"Milletimiz demokrasi destanı yazmıştır"

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek; “15 Temmuz Akşamı Milletimiz, sonsuza kadar unutulmayacak, torunlarımıza miras olarak gururla bırakacağımız bir demokrasi destanı yazmıştır” şeklinde konuştu.

ULUSAL GÜNDEM 16.07.2021, 13:19
"Milletimiz demokrasi destanı yazmıştır"

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında Niğde Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen programda Niğdelilere seslenen Vali Şimşek; "Bundan 5 yıl önce 15 Temmuz akşamı Aziz Türk Milleti dünyada görülmemiş bir demokrasi destanı yazmıştır. Bize düşen görev ise bu şanlı destanı unutmamak ve unutturmamaktır” dedi.  
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında Niğde Cumhuriyet Meydanında saat 20:30’da başlayan programa Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ferhat Keçebaş, Adalet Komisyonu Başkanı Ömer Dadal, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, İl Jandarma Komutanı J. Albay Garip Gümüş, İl Genel Meclis Başkanı Nusret Teksin, kaymakamlar, İlçe belediye başkanları, siyasi parti ve STK temsilcileri,  kurum ve kuruluş müdürleri, Aziz Şehitlerimizin kıymetli aileleri ile Kahraman Gazilerimiz ve çok sayıda vatandaş katıldı.  
Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’in ve Belediye Başkanı Emrah Özdemir’in Anı Defterini imzalamaları ile başlayan program, saygı duruşu, İstiklal Marşı’mızın okunması ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti.  
Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir’in konuşmalarının ardından devam eden programda daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa seslenişi izlendi.  
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın canlı olarak yayınlanan ulusa seslenişinin ardından ise Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü temalı gösteriler izlendi. 
Programda vatandaşlara seslenen Niğde Valisi Yılmaz Şimşek yaptığı konuşmasında 15 Temmuz akşamı yaşananları hatırlatarak; “Hepimizin tanık olduğu üzere, Bundan tam beş yıl önce, 2016 yılının 15 Temmuz akşamı millet olarak , devlet olarak karanlık bir gece yaşadık. 
Bu gecede ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi ve aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine milletin evlatlarına doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. 
Ancak unuttukları bir şey vardı. Türk milletinin cesaretini, ferasetini, vatan ve bayrak sevgisini unutmuşlardı. Türk milletinin söz konusu vatan olunca, söz konusu bayrak  olunca canını hiçe sayabilecek, seve seve şehit olabilecek iman ile dolu kahraman evlatları vardı. 
Nitekim milli birlik ve beraberliğimize, ülkemizin geleceğine yöneltilen bu hain kalkışma karşısında Aziz Türk Milleti, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla ellerinde bayraklarıyla sokaklara, meydanlara inerek havalimanlarını doldurarak; namluların, tankların, helikopterlerin, uçakların karşısına dikilmiş ve dünyada eşi benzeri görülmemiş bir kahramanlığa imza atmıştır. 
Milletimiz, üzerine açılan ateşlere, atılan bombalara, yöneltilen tehditlere, gözlerinin önünde vurulan insanlara rağmen asla geri adım atmamış, meydanı darbecilere bırakmamıştır. FETÖ terör örgütünün bu hain kanlı girişimi, Cumhurbaşkanımızın liderliği ile, dik duruşuyla  o gecenin sabahında daha gün doğmadan bastırılmış ve hainlere gereken ders verilmiştir. 
Böylece milletimiz sonsuza kadar unutulmayacak, torunlarımıza miras olarak gururla bırakacağımız bir de demokrasi destanı yazmıştır. 
İşte biz bu akşam burada, her 15 Temmuzda olduğu gibi  yine aynı ruh ve heyecanla o gün yazılan destanı unutmamak, unutturmamak  için ellerimizde ay yıldızlı bayraklarla meydanları doldurduk. Bundan sonra da doldurmaya devam edeceğiz. O geceyi, şehitlerimizi ve gazilerimizi asla unutmayacağız. 
Şüphesiz ki;  Yüce Türk Milletinin cesareti ve kendi iradesine sahip çıkma kararlılığı her türlü takdirin üzerindedir. Kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla mükemmel bir varoluş mücadelesi sergileyerek tüm dünyaya tek yürek olduğumuzda yenilmeyeceğimizi gösteren Kahraman Türk Milleti, gelecek nesillerimize ,miras olarak ,cesaretlerini, ruhlarını, bu güzel vatanı ve sevdiklerini emanet bırakmıştır. 
Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da tüm dünyaya meydan okuyan ruhun, yüz yıl sonra aynı heyecanla, aynı kararlılıkla saatler içinde ortaya çıkması bu milletin ne kadar yüksek ferasetli ve vatan sevgisiyle dolu olduğunu bir kez daha göstermiştir. Hiç şüphesiz ki; ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, milletimizin birlik ve beraberliğine, huzuruna yönelik yapılan bu alçakça girişimler hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. 
Bugün bize düşen en önemli görev, şehitlerimizin emaneti olan bu kutsal vatan topraklarına aynı inanç ve karalılıkla sahip çıkarak, ülkemizin bekasına, birliğine, huzuruna ve geleceğine kast etmeye teşebbüs eden hain odaklara karşı dikkatli olmak ve mücadeleyi aynı kararlılıkla sürdürmek olmalıdır. Bilinmelidir ki, buna kalkışacak kim olursa olsun Yüce Türk milletini dimdik karşısında bulacaktır. Türk milletinin bağrından çıkacak Ömer Halisdemir gibi kahramanlar yine bu hanilere gereken dersi verecek ve onlara vatanımızı çiğnetmeyecek , bayrağımızı indirtmeyeceklerdir. 
Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken başta hain darbe girişiminin seyrinin değişmesine vesile olan Niğde’mizin gururu ve kahraman evladı Ömer Halisdemir’i , şehitlerimiz Kemal Tosun, Varol Tosun, Yalçın Aran, Hakan Ünver ve Ramazan Konuş ile vatanı ve milleti uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle yad ediyorum” ifadelerini kullandı.  
Protokol konuşmalarının ardından çeşitli etkinliklerle devam eden anma programı saat 00.13’de 5 yıl önce olduğu gibi hain darbe girişimine karşı milletimizin bir araya gelmesinde etkili olan Salâların okunması ve yapılan dua ile son buldu.  
Niğde Valiliği

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)