(VİDEO HABER) Onur Ekemen İlk ve Ortaokulu Törenle Açıldı

Bor İlçesinde yine hayırseverler tarafından yaptırılan 24 Derslikli okul törenle açıldı.

EĞİTİM 26.09.2016, 18:47 07.11.2018, 17:26
Bor İlçesinde yine hayırseverler tarafından yaptırılan 24 Derslikli okul törenle açıldı.
 
Borlu hayırsever Esin Ekemen ve Atıl Ekemen çiftçinin 11 yaşında böbrek yetmezliğinden hayatını kaybeden oğulları Onur Ekemen adına yaptırdıkları 24 Derslikli ilk ve ortaokul törenle hizmete açıldı. 
Bor Sırasöğütler Mahallesi, Kayabaşı park karşısında Selçuklu Mimari ile yapılan okul için 2014 yılında aile ve Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü sözleşme yapmıştı. Yapılan sözleşmenin ardından 2015 Mart ayında  inşaata başlanarak kısa sürede tamamlandı ve   2016/2017  eğitim ve öğretim için hizmete açıldı. Okul 5.000 m2 alan üzerine 1.540 m2 oturum alanına sahip toplam 24 derslikten ibaret.   

Okul bahçesinde yapılan açılış törenine Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu, Niğde Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, Niğde İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt,  İl Özel İdare Genel Sekreteri Ali Nebol, İl Jandarma Alay Komutanı Albay İdris Tataroğlu, Bor İlçe Kaymakamı Abdullah Küçük, Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat,  Bor Milli Eğitim Müdürü Celalettin Özüdoğru, hayırsever Ekemen ailesi, bazı stk temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

EKEMEN AİLESİ; YAŞAMIMIZA YÖN VEREN HAYALİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başladı Halk oyunları ekibinin gösterisi ardından konuşmalara geçildi. Okulu yaptıran Esin ve Atıl Ekemen çifti konuşma yaptı. Esin Ekemen çifti. “Hayalini kurduğumuz en büyük dileğimiz gerçek oldu. Bu hayal oğlumuz Onur Ekemen’in adını bir eğitim yuvasında yaşatmak ve ülkemizin eğitimine katkıda bulunmaktı. Eğitimci bir ailenin çocuğu ve bir akademisyen olarak her zaman eğitimin gücünü bilerek yaşadım. Önderimiz Atatürk, Cumhuriyetimizi koruyacak kuşakları yetiştirmenin yolunun iyi eğitim olduğunu işaret etmiştir. Okulumuzun vizyonu ve misyonu da bu doğrultudadır. Bor İlçesinin tarihi geçmişi göz ardı edilmeden Selçuklu mimari tarzı ile inşaa edilen okulumuz 750 öğrenci kapasiteli ve 24 derslik ile öğrencilerimiz fırsat eşitliği elde edebilmeleri için en modern araç ve gereçlerle donatılmıştır. Hayatıma yön veren amaçlardan olan okul hayalim sevgili eşim Atıl Ekemen’in çok büyük katkıları ile gerçekleşti. Kendisine teşekkür ediyorum.  İlçemiz çocuklarına hak ettikleri eğitimi kazandıracağı umuduyla Onur Ekemen okuluna hoşgeldiniz diyorum. Sevgili öğrenciler sizlere başarı dolu bir yıl dilerken her birinizin ülkemizin onuru olacağına inanıyor ve teşekkür ediyorum.” dedi.

Atıl-Esin Ekemen çiftinin kızı Meltem Ekemen ise kısa ama duygulu bir konuşma yaptı.
Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat ise başta Ekemen ailesi olmak üzere okulun yapımında emeği geçen herkese  teşekkür ederek başladığı konuşmada; Bu okula ismini veren Onur Ekemen kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun diyorum. Tabi ki herkesin parası olabilir, herkes zenginde olabilir. Ama herkes hayır yapamaz. Bu hayır yapma olayı çok farklı bir olay. Bazen bir bakarsınız insanlar çok güzel maddi imkanlar içinde yaşarlar ve öbür dünyaya göçer giderler. Allah nasip etmez. Sadece o paranın o servetin hamballığını yapmış olurlar. Bazen de böyle güzel hizmetler, hayırlar yaparlar ve arkalarından da hayır ile yad edilirler. İnşallah hepimiz bu şekilde hayır ile yad edilen kişiler oluruz diye düşünüyorum. İnşallah bu okuldan okuyan öğrencilerimizden Türkiye Cumhuriyetini idare eden devlet adamları çıkar, başbakan çıkar, valiler çıkar, yeni Atıl Ekemenler çıkar inşallah buradan okuyan öğrencilerimiz bunları hep beraber yaşar ve başarırlar diye düşünüyorum Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burayı onurlandıran bütün hemşerilerimize teşekkür ediyorum” dedi.
 
BAŞKAN SITKI ERAT’TAN YENİ ÖĞRETMEN EVİ İSTEĞİ
 
Başkan Erat konuşmasının devamında; Daha önce burada Necmettin Kılıç Valimizin büyük emeği vardı. Ona da özellikle  teşekkür ediyorum. Bor İlçemizde hayırseverlerimiz okul anlamında büyük yatırımlar, yardımlar yapıyorlar. Bir kalemde sayarsak işte Ekemen Ailesi, Mehmet Güleç, Kirt Ailesi, Mehmet Rasim Dede,   İrfan İlk, Şenol Bengü gibi,  bir çok hayırsever ailemiz okullarımızı kazandırıyorlar. Okul işlerinde epey yol aldık. Ancak Sayın Valimizin de destekleri ile öğretmenlerimiz için güzel bir  Öğretmen Evi Bor İlçemize yakışır diye düşünüyorum ve en kısa zaman da da bunun açılışında buluşuruz diye umuyorum” dedi.

KAYMAKAM KÜÇÜK; BOR’DA OKULLARIN % 30’UNU HAYIRSEVERLER YAPTIRDI

Bor İlçe Kaymakamı Abdullah Küçük’de yaptığı konuşmada okul hakkında teknik bilgiler verdi. Abdullah Küçük  Bor İlçesindeki okulların % 30’unun hayırseverler tarafından yapıldığını belirtti ve İlçenin dar gelirli bir Mahallesi olan Sırasöğütler de böylesi prıl prıl bir okulun yapılmasını anlamlı bulduğunu söylerek.  Eğitimin önemini anlattı ve Ekemen Ailesi olmak üzere okulun yapımında emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

VALİ PEYNİRCİOĞLU; EĞİTİME BÜTÇEDEN EN BÜYÜK PAY VERİLİYOR

Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu ise; Bor gerçekten özelliği olan bir ilçemiz. Pek çok konuda olduğu gibi hayırseverlerin yatırımı açısından da lider durumda. Bu okulun yapımını gerçekleştiren  Esin Ekemen ve Atıl Ekemen başta olmak üzere diğer bütün hayırseverlere ülkemiz adına, ilimiz adına ve geleceğimiz adına teşekkür ediyorum.  Devletimiz ve milletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşa eğitime büyük önem veriyordu.  Onun gayretleri ve direktifleri ile biz eğitimde yol almaya çalıştık. Eğitimin önemi artık biliniyor. Bunu devletimiz de biliyor ve uyguluyor. Bütçeden en büyük pay Eğitime veriliyor” dedi.

Konuşmaların ardından okul yaptıran hayırseverler Vali Ertan Peynircioğlu,   Esin Ekemen, Atıl Ekmen ve Meltem Ekemen’e plaket verdi. Törene katılanlar tarafından okulun açılış kurdelası kesildi ve sınıflar gezildi. 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (1)
mustafa kuncu 7 yıl önce
Bu hayırsever hemserilerime teşekkür ederim Allah onlardan razı olsun bu güzel eserde şehrimize hayırlı olsun inşAllah