banner21

NGC’DEN 10 Ocak Mesajı

Niğde Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

GÜNDEM 09.01.2020, 13:17 17.01.2020, 12:08
NGC’DEN 10 Ocak Mesajı

Niğde Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Niğde Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına NGC Başkanı Alpaslan Düzgün tarafından yayınlanan mesajda, basın çalışanlarının sorunlarına değindi ve basının önemini 15 Temmuz hain darbe girişiminde bir kez daha ortaya çıktığını ifade etti.

MESLEKİ DAYANIŞMA GÜNÜ

NGC Yönetim Kurulu tarafından yayımlanan mesajda; “Bilindiği gibi 10 Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başladığı gündür. Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve belki en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktaydı.

Ancak günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma imkanları bakımlarından 10 Ocak 1961’den daha iyi haklara sahip değiller. Bu yüzden meslektaşlarımız açısından bir bayramdan da söz edemeyiz. Hep tekrarladığımız gibi 10 Ocak’lar ve 24Temmuz’lar bizim için bayram günü değil dayanışma günleridir” denildi.

15 TEMMUZ’DA BASININ ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI

NGC Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamanın devamında, basının ne kadar önemli olduğunun 15 Temmuz hain darbe girişiminde bir kez daha görüldüğü belirtilerek; “15 Temmuz gecesi ülkemize, milletimize ve demokrasimize yönelik yapılan hain saldırıda basının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Ulusal ve yerel basın kuruluşları yaptıkları yayınlarda kahraman Türk halkını bilgilendirmiş ve darbecilerin baskısına rağmen susmayarak darbeye var gücü ile karşı çıkmıştır. Yapılan yayınlar darbecilerin planlarını ve oyunlarını bozarak darbe girişimini engellemiştir.

Özgür basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Halkın sesi olma görevini üstelenen bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün de en etkili aracıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halktan haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü gerçek anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere elbirliğiyle ve en kısa zamanda ulaşmak umuduyla tüm meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarız” ifadeleri kullanıldı.

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)