İşletmecilerden Sigara Cezası Tepkisi

Niğde’de cafe ve oyun salonu işletmecileri ile personelleri sigara cezalarına tepki gösterdiler.

GÜNDEM 27.02.2020, 17:10 27.02.2020, 17:10
İşletmecilerden Sigara Cezası Tepkisi

Niğde’de cafe ve oyun salonu işletmecileri ile personelleri sigara cezalarına tepki gösterdiler.

Niğde’de cafe ve oyun salonu işletmecileri art arda gelen cezalar yüzünden maddi sıkıntı yaşadıklarını iddia ederek, işletmelere kanuni olarak kesilen cezaları protesto etmek amacıyla Niğde İl Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yaptılar.

Bir araya gelen işletme sahipleri Türkiye genelinde elli binden fazla kafe ve oyun salonu olduğunu ve her işletmede ortalama 10 kişinin çalıştığını belirterek, toplamda 500 bin kişinin istihdam edildiğini söylediler. Sürekli sigara cezaları ile karşı karşıya kaldıklarını ve eleman çalıştıramayacak, kiralarını ödeyemeyecek duruma geldiklerini iddia eden işletme sahipleri, bu duruma bir çözüm bulunmasını yine düzenlemeler yapılmasını istedi.

İşletme sahipleri adına konuşan Onur Demirbaş, “Biz kafe ve oyun salonu işletmecileri olarak her birimiz en az 10 kişiye ekmek veriyoruz. Sigara denetimini o kadar abarttılar ki bazen günde 2 defa denetime gelip ceza yazıyorlar. Ben işletme olarak bugüne kadar 20 bin TL ceza ödedim. Niğde’de yılın büyük bölümü kış ayı, yasalarda belirtildiği gibi hiçbirimiz işyerlerimizi uygun hale getiremiyoruz.

Yasalara saygılıyız ama yasalara uygun davransak bu seferde müşteri gelmiyor, haliyle elaman ücretlerini ve kiralarımızı ödeyemiyoruz. Bu yüzden bazı arkadaşlarımız işyerlerini kapatmak zorunda kalıyor. Burada çalışan elamanları hiç kimse düşünmüyor. Bu insanlar evlerine nasıl ekmek götürecek, ailesine nasıl bakacak. Bu durumlar göz ardı edilmemelidir. Yaz aylarında hiçbir sigara denetçisi gelmezken kış aylarında dükkanlarımızı yüzde elli oranında açık alan yapamayacağımızı bildikleri için, her gün denetime geliyorlar. Bu durumu bize kurulmuş bir tuzak olarak algılıyoruz. Bizler kadar işletmelerimize gelen müşterilerimiz de durumdan oldukça şikayetçi, dönem dönem tatsız olaylar yaşıyoruz. Ayrıca sigara denetimine gelen denetçiler, bizlere karşı farklı tutum içinde oluyorlar. Bizler vergisini veren, esnaf ahlakını bilen kimseleriz, kış aylarını adeta fırsat bilip bu kadar üstümüze gelinmesini istemiyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)