banner21

1 Milyon Ton Patates Tüketiciyle Buluşmayı Bekliyor

Türkiye’nin patates ambarı konumundaki Niğde ve Nevşehir'deki kayadan oyma doğal soğuk hava depolarında muhafaza edilen binlerce ton patates sofralarla buluşmayı bekliyor.

GÜNDEM 22.01.2020, 15:29 22.01.2020, 15:30
1 Milyon Ton Patates Tüketiciyle Buluşmayı Bekliyor

Türkiye’nin patates ambarı konumundaki  Niğde  ve Nevşehir'deki kayadan oyma doğal soğuk hava depolarında muhafaza edilen binlerce ton patates sofralarla buluşmayı bekliyor.

Üreticiler , ihracatının ön izne bağlanması nedeniyle, yurt dışına çıkışı yavaşlayan ürünün iç piyasada tüketiminin artırılmasını talep ediyor.

Niğde başta olmak üzere Nevşehir, Sivas, Kayseri ‘nin  yanı sıra Türkiye'nin farklı yörelerinde üretilerek, pazarlama sürecinde depolanması için bölgeye gönderilen yaklaşık bir milyon ton patatesin depoda beklediğini öğrenildi.

Geçen yıllarda tüketiciye yüksek fiyattan ulaşması nedeniyle alınan önlemin üretici açısından sorun doğurabileceğini kaydedilirken , 2019’da rekolte artışı yaşanan ürünün ihracatının esnetilmesini, iç piyasada da tüketimin artırılmasına yönelik çalışma yapılmasını talep eden çiftçiler, Üretimde az da olsa kar ederek ürünü elden çıkarmaları gerektiğini söylüyor.

Hem ihracatta hem de iç piyasada tüketimin artmasını sağlamaması gerektiğini söyleyen patates çiftçisi  ‘‘Bu nedenle, askeri birliklerde, öğrenci yurtlarında ve kurumların yemekhanelerinde patates tüketiminin artırılmasını Depo çıkış fiyatı 80 kuruşa düştü Aralık ayı başında depo çıkış fiyatı kilogram başına 1 lira 50 kuruş olan patates fiyatlarının ihracatının kısıtlanmasının ardından düşüşte.’ Diye belirttiler.

Çiftçiler ,  bölgedeki yer altı depolarında yaklaşık bir milyon ton patates var diyerek  Devletimiz, arz talep dengesini sağlayarak tüketiciyi korumak amacıyla patates ihracatında ön izin belgesi kararı aldı. Ancak, üreticimiz elindeki patatesleri satıp borçlarını ödemeyi hedefliyordu. Ön izin belgesi nedeniyle ihracat azaldı, fiyatlar düştü. Çiftçilerin hareket alanını kısıtladı. Patates üretimde de artış yaşanması nedeniyle ön izin belgesi konusuna esneklik getirilmesini istiyoruz. Depodan bir liradan çıkan patatesin kilogram fiyatı 20 kuruş daha düştü. Bölgedeki depolarda bulunan ürünlerin mart ayı sonuna kadar tamamen boşaltılması gerekir, aksi halde çürüyeceği uyarısında bulundu.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (1)
Çeto 3 yıl önce
Bunlar hep yalan haber devleti karalamak ve zayflatma amaçlı