banner21

Niğde’de Semt Pazarlarına Düzenleme Geliyor

Niğde Belediye Başkanlığı ve Niğde Manavlar ve Pazarcılar Odası tarafından ortaklaşa hazırlanan “Gelişen Niğde’ye Yakışan Pazarlar” projesinde süreç başlatıldı.

GÜNDEM 12.03.2020, 17:33 12.03.2020, 17:33
Niğde’de Semt Pazarlarına Düzenleme Geliyor

Niğde Belediye Başkanlığı ve Niğde Manavlar ve Pazarcılar Odası tarafından ortaklaşa hazırlanan “Gelişen Niğde’ye Yakışan Pazarlar” projesinde süreç başlatıldı.

Niğde Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı Tahir Yavuz, Niğde semt pazarlarında zemin değişiminde sürecin başladığını belirterek, oda olarak Niğde Belediyesi ile birlikte semt pazarlarında uygulanacak kurallarla ilgili bir takım ortak kararlar aldıklarını söyledi.

Gelişen Niğde’ye Yakışan Pazarlar projesi kapsamında pazarlarda uygulamaya konulacak kararlarla ilgili bilgi veren Niğde Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı Tahir Yavuz, “Pazar yerinde yeri olan esnaflarımız her pazar yeri için Niğde Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne, içerisinde vergi levhası fotokopisi, sicil tasdiknamesi, oda kayıt belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi ve bir adet vesikalık fotoğrafın yer aldığı bir dosya verecekler. Dosya vermeyen pazarcı esnaflarının yerleri iptal olacak. Üreticilerimiz ise müstahsil belgesi veya üretici kartlarıyla müracaat edebilecekler. Pazarcı esnafımız ve üreticilerimizin istenen bilgilerle birlikte dosyalarını 1 Nisan 2020 tarihine kadar Niğde Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir” dedi.

Vergi kaydı olmayan hiç kimsenin pazarcılık mesleği yapamayacağını ve semt pazarlarında tezgah açamayacağını belirten Yavuz, “Vergi kaydı olmayan hiç kimse pazarcılık mesleği yapamayacak. Pazar yerleri belediye meclisinden geçirildikten sonra esnafa zimmetlenecek. Pazar alanlarına sınırlandırma getirilecek. Pazar dışında satış engellenecek, vergi kaydı olsa bile pazar içinde yeri olmayan esnaf Pazar dışına tezgah kuramayacak. Köylü pazarı pazar yerinden kaldırılacak” dedi.

Yavuz, ayrıca alınan kararlara ve kurallara aykırı hareket edenlere tespit edildikleri durumda para cezası uygulanacağını söyledi.

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (1)
Ha ibra 3 yıl önce
Pazarcı sanki cok para kazanıyor birazını oda yesin birazınıda belediye yesin