1500 TL Karşılıksız Burs

Üniversite 2019-2020 öğretim yılı karşılıksız burs veren kurumlar! Her ay 1500 lira alabilirsiniz

EĞİTİM 21.08.2019, 13:43 13.09.2019, 01:14
1500 TL Karşılıksız Burs

Üniversite 2019-2020 öğretim yılı karşılıksız burs veren kurumlar! Her ay 1500 lira alabilirsiniz

Yeni üniversiteyi kazanan öğrenciler için burs bulabilmek en büyük ihtiyaçlardan biri. Kredi Yurtlar Kurumu bursları herkese çıkmayabiliyor. YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından binlerce öğrenci karşılıksız burs veren kurumlarını aratmaya başladı. Pek çok vakıf ve şirket, 2019 yılında ihtiyaç sahibi öğrencilere geri ödemesiz (karşılıksız) burs veriyor. Aylık burslar 250 TL ile 1.500 TL arasında değişiyor. Bu burslara başvurmak için internet sitelerindeki duyuruları takip etmek ve geri ödemesiz bursların başvuru şartlarını sağlamak yeterli. İşte üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar...
Kurumların aradığı koşullara sahip burs adayları, belirlenen tarihler arasında başvuru yapıyor. Başvurular genellikle kurumun web sitesinden alınıyor. Az sayıdaki kurum, üniversitelerin burs ofisleri üzerinden işlem yapıyor.
Posta Gazetesi'nin haberine göre, başvurular kurum tarafından değerlendirilerek, uygun görülenler mülakata çağrılıyor. Mülakat sonucunda burs almaya hak kazanan öğrencilerden online başvuru sırasında verdikleri bilgileri teyit eden belgeler talep ediliyor. Belgelerini eksiksiz tamamlayanlar burs alıyor.
TÜRKİYE'NİN MÜHENDİS KIZLARI PROJESİ
Limak Vakfı'nın desteğiyle yürütülen Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesi kapsamında devlet üniversitelerinin bilgisayar, çevre, elektrik - elektronik, endüstri, inşaat ve makine mühendisliği bölümlerinde okuyan kız öğrencilere burs veriliyor. Ayrıca öğrencilere sertifika programları, online İngilizce dil eğitimi, mentorluk desteği, staj ve istihdam imkânı gibi fırsatlar da sunuluyor. Başvurular, eylül-ekimde alınacak. Toplam 9 ay boyunca, aylık 600 TL burs ödenecek.
İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI
Başvurular 1-30 Eylül arasında 'isov.org.tr'den yapılacak. Sadece İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde bulunan eğitim kurumlarının öğrencilerine burs veriliyor. Burs için ilgili üniversitelerin mühendislik fakültelerinde öğrenim görme şartı var. Geçen yıl 450 TL olan burs miktarının artıp artmayacağı eylülde belli olacak.
İSTANBUL TİCARET ODASI
Burs başvuru tarihi eylülde 'ito.org.tr'de açıklanacak. İstanbul'daki devlet üniversitelerinin lisans öğrencileri ve ÖSYM tarafından yüzde 100 bursla vakıf üniversitelerine yerleşen öğrencilere burs veriliyor. Geçen yıl burs miktarı 665 TL'ydi. 9 ay boyunca burs veriliyor.
SEMA YAZAR VAKFI
Sadece Ankara'daki devlet üniversitelerinin öğrencilerine burs veriliyor. Ara sınıfta okuyan öğrencilerin burs başvurusu kabul edilmiyor. Burs başvuru tarihi ve miktarı eylülde 'semayazar.org.tr'de yayınlanacak.
SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM VAKFI
Burs başvurusu 19 Ağustos'ta başladı, 13 Eylül'de sona erecek. Aylık 400 TL burs veriliyor. Vakfın bursuna sadece tıp, eczacılık, hemşirelik, diş hekimliği ve sağlık bilimleri fakültelerinde okuyan öğrenciler başvurabilecek. Başvurular, belirtilen tarihlerde 'ssyv.org.tr'den yapılabilecek.
ÇELİKEL EĞİTİM VAKFI
Burs başvuruları başladı ve 3 Eylül'de sona erecek. Başvurular vakfın web sitesinden (celikelegitimvakfi.org) yapılıyor. İstanbul'daki devlet veya vakıf üniversitelerinin lisans programlarını tam burslu kazanan başarılı öğrenciler burstan yararlanabiliyor. Aylık burs miktarı 700 TL olup, 12 ay veriliyor.
VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Başvurular, 15 Eylül-30 Ekim arasında yapılacak. 8 ay boyunca aylık 250 TL ödenecek. Anne veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere öncelik tanınıyor. Başvurular, sadece 'vgm.gov.tr'den yapılabilecek.
VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Başvurular, 15 Eylül-30 Ekim arasında yapılacak. 8 ay boyunca aylık 250 TL ödenecek. Anne veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere öncelik tanınıyor. Başvurular, sadece 'vgm.gov.tr'den yapılabilecek.
VEHBİ KOÇ VAKFI
Başvurular, 2-30 Eylül arasında vakfın web sitesi üzerinden yapılacak. Vakıf, geçen yıl aylık 625 TL burs verdi. Bu yılki miktar eylül ayında netleşecek. 10 ay süre ile verilen burs, sadece belirlenen devlet üniversitelerinde (Akdeniz, Atatürk, Boğaziçi, Dokuz Eylül, Fırat, Gaziantep, Harran, İstanbul Teknik, Marmara-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Atatürk Eğitim Fakültesi- Mersin, Muğla Sıtkı Koçman, Ondokuz Mayıs, ODTÜ, Selçuk, Uludağ ve Van 100. Yıl) okuyan öğrencilere veriliyor.
TÜBİTAK'A BAŞVURULAR EKİM'DE
Burstan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda belli sıralamada yer alarak, TÜBİTAK'ın belirlediği alanlara yerleşen öğrenciler yararlanıyor. Başvurular ekimde başlıyor. Aylık burs miktarı 750 TL ile 2 bin TL arasında. Ulusal Bilim Olimpiyatları ve Uluslararası Proje Yarışması'nın sonucuna göre ÖSYM kılavuzunda belirtilen bölümlere yerleşen öğrencilere de aylık 1750 TL ile 5 bin TL arasında burs imkanı tanınıyor.
SABANCI VAKFI
Burs, üniversiteye girişle başlayıp mezuniyete kadar sürüyor. Geçen yıl lisans öğrencileri için aylık 600 TL olan burs miktarı, bu yıl eylülde belirlenecek. Sadece Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, İstanbul- Cerrahpaşa, İTÜ, Marmara, ODTÜ ve Yıldız Teknik üniversitelerinde okuyan öğrencilere burs veriliyor.
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ
Başvurular, 3-12 Eylül tarihleri arasında derneğin web sitesi (cydd.org.tr) üzerinden yapılacak. 10 ay süreyle verilen bursun bu yılki aylık miktarı 250 TL.
MEHMET ZORLU VAKFI
Belirlenen devlet ve vakıf üniversitelerinin sadece iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile mühendislik, hukuk, endüstriyel tasarım, matematik, fizik ve kimya bölümlerinde okuyan, başarı ve ihtiyaç kriterini karşılayan öğrencilerine burs veriliyor. Başvurular, burs kapsamındaki üniversitelerin burs ofislerine yapılıyor. Vakıf burs başvurusu almıyor. Burs miktarı eylülde belli olacak. 9 ay ödeniyor.
21. YÜZYIL EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI
Başvurular, 23-27 Eylül arasında vakfın web sitesi (yekuv.org) üzerinden yapılacak. Sadece İstanbul'daki devlet üniversitelerinin öğrencilerine burs veriliyor. Bu yıl lisans öğrencilerine 8 ay boyunca 300 TL burs sağlanacak. Ailesi kırsal kesimde ikamet eden, anne ve babadan birisi veya ikisi de hayatta olmayan başarılı öğrencilere öncelik tanınıyor.
TOPLUM GÜNÜLLÜLERİ VAKFI
Başvurular, 2 Eylül-2 Ekim tarihler arasında 'tog.org.tr'den yapılacak. Aylık burs miktarı 250-500 TL arasında olup, 10 ay süreyle veriliyor. Burs alan öğrencilerin haftada en az 4 saat ya da ayda en az 16 saat Toplum Gönüllüleri Vakfı bünyesindeki projelerde ve etkinliklerde gönüllü çalışmalar yapması bekleniyor. Kardelenler Bursu, Öğretmen Çocukları Bursu ve Soma Madenci Çocukları Bursu başta olmak üzere farklı burs seçenekleri var.
ALARKO HOLDİNG
İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü'nde son sınıf veya lisansüstü öğrenim gören 5 öğrenciye Üzeyir Garih Bursu veriliyor. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü'nden 2, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden 2 ve Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden bir öğrenci olmak üzere, bu üniversitelerde son sınıfta veya lisansüstü öğrenim gören öğrencilere de İshak Alaton Bursu veriliyor. Üzeyir Garih ve İshak Alaton bursları, Alarko Şirketler Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Destek Vakfı tarafından karşılanıyor. Alarko Eğitim-Kültür Vakfı da burs imkanı sunuyor. Aylık burs geçen yıl 510 TL'ydi. Başvurular, üniversitelerin burs ofislerine yapılacak
TEKFEN VAKFI İÇİN 9-22 EYLÜL'DE
TEKFEN Vakfı için başvurular, 9-22 Eylül arasında online yapılacak. Başarılı ve maddi ihtiyacı olan öğrencilere öncelik tanınıyor. Burs ödemesi, kasım-mayıs ayları arasında yapılıyor. İlk aya mahsus, aylık burs miktarının iki katı ödeme oluyor. Geçen yıl aylık 650 TL burs ödendi. Yeni dönemde bu tutar revize edilecek. Vakfın belirlediği akademik başarı kriterlerini yerine getiren ve her eğitim öğretim yılının başında kaydını yenileyen öğrenci, mezun oluncaya kadar bursu alıyor.
BORUSAN KOCABIYIK VAKFI
İstanbul Üniversitesi, İTÜ, ODTÜ ve Boğaziçi üniversitelerinin mühendislik, işletme ve iktisat fakülteleri ile Uludağ ve Afyon Kocatepe üniversitelerinin hukuk fakültelerinde okuyan öğrencilere burs veriliyor. Öğrenciler 12 ay süreyle burs alıyor.
HANGİ DURUMLARDA BURS KESİLİR?
Maddi durumunda okumasına yeterli gelişmeler olması,Öğrencinin okulu bitirmesi, bir üst okula devam etmemesi veya okuldan ayrılması, Burs başvurusu formundaki cevaplarında hakkında yapılan inceleme sonucunu etkileyecek şekilde farklılık bulunduğunun anlaşılması, Öğrenim durumunda büyük bir gerileme olması, Öğrencinin herhangi bir disiplin cezası almış olması, 3 aydan fazla burs ücretini almamış olması, İstenen bilgi ve belgelerin zamanında iletilmemesi durumunda kesilir.
BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER
Burs başvuru dilekçesi
Onaylı öğrenci belgesi
YKS yerleştirme sonuç belgesi
Fotoğraf
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Onaylı transkript (Ara sınıf öğrencileri için)
Adli sicil belgesi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
Ailenin gelirini gösteren resmi belge ve SGK hizmet dökümü.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)