Sağlıklı Kalabilmek İçin Suya Dokunun

Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Yılmaz Yücel, 15 Ekim Dünya el yıkama günü nedeniyle yaptığı yazılı basın açıklamasında, Sabun ile ellerin yıkanması, gelişmekte olan ülkelerde milyonlarla çocuğunun ölümüne neden olan ishalli hastalıklar ve solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde en etkili ve ucuz yol olduğunu belirtti.

SAĞLIK 14.10.2017, 12:51 14.10.2017, 12:51
Sağlıklı Kalabilmek İçin Suya Dokunun

Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Yılmaz Yücel,  15 Ekim Dünya el yıkama günü nedeniyle yaptığı yazılı basın açıklamasında, Sabun ile ellerin yıkanması, gelişmekte olan ülkelerde milyonlarla çocuğunun ölümüne neden olan ishalli hastalıklar ve solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde en etkili ve ucuz yol olduğunu belirtti.

15 Ekim Dünya El Yıkama Günü 2008 yılından beri dünyanın yüzden fazla ülkesinde, 200 milyondan fazla insan tarafından kutlanmaktadır diyen Dr. Yücel; “ Günlük yaşamda elimiz sürekli kirlenir. Yüzümüze, saçlarımıza tozlar konabilir, kirli yüzeylere sürtünür ve dokunuruz. Sağlıklı kalmak ve çevresel kirleticilerden korunabilmek için el yıkama en önemli uygulamalardan biridir. Ellerimizi değişik kirleticilerle değdirerek aldığımız, öksürerek ve hapşırarak bulaştırdığımız mikroplar ellerimizi yıkamayacak olursak ürerler. Bu mikroplar dokunduğumuz yiyeceklere, gözlerimize, burnumuza ve ağzımıza kolayca bulaşırlar. Vücuda giren mikroplar kolayca üreyerek birçok hastalığın ortaya çıkmasına yol açabilirler. Afet durumlarında bile ilk düşünülen uygulamalardan birisi el yıkama düzeninin kurulmasıdır. El yıkama bir toplumu önemli hastalıkların çoğundan korur. Bu nedenle; Yiyecek hazırlamadan önce ve yemek yemeden önce, Tuvalet gereksiniminin giderilmesinden sonra,  Buruna dokunulduğunda,  Hayvanlara dokunulduğunda, Hapşırıp, öksürdükten sonra, Kimyasallarla, elleri kirleten işlerle, boyalarla uğraşıldığında, Çöp ve atıklara dokunulduğunda eller iyice yıkanmalıdır. Yemek pişirme, yiyecek hazırlamakla görevli kimseler bunlara ek olarak her moladan sonra, çiğ yiyeceklere dokunduklarında, sigara içtikten sonra ellerini iyice yıkamalıdır. Eller yıkanırken; Bol su ve sabun kullanılmalı,  Eller en az 10-15 saniye iyice ovuşturulmalı, Parmak araları ovulmalı,  Tırnak altları iyice temizlenmelidir.  Toplam el yıkama süresi 40-60 saniye kadar sürmelidir” dedi.

Tırnaklar da bir dereceye kadar elin işlevleriyle ilişkili olduğunu belirten Dr. Yücel; “ Sürekli uzar. Tırnağın etle ayrıldıktan sonraki bölümünün altında kir ve yağ kolayca birikir. Bir takım kimyasallarla uğraşanlarda tırnak altında bu kimyasallar da önemli oranda birikmektedir. Bu nedenle tırnak altları da eller yıkanırken mutlaka temizlenmelidir. Yıkanma işlemi sırasında sabun kullanmak yağların erimesini kolaylaştırır ve akan yağlarla birlikte kirler de uzaklaşır. Sağlıklı kalabilmek için suya sabuna dokunalım” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)