Gürer, 27 Milyon Ders Kitabı Toplatılarak Yeniden Basıldı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in toplatılan ders kitaplarıyla ilgili soru önergesine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yanıt verdi. Bakan Yılmaz, FETÖ/PDY darbe girişimi ve diğer gelişmeler dikkate alınarak 57 çeşitten oluşan 27 milyon 27 bin 188 kitabın toplatılarak yeniden basıldığını, bunların maliyetinin ise 43 milyon 741 bin 628 TL olduğunu açıkladı.

EĞİTİM 24.02.2018, 10:02 24.02.2018, 10:02
Gürer, 27 Milyon Ders Kitabı Toplatılarak Yeniden Basıldı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in toplatılan ders kitaplarıyla ilgili soru önergesine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yanıt verdi. Bakan Yılmaz, FETÖ/PDY darbe girişimi ve diğer gelişmeler dikkate alınarak 57 çeşitten oluşan 27 milyon 27 bin 188 kitabın toplatılarak yeniden basıldığını, bunların maliyetinin ise 43 milyon 741 bin 628 TL olduğunu açıkladı. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesinde Talim Terbiye Kurulu’na bağlı Ders Kitapları inceleme biriminin kapatılıp kapatılmadığını, kapatıldı ise gerekçesinin ne olduğunu sordu. Ömer Fethi Gürer ayrıca, son 5 yıl içine toplatılan ders kitabı sayısı ile toplatılan kitapların mali tutarının açıklanmasını istedi. 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “2016-2017 eğitim-öğretim yılında FETÖ/PDY Darbe girişimi ve diğer gelişmeler dikkate alınarak düzeltmeler yapılarak yeniden baskısı talep edilen 57 çeşit ders kitabının baskı ve dağıtımı yapılmış olup toplam maliyet; 27 Milyon 27 bin 188 adet kitap için 43 milyon 741 bin 628 Tl (KDV hariç) tir” açıklamasında bulundu. 

Milli Eğitim Bakanı İsmet yılmaz, 2017-2018 eğitim öğretim yılında orta öğretim İngilizce A.1.2 düzeyi ders kitabı ve öğretmen kılavuz kitabının ise  il milli eğitim müdürlükleri depolarında muhafaza altına alındığını belirterek, “ Muhafaza altına alınan kitaplar yüklenici tarafından yeniden basılarak dağıtımı tamamlanmış ve yüklenici firmaya her hangi bir ücret ödenmemiştir” dedi. 

652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamesin 28. maddesinin 6.fıkrasının (a) bendine göre Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın, ders kitaplarını hazırlatmak, hazırlananları incelemek veya inceletmek, araştırmak ve  geliştirmekle görevli olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “ Bu doğrultuda ders kitaplarının ve diğer eğitim araçlarının niteliğinin araştırılması amacıyla incelenme ve değerlendirilme sürecinde değişikliğe gidilmiş ve 12. 09.2012 tarihli ve 28409 sayılı resmi gazetede yayımlanan Milli Eğim Bakanlığı ders kitapları ve eğitim araçları yönetmeliği yayınlanmıştır” açıklamasında bulundu. 

Bakan Yılmaz, açıklamasında şu bilgileri verdi: “Bakanlığımız tarafından okullarda öğrencilerimize ücretsiz olarak dağıtılan ders kitapları “e-müfredat” veri tabanında kayıtlı panelistler tarafından 12. 09. 2012 tarihli ve 28409 sayılı resmi gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği 19. Maddesinde geçen ;İçeriğin anayasa ve kanunlara uygunluğu, İçeriğin bilimsel olarak yeterliliği, İçeriğin eğitim ve programının kazanımlarını gerçekleştirme yeterliliği, görsel tasarım ve içerik tasarımının, öğrenmeyi destekleyecek nitelikte olması ve öğrencilerin gelişim özelliklerine uygunluğu kriterlerine göre değerlendirilir. İnceleme ve değerlendirme sonucunda yeterli puan alan kitaplar kurulca değerlendirilir ve okutulması uygun bulunanlar 5 yıl süreyle ders kitabı olarak okutulur.”

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)