Çiçekçiler Anneler Günü’ne Hazır

Anneler günü hazırlıkları Niğde’nin çiçekçi esnafını da harekete geçirdi. Niğdeli çiçekçiler Anneler Günü’nün Sevgililer Günü kadar önemsenmediğini belirtti.

GÜNDEM 10.05.2019, 18:02 10.05.2019, 18:05
Çiçekçiler Anneler Günü’ne Hazır

Anneler günü hazırlıkları Niğde’nin çiçekçi esnafını da harekete geçirdi. Niğdeli çiçekçiler Anneler Günü’nün Sevgililer Günü kadar önemsenmediğini belirtti.

Anneler Günü hazırlıkları her yıl olduğu gibi bu yıl da günler öncesinden başladı. Ülkelere göre kutlama tarihleri değişen bu anlamlı gün, Türkiye'de Mayıs ayının ikinci haftasının pazar günü kutlanıyor. Yani bu yılki Anneler Günü 12 Mayıs'a denk geliyor. Çiçekçilik sektörü için en önemli günlerden birinin Anneler Günü olduğunu belirten Çiçekçi Gökhan İnce, bu özel gün için Sevgiler Günü’nden daha az talep aldıklarını belirtti.

 Annelerin herkesin kalbinde özel bir yere sahip olması gerektiğini dile getiren ince, "Ramazan ayı nedeniyle düğün ve açılış gibi etkinliklerin sayısı oldukça azaldı. İşlerimiz bu nedenle durağanlaştı. Bundan sonraki aylarda düğün sezonlarımız var. Anneler Günü için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bizim çiçek kültürümüz çok fazla yok. Sadece özel günlerde çiçekçiler akla geliyor. Halbuki çiçek bir kültür. Çiçek bir sanat. Onun dışında bizleri dünyaya getiren annelerimizin ikinci sırada kaldığını görüyorum. Müşterilerimiz annelerine çiçek alacakları zaman daha uygun fiyatlı tercihlerde bulunuyor. Ama yeni tanıştıkları kız arkadaşlarına çiçek alacakları zaman kesenin ağzını açmaktan kaçınmıyorlar. Bizi dünyaya getiren biricik annelerimizi unutmayalım. Her şeyin en güzeline layık olan kişiler annelerimiz.” İfadelerini kullandı.

Müşteriler tarafından en çok tercih edilen çiçeğin orkide olduğunu belirterek sözlerine devam eden İnce, “ Anneler Günü'nde en sık tercih edilen çiçekler gül ya da karanfil yerine saksı çiçekleri oluyor. Orkide, Afrika menekşesi, kaynana dili, kumkuatlarımız çok ilgi görüyor. Meyvesi şeker hastalığına da iyi geldiği için son dönemde çok tercih ediliyor. Elimizde 100 çeşit bitkimiz bulunuyor şuan. Bunların çoğu endemik bitki. Tarım bölgesinde yaşamımıza rağmen maalesef ki bu bitkilerin çoğu Hollanda’dan ithal ediliyor. Biz de yerli üretimin desteklenmesini istiyoruz. Fiyatlarımız 10 liradan başlıyor bin liralara kadar çıkıyor. Teraryumlarımız var. Bu yıl teraryumlarımız yoğun ilgi gördü. Anneler Günü için hem kalıcı hem de dekoratif olması nedeniyle teraryum satışı yaptık. İnsanlar yenilik ve değişiklik arıyor” Şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)