banner21

Atık Şişelerden Kuşlar İçin Suluk ve Yemlik Yaptı

Niğde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı hizmet veren Niğde Gençlik Merkezindeki gönüllü gençler “Geri Dönüşüm Projesi” kapsamında gençler sosyal sorumluluk faaliyetlerini sürdürüyor.

GÜNDEM 27.08.2020, 15:18 27.08.2020, 15:20
Atık Şişelerden Kuşlar İçin Suluk ve Yemlik Yaptı



Niğde  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı hizmet veren Niğde Gençlik Merkezindeki gönüllü gençler “Geri Dönüşüm Projesi” kapsamında gençler sosyal sorumluluk faaliyetlerini sürdürüyor.

Proje kapsamında gençlik liderleri ve gönüllü gençler kuşlar için yemlik ve suluk yaptılar. Gençler Niğde Şehit Ömer Halisdemir Gençlik Merkezi binasında toplanıp atık plastik pet şişelerden kuş yemliği ve suluk yaptılar. Yaptıkları yemliklerin içine buğday ekleyerek cadde üzerinde bulunan ağaçlara astılar.  Gençler dönem dönem bu yemliklere buğday ve su eklemeye devam ederek bu faaliyeti sürdürmeye devam edecekler. Gençler bu faaliyet ile hem plastiklerin geri dönüştürülerek faydalı hale gelmesini sağladılar hem de kuşların yemsiz ve susuz kalmaması için bireysel bir çaba ile yapabilecekleri iyilikler ile ilgili farkındalık kazanıyorlar.

Gençlik merkezi olarak birçok faaliyete imza attıklarını belirten Niğde Gençlik Merkezi Gençlik Lideri Esra Eker; “ Gençlik merkezlerimiz 7-29 yaş arasındaki gençlerin serbest zamanlarını sosyal, kültürel, spor ve sanatsal faaliyetlerle değerlendirdikleri yerdir. Gençlik merkezlerimizdeki tüm faaliyetler ücretsiz olup, en önemli ilkemizde gönüllülüğün esas olmasıdır. Gençlik merkezi olarak birçok faaliyete imza atıyoruz. Gençlik merkezi olarak bu faaliyetlerden bir tanesi de geri dönüşüm projesidir. Geri dönüşüm projesi kapsamında okul döneminde topladığımız pet şişeler mevcuttu. Normalde bu pet şişeler kullanıldıktan sonra atılıp çevreye ve doğaya zarar verecekti. Bizde gönüllü gençlerimizle beraber topladığımız pet şişeleri hem doğaya hem de çevre bilincini oluşturmak ve gençlik merkezi üyelerimize hayvan sevgilerini aşılamak için topladığımız pet şişeleri boyayıp suluk veya yemlik yaparak çevredeki ağaçlara astık. Çünkü doğada bulunan tüm canlıların bizlere ihtiyaçları vardır. Bizlerde bir nebzede olsa bu canlılarımıza açlıklarını ve susuzluklarını gidermek istedik.

Atık maddelerin ihtiyaçlar doğrultusunda tekrar kazanımının önemine dikkat çeken gönüllü gençlerden üniversite öğrencisi Betül Karakaya; “ Gençlik Merkezi'nde bir araya gelip atık plastik şişelerden kuşlarımız için yemlik ve suluk yaptık. Amacımız kuşlarımızın yem bulmasını kolaylaştırmaktır. Doğada yaşayan hayvanlarımıza karşı lütfen hepimiz duyarlı olalım. Boş zamanlarımda buraya gelerek hem ders çalışıyorum, hem de bu tür aktivitelere katılıyorum. Gençlik merkezi liderlerinin başlattığı bu proje ile yaptığımız kuşyemlikleri ve kuş suluklarını ayarlayıp ağaçlara asıyoruz. Bu şekilde hem çevre temizliği yapmış oluyoruz hem de doğaya bir katkımız olmuş oluyor. Burada olmak ve bu farkındalığa ortak olmak beni çok sevindiriyor. Buradan tüm gençlerimize gençlik merkezlerine gelip bu tür farkındalıklara katılmalarını istiyorum" dedi.

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)