01.11.2016, 09:15

Adalet Hayatın Temeli

 ÇEKMEKÖY’de, belediye otobüsünde, şort giydiği için hemşire Ayşegül Terzi’ye tekme atan cani sanık Abdullah Çakıroğlu’nun 40. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmada serbest bırakılmasına halk büyük tepki göstermiş mağdur Ayşegül Terzi kararın ardından döktüğü gözyaşları ile hepimizin vicdanlarının bir kez daha sızladığı bir görüntü ile ekranlarda görülmüştü. Halkın asliye ceza mahkemesi kararına verdiği büyük tepki Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tepkisiz kalmayıp yaptığı itiraz neticesinde cani Abdullah Çakıroğlu tekrar tutuklanma talebi ile yakalandı.

Anadolu Adliyesi Nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Çakıroğlu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarttı. Kararda “Sanığın inanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme suçu işlediği yönünde kuvvetli suç şüphesi devam ettiği” ve “akıl hastası olma ihtimalinin kuvvetli olmasından dolayı toplum açısından tehlike yaratacağı” gibi ifadelere yer verildi. Toplumda büyük tepki gören cani Çakıroğlu, Çekmeköy’de yakalanarak gözaltına alındı.

İlk gözaltısında mahkeme önüne çıkartılmadan serbest bırakılmış ve vatandaşlar yine hat safhada tepki göstermişti. Vatandaşların genelinin dikkatini bu seviyede çeken ve toplumda büyük yankı bulan böylesi vahim bir konuda mahkemelerin vermiş olduğu kararlar ilk günden bu yana halkı yatıştırmanın, saldırıyı şaşmaz ve halk nezdinde çözüme kavuşturur mahiyette adalet terazisinde değerlendirmenin uzağında kaldı. Toplum böylesi hassas bir konuda yatıştırılmak ve tecelli eden adaletle bir nebze huzur bulmak yerine daha da yıpratıldı. Son olarak asliye ceza bıraktı ağır ceza yakalattı.

Olayın halk üzerinde oluşturduğu huzursuzluk ve duygu halı böyle iken mağdur Ayşegül Terzi'yi düşünebiliyormusunuz. Haksız yere bir caninin kendince cehaletle yaklaşımı, canice saldırısı ile ruhen ve bedenen etkilenen, darp edilen masum Ayşegül Terzi adaletin tecelli etmesi ile mağduriyetini bir nebze olsun gidermek ve aynı durumun bir başka masumum başına gelmemesi uğurda emsal olacak bir karar beklerken olayın adlı seyrinde şuana kadar alınan kararlar doğrultusunda artarda yıpratılıyor olması kabul edilebilir gibi değil.

Mahkemelerimizin toplumumuzu bu derece yakından ilgilendiren ve halkımızın büyük çoğunluğunun adalet beklediği vahim bir olayda haksızlıklar karşısında daha yapıcı ve caniler için caydırıcı kararlar alması herkesin temennisi. Mahkemelerimizin toplumumuzda böylesi vahim olayların olmaması için, bu duruma sebebiyet veren canilere karşı konunun mağduru herkese karşı tatminkâr ve adalet sağlayıcı kararlar olması gerekli.

Bugün bu konunun seyri gelecekte Ayşegül Terzi'nin yaşadığı vahim durumun başka masum insanların başına gelmemesi uğurda oldukça önem arz etmektedir hal böyle iken olayın gerek toplum gerekse adli olarak seyrinin hassasiyetle ve mağdurun mağduriyetini sürdürülmediği şekilde ilerlemesi beraberinde sanık ile ilgili verilen tüm kararlar onun ile aynı çizgide toplum düzenini bozmak isteyenler için caydırıcı yönde emsal teşkil etmelidir.

CUMHURİYETİMİZ 93 YAŞINDA.

Başta devletimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu aziz vatan uğruna gözünü kırpmadan can vermiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anıyor, Cumhuriyet'imizin 93. yılını gururla kutluyoruz.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?