banner21

Kış Ekmeği Telaşı Başladı

Bor’da ve birçok bölgesinde sofraların olmazsa olmazı kışlık ekmek yapımına başlandı.

GÜNDEM 14.10.2019, 17:32 14.10.2019, 17:36
Kış Ekmeği Telaşı Başladı

Bor’da ve birçok bölgesinde sofraların olmazsa olmazı kışlık ekmek yapımına başlandı.

İlçe merkezinde ve kırsal mahallelerde ekmek yapan bayanlar, günün ilk ışıklarıyla birlikte her gün bir kişinin evinde toplanarak ailenin kışlık ekmeğini pişiriyor. Mehmetçik Mahallesinde kışlık ekmek yapan Ayşe Akbaş, “İlçemiz genelinde bayanlar kışlık ekmeklerini birbirlerine yardım ederek yaparlar. Tabi şimdi bazı ev hanımları parasıyla da yaptırarak kışlık ekmeklerini yaptırabiliyor. Biz imece geleneğini devam ettirmeye çalışıyoruz, bizim ekmeğimize gelen arkadaşlarımızın, akrabalarımızın ekmeklerine bizlerde gidiyoruz. Yardımlaşarak kışlık ekmeklerimizi yapıyoruz.

Ekmeği yaparken akşamdan veya sabaha karşı hamuru yoğururuz, sonra dinlenmeye bırakırız. Daha sonra hamur elle yumak yapılır ve hamurlar oklavayla ekmek tahtaları üzerinde un yardımıyla oklavalarla açılarak tandırlarda katı yakacaklarla tavında pişirilir.

Bu bir kişiyle, iki kişiyle olabilecek bir şey değil. Ne kadar kalabalık olursa, ne kadar çok kişi yardım ederse o kadar çabuk ve kolay olur.

Biz bu ekmeği kışa hazırlık olsun diye yaparız. Çünkü kışın ekmek yapamıyoruz o soğuktan dolayı. Biz her yıl komşularımızla, akrabalarımızla imece usulü birbirimizin ekmeğini yapıyoruz. Hem aile bütçesine katkıda bulunmak hem de gelenekleri yaşatmak için ekmek yapıyoruz. Açık ekmeği kışın yemeklerle birlikte yemenin tadı bir başka oluyor. Fırından ise sadece kahvaltı için somun ekmek alıyoruz. Sac üzerinde pişirerek üst üste yığdığımız yufka ekmeğini, üzerine su serpiştirip ıslatıyor ve yumuşadıktan sonra yemeye hazır hale geliyor.

Bir çuval unla yaklaşık 350 tane yufka ekmek yapıyoruz. Yaptığımız ekmek kış boyunca yetiyor. Yufka yapmanın zor bir iş olduğunu vurgulayan Akbaş, "Her eve ihyiyacına göre yufka ekmeği yapıyoruz. Bayatlama durumu olmadığı için yaptığımız yufkalar bize kış mevsimi bitinceye kadar yetiyor.

Yufka yapımını annelerimizden öğrendik. Biz de çocuklarımıza ve torunlarımıza öğretiyoruz. Böylece yıllardır süre gelen geleneğimizi devam ettiriyoruz."

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)