Aykin, Ramazan Bereketiyle Geliyor

Tüm İslam âleminin heyecanla beklediği, yılın en bereketli ve gözde Ramazan ayının yaklaşmasıyla piyasalarda haraketliliğin başladığını belirten Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Erdoğan Aykin , 'İftar sofralarının her keseye göre özenle donatıldığı 11 ayın sultanı Ramazan ayına sayılı günler kaldı.

GÜNDEM 05.05.2018, 16:12 05.05.2018, 16:13
Aykin, Ramazan Bereketiyle Geliyor

Tüm İslam âleminin heyecanla beklediği, yılın en bereketli ve gözde Ramazan ayının yaklaşmasıyla piyasalarda haraketliliğin başladığını belirten Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Erdoğan Aykin , 'İftar sofralarının her keseye göre özenle donatıldığı 11 ayın sultanı Ramazan ayına sayılı günler kaldı. İlk teravi ve ilk savur için günleri sayıyoruz. Ramazan paketleri hazırlandı ve raflarda ürünler yerlerini aldı.  Kasap, manav, bakkal, kuruyemişçi, fırın, tatlıcı ve lokantacı esnafımız artık hazır. Yine eski Ramazanlar gibi, iftardan önce vatandaş kasaptan etini, manavdan meyve ve sebzesini, fırından sıcak pide alışverişini yaparak esnafımızın hayır dileklerini alacaklar, hem sevindirecekler' dedi.

Ramazan ayında tüketimi artan yiyeceklerin fiyatları konusunda da açıklama yapan NESOB Başkanı Aykin, 'Ramazanda fiyatları yükselterek, haksız rekabete yol açan tutumlar olacaktır. Et, hurma, kuruyemiş, çay ve ramazanda sofralarımızdan eksik etmediğimiz birçok yiyecek için zam yapanlar olabilir. Yetkililer piyasaya yeteri kadar et ve et ürünü verecek kapasitede ve tedbirleri almış durumdadır. Vatandaşlarımız fiyatları iyi takip etmeli, esnafa güvenmelidir' diye konuştu.

Ramazan paketleri içine koyulan ürünlerin önemini belirten Aykin, 'Hayırsever vatandaşlar ihtiyacı olanlara Ramazan paketleri dağıtıyorlar. Paketlerin içerisine koyulan gıdaların son kullanım tarihine ve ürün kalitesine dikkat edilmelidir. Hayır işi yaparken insanların sağlıklarını olumsuz etkilememek için paketler kontrol edilmelidir' şeklinde konuştu.

Ramazan ayında harcamalarının normalden yüzde 30 daha fazla olduğunu söyleyen Aykin, 'Hükümetin 12 milyon emekliye iki bayram öncesi vereceği 1000 TL'lik ikramiyenin ilki de bu Ramazan bayramı öncesinde verilecek. Bu da piyasaların daha haraketli olmasını ve esnafın yüzünün gülmesine sebep olacak. Bu mübarek ayda özellikle ette, şarküteri pastırma ve sucukta, unlu mamullerde, bakliyatta, meyve ve sebzede tüketim yüzde 30 civarında artmaktadır. Esnaf ve sanatkârlar olarak mevsimsel etkilerin olumlu olacağı ve fiyatların düşeceği beklentisindeyiz. Bu da piyasaların daha da canlanacağı anlamına geliyor' dedi.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)