10.09.2016, 11:34

Zengen Niğde’yi, Niğde Zengen’i İstiyor

Konya Ereğli ilçesine bağlı 3 bin nüfuslu Zengen Mahalle’sinin halkı uzun yıllardır bağlı oldukları merkezlere olan uzaklıktan dolayı yaşadıkları sıkıntıları bir çok platformda dile getirdi ve çözüm talep etti, bu husus ile ilgili çeşitli girişimlerde bulunuldu lakin Zengen Mahallesi halkının sıkıntısını gidermek aşamasında, yakın zamana dek maalesef olumlu bir ivme kazanılamadı ta ki Zengen Mahallesi muhtarı Şahin Yurttaş ve beraberinde ki bir çok mağdur vatandaşın birlik ve beraberlik içerisinde bu mağduriyetin ortadan kalkmasına namına son yaptıkları çalışmaya yani “Zengen’in Niğde’ye bağlanması” girişimlerine bu sefer konunun hak ettiği değerde ses getirılmesine dek.

Şahsen tanıdığım ve oldukça aktif bir genç olan Zengen’li Ankara Gazi Üniversitesi Ekonomi bölümü öğrencisi Hasan Erdoğan’ın Zengen’in bağlı olduğu merkezlere uzaklığından kaynaklanan sorunların çözümü noktasında en büyük efor sarf eden kişiler arasında olduğu gerçeğini de unutmamalı zira genç Hasan Erdoğan Zengen nüfusunun doğrudan en az dörtte üçü ile bizzat mevcut çalışmaları hasbıhal etti ve çalışmalara önemli bir boyut kazandırdı.

Zengen Mahallesi Muhtarı Şahin Yurttaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, mesafeden ve Konya'nın büyük bir coğrafyaya sahip olmasından dolayı hizmetlerden az faydalandıklarını öne sürdü. Yurttaş’ın basın mensuplarına yaptığı açıklamalardan bir kesit de şöyle; “Konya bize uzak olduğu, vatandaşların sağlık sorunlarını Niğde'den karşılandığı için Konya'daki resmi daireler bize 210 kilometre uzaklıkta ve gidip gelmemiz 420 kilometre. Bu yüzden hem maddi hem manevi büyük kayba yol açtığı için Niğde'ye bağlanmak istiyoruz. Zengen’li bin 20 vatandaş, mahallenin köy olarak Niğde'ye bağlanması için imza attı. Halkımız, 'Niğde'ye bağlanalım, yakın olduğu için bize her türlü imkan sağlanır' dedi. Niğde'de resmi dairelerde işlemlerimizi kısa sürede halledebiliriz. Biz talepte bulunduk, inşallah sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve milletvekillerimizin sayesinde hayata geçer."

Niğde İl Genel Meclisi Üyesi ve bir önce ki dönem Niğde İl Genel Meclis Başkanı Mahmut Peşin de toplanan imzaların daha önce İçişleri Bakanlığına gönderildiğini anımsattı.

Mahmut Peşin, Zengen'in Niğde'ye bağlanması durumunda yaşanan sıkıntıların çözüleceğinin altını çizerek, Zengen’in Niğde’ye bağlanılması hususunda istekli olan tarafın sadece Zengen olmadığını keza aynı şekilde Niğde’nin de en çokta mağdur vatandaşların mağduriyetinin çözümü aşamasında Niğde’ye bağlanmasını istediğinin vurgusunu yaptı Peşin açıklamalarında ayrıca "Burada yaşayan vatandaşlarımız, en acil olan sağlık hizmeti ihtiyaçları için 210 kilometre uzaklıktaki Konya'ya gidiyor. Resmi dairelerdeki işlemleri gün içerisinde bitmiyor, birkaç defa giderek ciddi sıkıntı yaşıyorlar." İfadelerine yer verdi.

Zengen Mahallesi sakinlerinin 210 km uzaklıkta ki Konya merkeze bağlı olmalarından dolayı yaşadıkları sorunların  çözümü ve gerek ekonomik gerekse zamansal olarak yaşadıkları mağduriyetin ortadan kaldırılması için aynı kültüre bağlı oldukları ve sadece 40 km uzağında olan, Zengen Mahallesi muhtarı Şahin Yurttaş’ın bisiklet ile dahi ulaşım seviyesi uzaklığında diyerek tabir ettiği Niğde’ye bağlanılmasını bende canı gönülden arzuluyorum. Bunu en çok mağduriyet yaşayan Zengen Mahallesi halkı ve halkının mağduriyetine kayıtsız kalmayıp en güzel şekilde halkının sorunlarının çözümü hususunda mücadele veren Niğde ilinin, Bor ilçesinin ve Zengen Mahallesi’nin takdire şayan kadrosu için istiyorum.

Saygılarımla...
Yorumlar (2)
Hasan Erdoğan 6 yıl önce
Gönlüne, diline sağlık benim güzel Aydın abim... Hakkın bana en büyük hediyesi, ana tarafımın Cücülü olması ve sizler gibi güzel insanlarla akraba, köylü olmamdır... Sağol varol benim abim...
Mustafa Kılıç 6 yıl önce
Zengenli olarak Niğde'ye bağlanmamız çok isabetli olacak görüşündeyim.Yetkililerden yardım bekliyoruz.
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?