Türkiye'de Radarla Hız Denetimi Yapıldı

Türkiye genelinde radarla gerçekleştirilen hız denetimlerinde, 24 bin 171 kural ihlali tespit edilirken, 344 araç trafikten men edildi. Öte yandan Ülke genelinde okul servis araçları ve şoförlerine yönelik yapılan denetimlerde 200 araç trafikten men edildi.

GÜNDEM 11.03.2020, 17:04 11.03.2020, 17:05
Türkiye'de Radarla Hız Denetimi Yapıldı

Türkiye genelinde radarla gerçekleştirilen hız denetimlerinde, 24 bin 171 kural ihlali tespit edilirken, 344 araç trafikten men edildi. Öte yandan Ülke genelinde okul servis araçları ve şoförlerine yönelik yapılan denetimlerde 200 araç trafikten men edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden (EGM) yapılan açıklamaya göre, trafik kazalarının oluşumunda yüzde 40 gibi büyük bir paya sahip olan hız ihlallerinin önlenmesi ve algılanan yakalanma riski duygusunun artırılarak sürücülerin yasal limitlerde araç kullanmaya teşvik edilmesi amacıyla, 7 ve 8 Mart tarihlerinde ülke genelinde eş zamanlı 'hız denetimleri' gerçekleştirildi. Denetimlerde, 22 bin 384 hız ihlali tespit edildi. Bu ihlallerin yüzde 65'i ihlal yapan araçların durdurulması ve sürücülerinin bilgilendirilmesi suretiyle, yüzde 35'i araçların tescil plakasına olmak üzere cezaya dönüştürüldü. Bu kapsamda, 344 araç trafikten men edildi ve 18 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı. Toplam 24 bin 171 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı. EGM'den yapılan uyarıda ise "Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülerimize öncelikli olarak kendi can güvenliklerinin sağlanması için trafik kurallarının önemi ve bu kurallara uymaları hususu hatırlatılır, bu denetimlerin sürekli olacağının bilinmesi kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi. 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (1)
Yunus Onurlu 3 yıl önce
Denetimler sürekli yapılmalı. Örneğin Bor ile Niğde arasında hız ölçen kamera sistemleri mevcut olmasına rağmen birçok araç hız sınırına uymuyor ve hız sınırı 70 olan bu yolda adamlar 90 100 ile gidiyor ve ceza yemiyorlar. Ama arasıra radarla yapılan denetimlerde 78 ile giden araçlar ceza yiyor. Ceza verilecek ise kamera ile tesbit edilen bütün araçlara ceza yazılsın ki böyle haksızlıklar yaşanmasın. Böyle olursa hız sınırına herkes uyar, uymayan da cezasını öder.