiyeceklerin sık ve fazla yenmesiyle kilo alımı kaçınılmaz oluyor. Kurban Bayramı’nda kilo kontrolü için şu önerilere kulak verin: 

Bir günden fazla kaçamak yapmayın.
Et dışında sebze yemekleri, salata, meyve, süt-yoğurt gibi besinleri de ihmal etmeyin.
Tam buğday veya çavdarlı ekmek tüketin.
Tatlı tüketildiyse ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidratları azaltın.
Kurban Bayramı’nda bu menüyü uygulayın
Bir günlük sağlıklı bir Kurban Bayramı menüsü:

SABAH

Fırında yumurtalı ekmek (yumurta, peynir, maydanoz, dereotu ve baharat ile hazırlanmış karışım, tam buğday ekmek dilimlerinin üzerine sürülerek fırınlanabilir.)
Tam buğday ekmeği
1-2 dilim peynir çeşidi
5 adet zeytin veya 2-3 adet ceviz
1-2 tatlı kaşığı bal veya reçel veya 1 porsiyon mevsim meyvesi
Domates, salatalık, biber, tere, roka vb.
Çay
ÖĞLEN

Soğuk ayran aşı çorba
100 gr ızgara et veya kavurma- pazı sote
Domatesli yeşil salata
Limon dilimli sade soda
Tam buğday ekmeği
ARA ÖĞÜN

1 kase yulaflı muhallebi veya 1 küçük dilim az yağlı sebzeli börek
1 fincan yeşil çay
AKŞAM

Etsiz sebze yemeği
Mercimekli bulgur pilavı
Yoğurtlu tarator
Tam buğday ekmeği
ARA ÖĞÜN

1-2 porsiyon mevsim meyvesi
1 su bardağı süt veya kefir

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)