banner21

26.07.2016, 10:48

Onu Çocuklu Zeliha’ya Yuttur

Rahmetli babam anlatmıştı. Adana halinde sebze satarken, halin içinde çocuğuyla beraber yardım toplayan halizin bir kadın varmış. 

Adı Zeliha. Aklı bir şeye ermediğinden verilen her yardımı kabul edermiş, bazı kendini bilmezlerde kadına geçmez para verirlermiş. Onu da alırmış. Birbirlerine kazık atmak isteyenler uyumadıklarını belirtmek için “Sen onu bana değil çocuklu Zeliha’ya yuttur.” derlermiş. Bu söz zamanla atasözü halini almış.

Adam gibi ortaya çıkıyor. Darbeye liderlik yapıyor. Muvaffak olamıyor. (Bu Allah’ın vatanımıza ve milletimize bir lütfu) Bir cümlesiyle binleri hazırol’a geçiren rütbesiz asker arasında, eli kelepçeli yalın ayak düştüğü hali görmek... İfadesinde “Ben darbeyi önlemek istedim.” diyor. Bende diyorum ki: “Sen onu çocuklu Zeliha’ya yuttur.” 
Allah şaşırtmasın... 

Ordunun en yüksek mevkisinden emekli olacaksın. Devletin tüm imkanlarını kullanacaksın. Vatandaşın pek çoğu helikopterin içini görmezken o vatandaşın parasıyla alınan helikopter emrine tahsis edilecek. Sen halt karıştıracaksın. Adama sorarlar: “Ne olmaktı senin gayen, maksadın?” diye.

Zaten olacağın kadar olmuşsun. Balkonuna otursan ne zıkkımlanıyorsan onu zıkkımlansan. Bu kadar vatan evladının ve vatandaşın kanına girmesen. Bunlara verilecek en güzel cevap İP olmalıdır. Hem de üç gün sallandırmalı ibret-i alem için. Vatan bu darbelerden çok çekti. 

Çerkes Hasan eniştesi Sultan Abdülaziz’e yapılan suikastın intikamını almak için Divanı (Bakanlar Kurulunu) bastı. Çift silanla vezirlerin yarısı öldü. Mithat paşa kurtulanlar arasında. Sonra Çerkes Hasan yakalanarak idam edildi. Hem de üç gün sallandı. 

Giresun’lu Topal Osman Atatürk’ün fedaisi idi. (Bor Hastanesinde çalışan Ümit Doğan bu konu ile ilgili yeni bir kitap yayınladı.) Trabzon milletvekili Ali Şükrü’yü öldürmekle suçlandı. Milli Muhafız askerlerince yakalandı. İdam edildi. Cesedi üç gün sallandı. 
Çok sayıdaki ihtilaller Osmanlı Devletinin batış sebebini hazırlamıştır. 
Onbir padişah tahtından olurken, üç padişah canını kaybetmiştir. 
İhtilaller vatanın yıllarca geri kalmasına sebep olan bir İLLETTİR.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?