04.12.2017, 17:28

10 SORUDA ABD’DEKİ “HALKBANK KUMPASI”

1. Halkbank Davası Nedir?
Terör örgütü FETÖ’nün 17-25 Aralık 2013’te başlattığı emniyet-yargı darbe girişiminin devamıdır. FETÖ’nün kumpas, delil ve kurgu iddialarla oluşturduğu, ABD’de devam eden davadır.
2. Halkbank Neyle Suçlanıyor?
Halkbank, ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu deldiği iddiasıyla suçlanıyor.
3. Halkbank Gerçekte Ne Yaptı?
2010’da ABD, nükleer çalışmalarından dolayı İran’a ambargo uygulamaya başladı. Mart 2012’den itibaren uluslar arası döviz sistemi üzerinden İran’a para transferi de yasaklandı. Bunun üzerine Türkiye, İran’a ödemelerini Halkbank üzerinden yapmaya başladı. Halkbank’ta İran’a döviz ve TL hesabı açıldı. İran’dan alınan enerjinin bedeli, TL cinsinden Halkbank’a yatırıldı. İran elindeki Türk lirasını uluslar arası bankacılık sistemine sokamıyordu. Bu yüzden Türkiye’den külçe altın satın alıp, bunu ülkesine taşıyordu. Temmuz 2013’de ABD, İran ambargosunu sertleştirdi ve altın üzerinden ödemeyi de yasakladı.
4. Halkbank Neden Böyle Bir Yöntem İzledi?
Türkiye yurt dışından petrol ve doğalgaz alımı yapıyor. İran, Türkiye’nin komşusu ve ana petrol ve doğal gaz tedarikçilerinden biri konumunda. Dolayısıyla İran’a uygulanan ambargodan Türkiye’de büyük ölçüde etkilendi. Halkbank enerji ticaretini sürdürmek ve ambargo kaynaklı olumsuz etkiyi en aza indirmek için bu yolu izledi.
5. Halkbank Ambargoyu Deldi Mi?
Türkiye-İran arası bu ticarette işlemin Türkiye’deki tarafı Rıza Sarrafın şirketiydi. Halkbank, bu alışverişte aracı rolundeydi. Halkbank’ın yaptığı tüm işlemler, Birleşmiş Milletler kuralları çerçevesindeydi. Halkbank herhangi bir ülkeye mahiyeti belirsiz, hukuksuz bir ticari işlem yapmadı. Yasaklı bir taraf, kişi veya mal ya da hizmetin dahil olduğu hiçbir işleme aracılık etmedi. Kaynağı belirsiz hiçbir para transferi gerçekleştirmedi. Halkbank İran ile ilgili ticari işlemlerde, ABD finansal sistemi ve para birimi de kullanmadı.  Zaten Halkbank’ın yaptığı işlemler, ABD’nin denetim kurumları tarafından 7/24 izlenmekteydi. Yani Halkbank ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu hiçbir şekilde delmedi.
6. Bu Tür Yöntemlerin Dünyada Başka Örnekleri Var Mı?
Ambargo uygulamaları karşısında bu tür yöntemler dünyada oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Almanya ve Fransa, yaptırımlar devam ederken İran’da çeşitli dev altyapı projelerini üstlenmişti. Amirakan firmaları Bunge ve Cargill yıllarca “arkadan dolanarak” tabir edeceğimiz şekilde İran ile ticaret yaptı.
7. ABD Neden Halkbank’ı Hedef Aldı?
Halkbank Kuzey Irak petrol ve doğal gazının dünyaya satışında son yıllarda önemli rol oynamıştı. Özellikle Pakistan ve Hindistan’ın İran’ın ticaretinde Halkbank etkin bir oyuncu olmuştu. Halkbank aracılık ettiği bu ticaretin hacmi 100 milyar doları buldu. Bu durum ABD ve İsrail’i rahatsız etti. Banka genel olarak hızla büyüdü ve tüm Balkan coğrafyasının en büyük finans kuruluşlarından birine dönüştü. Artan gücüyle Halkbank, ABD bankaları için tehdir oluştumaya başladı. 
8. Terör Örgütü FETÖ Bu Davanın Neresinde?
FETÖ bu davanın tüm sürecinde rol oynuyor. Halkbank’a yönelik yapılan tüm suçlamalarda, FETÖ’nün yaptığı illegal dinlemelerin montajlanmış hali kullanılıyor. ABD’de savcılığın hazırladığı dava dosyası, 17-25 Aralık’ta FETÖ’cü savcıların yazdığı iddianamenin tamamen kopyası. Ancak FETÖ bu davada etkili bir unsur değil, ABD tarafından kullanılan bir araç.
9. ABD’nin Gerçek Amacı Ne?
Türkiye ve Halkbank’ı uluslar arası kamuoyunda itibarsızlaştırmak, Türkiye’nin Orta Doğu politikasında taviz vermeyen duruşuna etki edebilmek, Türkiye’ye para cezası keserek 15 Temmuz’da başaramadıklarını ekonomik darbe ile başarıp, Türkiye halkını ve Türkiye’yi dize getirmek.
10. Dava Nasıl Sonuçlanır?
Dava ile Türkiye’ye haksız bir para cezası verilmeye çalışılacak. Bu noktada özellikle FETÖ, ‘Rıza Sarraf’ın itirafçı olduğu’ algısı oluşturmaya devam edecek. Ancak Sarraf’ın itirafçı olması bir önem arz etmiyor. Çünkü ortad Halkbank ile alakalı itiraf edilecek bir şey bulunmuyor.
10 Soru’da ABD’de ki Halkbank kumpası baştan sona bundan ibarettir. Şimdi bu doğrultu da herkes tarafını seçsin. Herkes kendine yakıştırdığı gibi yaklaşım sergilesin. Vatanını seven, Hakk’a tapan millet hakkı savunduğu sürece; Hak Teala şüphesiz haklıdan yana bahşettikleri ile tecelli edecektir.
Saygılarımla.
Yorumlar (1)
Ahmet Özgel 6 yıl önce
helal yiğidim
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?