banner21

Patateste Yüzde 10 Artış Bekleniyor

Niğde Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, Niğde’de patateste ekim alanında ve üretimde yüzde 10’luk artış beklendiğini söyledi.

GÜNDEM 21.04.2020, 16:47 21.04.2020, 16:47
Patateste Yüzde 10 Artış Bekleniyor

Niğde Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, Niğde’de patateste ekim alanında ve üretimde yüzde 10’luk artış beklendiğini söyledi.

Niğde Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, Niğde’nin Altunhisar ilçesinde patates tarlasında yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin üretimde aksama olmaması yönündeki açıklamalarının farkındalık oluşturduğunu söyledi.

NİĞDE TARIMDA ÖNEMLİ BİR MERKEZ

Niğde’nin tarım üretiminin önemli merkezlerinden biri olduğunu belirten Baş, sürecin başından beri üretimde hiçbir aksamanın olmadığını, üretim alanlarında, patateste ve birçok ürün kaleminde artış beklediklerini belirterek, “Gayet kontrollü bir şekilde, alınması gereken karantina tedbirlerine uyarak çiftçilerimiz, ekim ve dikim yapmaya devam ediyorlar. Şuan için tarımsal üretimde hiçbir sıkıntı yok. Eğer bu süreci ülke olarak üretimde bir aksama olmadan tamamlayabilirsek, görüntüler öyle gösteriyor, hatta fazlamız da olacak. Dünyada oluşabilecek boşlukları da ülke olarak doldurabileceğimiz düşüncesindeyim. Niğde’de bütün sahayı geziyoruz, geçen seneden hiçbir farkımız yok. Tek farkımız, sosyal mesafeye uyuyoruz, insanlarımız maskesiyle kendi tedbirlerini alarak üretimine devam ediyor” dedi.

PATETESTE YÜZDE 10’LUK ARTIŞ BEKLENİYOR

Niğde Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, geçen sene patateste 180 bin dekarda 720 bin ton üretim yapıldığını, bu sene ise yüzde 10’luk bir artışla yaklaşık 770 bin ton civarında bir rekolte beklediklerini belirterek, “Niğde’de üretilen bütün ürünlerde bir aksama beklemiyoruz. Üretime son sürat devam ediyoruz. Kirazda arkadaşlarımız bir çalışma yapıyor. En büyük ihraç kalemlerimizden birisi kiraz. Yurtdışına ihracı noktasında ilimizden 4-5 farklı noktayı Çin, Tayvan, Güney Kore hattına gönderebilecek şekilde bahçelerimizin tespitlerini yaptık. Bu yılın ülkemiz açısından üretim noktasında beklentimiz oldukça yüksek. Üretime devam edeceğiz. Üretenin yanında olmaya devam edeceğiz. Üretimimize devam ettiğimiz süreçte de dünya pazarında oluşabilecek boşlukları ülke olarak milli bir değer olarak dolduracağımız düşüncesindeyim” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (1)
Mustafa erkan 2 yıl önce
Desene seneye pateyı dökeriz