banner21

Pozantı’da Sel Felaketi

Niğde’ye komşu ilçe olarak bilinen Adana'nın Pozantı ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle Çakıt Çayı kenarında bulunan Tarihi Akköprünün yanında bulunan dinlenme tesislerini su bastı, ilçeye bağlı bazı köy ve mahalleleri de sel suları altında kaldı.

GÜNDEM 07.02.2020, 17:27 07.02.2020, 17:28
Pozantı’da Sel Felaketi

Niğde’ye komşu ilçe olarak bilinen Adana'nın Pozantı ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle Çakıt Çayı kenarında bulunan Tarihi Akköprünün yanında bulunan dinlenme tesislerini su bastı, ilçeye bağlı bazı köy ve mahalleleri de sel suları altında kaldı.

Devlet Demir yollarına ait alt köprüsündeki menfezde sel sularının birikmesiyle taşan köprü Pozantı ilçesinin 10 kilometre mesafe uzaklığındaki Belemedik Mahallesi yolunda taşan sulardan zarar gördü.

Zarar gören yol ekipler tarafında trafiğe kapatıldı.

 Sel olayı nedeniyle Olay yerine giden Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, incelemelerde bulunarak selde iş yerlerindeki çalışanlardan ve iş yeri sahiplerinden bilgiler aldı.

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, selin vurduğu yerlerde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;‘‘ İlçemizde 2 gündür devam eden şiddetli yağış sel felaketine neden oldu.

 Şuanda Pozantı’mız çok büyük bir sel felaketi ile karşı karşıya. Biz şuanda Tarihi Ak Köprünün Şeker pınarı bölgesindeyiz. Buradaki restoranlarımız oluşan sel nedeniyle su basmış durumda. Niğde bölgesinden Ulukışla bölgesinde, horoz bölgesinden ve Ömerli deresinden gelen sel sularının birleşmesiyle birlikte belemedik mahallemizi ciddi anlamda tehdit etmeye başladı. Bu durum Valimizin ve Kaymakamımızın dikkatindedir. Bölgemizde ciddi anlamda bir sel var. Pozantı ilçemizin bütün derelerinde sel var. Biz Pozantı Belediyesi olarak bütün iş imkanlarımızla ve personellerimizle mücadele ediyoruz. Ama yeterli olmadığımı görüyoruz. Adana Büyük Şehir Belediyesini nerede olduğunu sorguluyoruz. Adana Büyükşehir Belediyesinin buraya yardım desteği vermesi gerek. Özel idare kapatıldı bir tane araç verilmedi. Sadece Pozantı Belediyesini imkanları ile bu selle mücadele edilmesi beklenmesin.  Devletin bütün organlarından destek bekliyoruz. Bu çaresizliğimize ses olmalarını bekliyoruz. Bütün vatandaşlarımız dikkatli olsun.  Sel şuanda belemedik yolunu kapatmış durumdadır. Köyler arasındaki yollar da ulaşıma kapanma tehlikesi yaşıyor. Çok büyük çaresizliğimiz var. Zaman zaman dere yataklarına yakın bölgelerde birkaç elektrik direği zarar görmüş durumda. Sel ağaçları da söktü. ‘’ diye konuştu.

KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANI OLAY YERİNDE

Sel felaketi ile mücadele den Pozantı İlçesinde  yağan aşırı yağışlar sonucu gelen seller neticesinde ulaşıma kapanan Karakışlakçı ve Çamlıbel Mahallesi yoluna giden Pozantı İlçe Kaymakamı Muhammer Sarıdoğan ve Belediye Başkanı Mustafa Çay, tüm ekipleri teyakkuza geçirerek gereken önlemlerin alınıp ve çalışmaların başlaması için yağmur altında inceleme yaptılar.

EKİPLER ARALIKSIZ ÇALIŞMLARA DEVAM EDİYOR

Sel felaketi ile birlikte çalışmalara başlayan ekipler, çalışmalarını gece boyunca da devam ettirdi. Çalışmaları bizzat yerinde inceleyen Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay ekipleri biran olsun yalnız bırakmadı.

ULUKIŞLA BELEDİYESİNDEN POZANTIYA DESTEK

Adananın Pozantı ilçesinde meydana gelen sel felaketi nedeniyle Ulukışla Belediyesi de bölgeye belediyeden itfaiye aracı, Vidanjör ve personel göndererek Pozantı Belediyesinin çalışmalarına destek oldular.

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)