banner21

19.11.2016, 10:44

Çocuğun Cinsiyeti Babaya Aittir - 2

Geçen yazımızda rahimlerde olanı ancak Allah'ın bildiğini, onları erkek, dişi veya çift yarattığını, istediğini de kısır kıldığını bahsetmiştik. 


En son ayette (Zümer/6): "Sizi annelerinizin karınlarında ÜÇ KATLI KARANLIK İÇİNDE çeşitli safhalardan geçirerek yaratıyor." denilmektedir. Bu bahiste geçen üç karanlık oda çocuğu çevreleyen üç zardır. 


Bu zarlardan ilki (en dıştaki zar) AMNİYON zarıdır ki, içi sıvı dolu torbadır. 


Çocuğu dış etkenlerden korur. 


İkinci zar ise (ortadaki zar) CORİON: Çocuğun ısısını ayarlar. 


Üçüncü zar ise, (iç zar) MUMBARİYE: Mikrop geçirmeyen, hastalıklardan koruyan zardır. Mesela, veremli bir annenin hastalığı bu zar sayesinde çocuğa geçmiyor. Ancak, alkol ve sigara gibi direk kana karışan mikropları koruyamıyor. Onun için hamile annelere sigara ve alkolden uzak durun tavsiyesi işte bunun içindir. 


Tıp daha bunlardan habersizken Kur'an-ı Kerim 1400 sene evvel bu ilmi gerçekleri bize bildirmiştir. 


ÇOCUĞUN ERKEK VE DİŞİ OLUŞU


Tıbbi olarak bilinen şu gerçek ki, üreme erkeğin sperma hayvancığı ile kadının yumurta hücresinin birleşmesiyle olur. Hem spermada, hem de yumurta hücresinde 23'er kromozom vardır. Bu 23'er kromozom çift çift birleşerek 46 kromozomluk bir hücre meydana getirir. Kadının yumurta kromozomları daima XX'dir. Erkeğin kromozomları XY'dir. Kromozomlar döllenirken, daima çift çift birleşir. Bu birleşme anında babanın X'i ile annenin X'i birleşirse çocuk kız olur. Yine babanın Y kromozomu ile annenin X kromozomu birleşirse çocuk erkek olur. 


Yani ERKEĞİN aktif olan kromozomu çocuğun cinsiyetini belli eder. Bundan da anlaşılıyor ki çocuğun cinsiyeti sadece ve sadece babaya aittir. 


Önemli bir konuda, birleşme anında erkeğin sperminden 300 milyon meni hayvancığı ifraz olur.(çıkar) Tek bir tanesi yumurtayı döller. Burada kız ve erkek olmasında ne anne ve babanın yapabileceği bir iş, ne de tıbbın yapabileceği bir iş vardır. Herşey Allah'ın takdirine bağlıdır. 


Ayette geçen "dilediğini kısır yapar" ifadesi ise birleşme anında ifraz olan sperm 200 milyondan aşağı olursa döllenme olmuyor. İşte bu duruma kısırlık diyoruz. Oysa yumurtayı dölleyecek bir spermdir. 


Ayetin devamındaki "çocukları çift çift veririz" ifadesi de ikiz döllenmeden bahsedilmektedir. Bu da bazen yumurta hücresi iki sperm ile dölleniyor, bazen de yumurta hücresi çift oluyor ve ayrı ayrı sperm hücresi ile dölleniyor. 


Devam edeceğiz. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?