banner21

Bakanlıklarda Üst Düzey Kadrolar Vekaletle Yönetiliyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in bakanlık kadrolarının yapısıyla ilgili yönelttiği sorulara Bakanlardan cevap geldi.

GÜNDEM 22.01.2020, 15:41 22.01.2020, 15:42
Bakanlıklarda Üst Düzey Kadrolar Vekaletle Yönetiliyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in bakanlık kadrolarının yapısıyla ilgili yönelttiği sorulara Bakanlardan cevap geldi.

Ömer Fethi Gürer’in Bakanlara sorduğu Bakanlık ve bağlı kurumlarda üst düzey kadrolarda vekaleten görev yapan kişi sayısı ne kadardır, müdür olarak vekaleten görev yapan il müdürü var mıdır, varsa boş kadroların doldurulmama nedeni nedir şeklindeki sorularına verilen cevaplar bakanlıkların yönetim şeklini gözler önüne serdi.

Ömer Fethi Gürer’in sorusunu yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan “Bakanlığımızda halen toplam 12 üst düzey (Genel Müdür, Müstakil Daire Başkanı ve Bölge Müdürü) personel vekaleten görev yapmakta olduğunu” belirtti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise “Bakanlığımız merkez birimlerde 35, Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüklerinde 12, Serbest Bölge Müdürlüklerinde 4 personel üst düzey kadrolarda vekaleten görev yapmaktadır. Ayrıca bakanlığımız Ticaret İl Müdürü kadrolarına 38 personel vekalet etmektedir.” şeklinde yanıt verdi.

Bir diğer cevap ise Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan geldi. Bakan Kasapoğlu verdiği cevapta ise şunları söyledi; ‘‘Bakanlığımızın merkez teşkilatında yer alan üst düzey yöneticilerin bir kısmının ataması gerçekleştirilmiş olup diğerleri içinde atama çalışmaları devam etmektedir. Bununla birlikte; 81 il müdürümüz vekaleten görevlendirme yoluyla görevlerini yapmakta olup atama çalışmaları sürdürülüyor’’ diye belirtti.

5 BAKANDAN CEVAP ÇIKMADI

İç İşleri Bakanlığı, Hazine Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ise soruları yanıtsız bıraktı.

Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise, “Üst düzey kadroların bu denli çok sayıda vekaletle yönetilmesi sorgulanmalıdır. Liyakat sistemi; hizmet içinde ilerlemenin ve yükselmenin yeterlilik ile başarı ölçütüne dayandırıldığı bir sistemdir. Ülkenin yönetilmesinde kilit rol üstlenen bakanlıkların liyakat sisteminden uzaklaşarak vekaletle yönetilmesi irdelenmesi gereken bir durumdur.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)