“Karar Çiftçiyi Cezalandırmak Ve İdamı Demektir“

Türkiye'nin patates deposu Niğde’de üreticiler karara büyük tepki gösterirken, Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar’da bu kararın çiftçiyi cezalandırmak ve çiftçinin idamı demek olduğunu söyledi.

GÜNDEM 09.01.2020, 13:16 17.01.2020, 12:08
“Karar Çiftçiyi Cezalandırmak Ve İdamı Demektir“

Türkiye'nin patates deposu Niğde’de üreticiler karara büyük tepki gösterirken, Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar’da bu kararın çiftçiyi cezalandırmak ve çiftçinin idamı demek olduğunu söyledi.

Patates ve kuru soğan gibi ürünlerin bu yıl yurt dışına satışına sınırlama getirilen düzenleme Resmi Gazete ’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ticaret Bakanlığı, “İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallar” tebliğinde değişiklik yaptı. Yapılan değişikliğe göre patates ve kuru soğanın yurt dışına satışına kısıtlama getirildi. Patates ve kuru soğan ihraç etmek isteyen üreticiler onay için Tarım ve Orman Bakanlığı'na başvuruda bulunacak.

Türkiye’de patates üretiminde 1. sırada g elen Niğde’de alınan karara Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar’da teki gösterdi.

“Bu karar üreticinin idamı demektir. Patatesin para etmediği, çiftçinin zarar ettiği bir dönemde böylesi bir uygulama bizi cezalandırmaktır diyen Başkan Veli Kenar, ‘‘Biz patatesin tüketilmesi için çaba sarf ederken, hangi akla hizmet böyle bir karar aldılar merak ediyorum” dedi. Kenar, “Patatesi en çok Irak’a ihraç ediyoruz. Irak’ı da sırasıyla Gürcistan, Azerbaycan ve Suriye takip ediyor. Kanada ve Dubai’ye de patates ihracatı yapılıyor. İthalata ve ihracata devlet karar veriyor ama çiftçinin hiçbir şekilde görüşü alınmıyor. Biz bu uygulamaya tamamen karşıyız. İhracata izin vermiyorlarsa o zaman devlet ürünlerimizi değerinde alsın. Üretici bu sene patates ve soğanın kilogramını 75 kuruşa mal etti. Bu sene patates ve soğan çok ekildiği için ürünlerimizi 75- 80 kuruşa sattık. Elimizde bulunan fazla ürünü elbette ki ihraç etmemiz gerekiyor. Ancak alınan yeni kararla çiftçimiz yeni bir şok yaşadı. Ürün çiftçinin elindeki bekledikçe zarar verir. Bu uygulamalarla çiftçiyi küstürüp, üretimden uzaklaştırıyorlar. Bunun düzelmesi için sürdürülebilir bir tarım politikası gerekiyor. Büyük bir tarım şurası oldu ama hala birçok konuya çözüm bulunulamadı” dedi.

Alınan kararın tamamıyla bir facia olduğunu da vurgulayan Kenar, ‘‘Ben hem çiftçilikle uğraşıyorum hem de çiftçilerimizin ürünlerini yurt dışına ihraç ediyorum. Elimizde kalan fazla ürün ya bozulur ya da hayvanlarımıza yem olur. Bu sene zaten ürünümüz değerinde satılamadı. Patates ve soğana ihracatın kolaylaştırılması gerekirken, sınırlama getirildi. Tarım Bakanlığı’mızdan bu konuda bize yardımcı olmalarını talep ediyoruz. Ayrıca patates üreticisinin üretimden uzaklaşmaması için ürünümüzün tarlada 1 liraya, depolardan da çıkışı 1,50 lira olmalı” diye konuştu.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)