30.05.2016, 18:43

Gençlik Milletin Geleceğidir

Bir ülkenin ve milletin geleceği gençliktir. Bugünün gençleri yarın bizim idarecilerimiz olacaktır. 
Bizi yöneten ilerde onlar olacaktır. Bizim doktorlarımız, öğretmenlerimiz, esnafımız vb. onlar olacaktır. Bugünkü hayatımız dünün planı ise yarınımızda bugünümüzün planı doğrultusunda olacaktır. Geleceğimizin mutlu ve rahat olması için gençlerimizi iyi yetiştirmeliyiz. 
Yarının gençleri Allah’tan korkan ahlaklı, vatanını seven, milletini seven biri olmalıdır. Toplumun gelecekte iyi olması için gençliğe önem vermeliyiz. Gençliği alkolden, uyuşturucudan, ahlak dışı hareketlerden uzak tutmalıyız. Dindar bir gençlik olmasını sağlamalıyız. 
Gençlerin gelecekte topluma faydalı kişiler olması için onun yetişmesinde, eğitiminde, istikbal ve istikrar sahibi olmasına gayret etmeliyiz. Rasulallah (sav)’in gençliğini geleceğimiz olan gençliğe iyi anlatmalıyız, öğretmeliyiz. Peygamber efendimizin hayatını iyi anlatıp örnek göstermeliyiz. Peygamber efendimizin gençlik hayatındaki El-Emin olduğunu yani güvenilir kişi olduğunu veya Muhammed-ül Emin olduğunu örnek olduğunu anlamasını sağlamalıyız. 
Peygamber efendimizin ticaret anlayışını, üretime olan katkısını, kazancın helal yoldan sağlanmasını, alın teriyle kazanılmasını, kazancın kıymetinin bilinmesini, güven duyulan kişi olmasını sağlamalıyız. 
Efendimizin yardım sever olduğunu, çalışkan erdemli kişi olduğunu, üretici ve israftan uzak durduğunu öğretmeliyiz. Malesef günümüz gençlerinin bazıları bundan uzak yetiştiğini görüyoruz. Kolay kazanmanın peşinden koştuklarını, kumarcı bir ziyniyet içinde toto, at yarışı gibi yollardan para kazanmanın içindeler. 
Gençlerimiz hayır yolunda, iyilik peşinde, kan bağışı gibi hasta ziyareti, huzur evi ziyareti, yoksulları gözeten bir şekilde yetiştirmeliyiz. 
Gençlik doğaya, çevreye, devletini, milletini yakıp, kırıp malına zarar vermemeli. Ona sahip çıkmalı, korumalı ve hainlik yapmamalıdır. 
Otomobil ve motor kullanan gençlerimiz çevreye gürültü ve huzursuzluk vermemelidirler. Burada en büyük sorumluluk anne ve babaya düşmektedir. 
Allah gençlerimizi ıslah etsin. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?