banner21

Bakan Fakıbaba: 15 Ülkeye Patates Tohumu İhraç Edeceğiz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Niğde ziyaretinde yaptığı açıklamada Türkiye'de üretilen yerli patates tohumunun, 15 ülkeye ihracat edileceğini söyledi.

GÜNDEM 24.03.2018, 09:49 24.03.2018, 09:49
Bakan Fakıbaba: 15 Ülkeye Patates Tohumu İhraç Edeceğiz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Niğde ziyaretinde yaptığı açıklamada Türkiye'de üretilen yerli patates tohumunun, 15 ülkeye ihracat edileceğini söyledi.

Çeşitli temaslarda bulunmak için Niğde'ye gelen Ahmet Eşref Fakıbaba, Nevşehir yolunda büyükbaş hayvan çiftliğini gezerek yetkililerden faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Yeni doğan buzağıları seven Fakıbaba, eliyle onlara süt içirdi.

Bakan Fakıbaba, daha sonra Patates Araştırma Enstitüsü'nü ziyaret ederek enstitü müdürü Uğur Pırlak'tan çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. Enstitü tarafından üretilen 8 yerli patates tohumundan Nahit adlı yerli çeşidin üretiminin bir özel firmaya ihale edildiğini ve özel firmanın da 15 ülkeye ihracat yapacağını ifade eden Bakan Fakıbaba, "Hep derler ya tohum ithalat şu ithalat bu ithalat diye ama arkadaşlar çalışmışlar ve patateste 8 çeşit patates tohumu üretmişler ve bunun 5'i şuan hazır.

Enstitüde üretilen yerli patates tohumu Nahita'nın hasadını yapan Fakıbaba, yaptığı açıklamada, emeği geçenlere teşekkür ederek, bu tarz çalışmaları görmekten gurur duyduğunu belirtti.

Bakan Fakıbaba, “Birini zaten özel sektöre vermişler 4'ünü de özel sektöre vermek üzereler. Özel sektöre 480 ton verilmiş ve bu alan arkadaşımızda bin 200 dönümlük bir alanda ekimini yapacak, tahmini 15 ülkeye de ihraç edeceğini söylüyor. Düşünün daha sadece bir özel sektör, yarın buradan neler elde edeceğiz. Bizim ortalama olarak yılda patates tohumuna, ithalatına vermiş olduğumuz para ortalama 22 milyon dolar ve şimdi 22 milyon doların yüzde 80'ini biz halletmişiz artık bundan sonra biz ihracata geçeceğiz. Bu sadece patateste değil. Türk insanı çok fazla Tarım Bakanlığının neler yaptığını bilmiyor. Enstitülerde hangi tohumlar üzerinde çalıştığını. Yerli ürettiğimiz çok ciddi tohumlar var ve her gittiğimiz ilde artık bundan sonra Türk halkının moralinin düzelmesi lazım. Gıda, tarım ve hayvancılık gerçekten çok zevkli bir uğraş. İnsanlarımız bu uğraşı seviyorlar, insanımız çalışkan ve üretiyorlar. Üreten bütün arkadaşları yürekten kutluyorum. İnşallah biz 22 milyon dolar ithalat parası vereceğimize bundan sonra dışarıdan gelen paraya bakacağız ve bunu ortalama 50 milyon dolar olarak tahmin ediyoruz. Gittikçe bunlar gelişecek. Özellikle Türk Halkına şunu belirtmek istiyorum. Gerçekten zaman zaman zorluklarımız olsa da biz gıda, tarım ve hayvancılıkta biz bu bölgenin değil, Avrupa'nın değil dünyanın sayılı ülkeleri arasındayız ve daha hızlı bir şekilde inşallah gireceğiz" diye konuştu.

Bakan Fakıbaba'ya Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Rifat Özkan, Ak Parti İl Başkanı Mahmut Peşin, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna ve kurum müdürleri eşlik etti. Bakan Fakıbaba daha sonra Niğde Valiliği, Belediye Başkanlığını ve Niğde Üniversitesi rektörlüğünü ziyaret etti. Bakan Rektörlük ziyaretinden sonra Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesini ziyaret ederek öğretim üyeleri ve öğrencilerle sohbet etti. Bakan Fakıbaba Fakülte binası ve laboratuvarları gezerek incelemelerde bulundu.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Araştırma ve Uygulama alanlarını ziyaret eden Bakan Sera ve Bitkisel Uygulama Alanlarını, Hayvancılık Araştırma Uygulama Alanını, Arıcılık Ünitesini, Büyükbaş Hayvancılık Ünitesini, Küçükbaş Hayvancılık Ünitesini ve Kanatlı Hayvancılık ünitesini gezerek burada incelemelerde bulundu.

Bakan Fakıbaba Ömer Halisdemir Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesini ziyareti sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, “Böyle donanımlı bir fakültenin Niğde’de bulunmasından çok mutluluk duydum. Bu fakültenin sadece Niğde’ye değil bölgeye hatta Ülkemize yararlı olacağına inanıyorum. Çünkü artık zihniyetimizi değiştirmeliyiz. Bu bağlamda emeği geçen sayın Şahenk ailesine, Ferit beye, Doğuş gurubunun CEO’su Hüsnü beye, dekanımıza, Rektörümüze ve Valimize yürekten teşekkür ederim. Yani bu fakülteyi YÖK’ün mutlaka incelemesi gerekir. Diğer illerde bulunan Ziraat fakültesi dekanları buraya gelerek burada neler yapılıyor, laboratuvar nasıl, şartlar nasıl, teknik nasıl dışardan gelen öğrencilerin vermiş olduğu bu güzellikleri görmek güzel. Burada değişik ülkelerden değişik öğrenciler var, değişik diller var, değişik elbiseler var. O kadar güzel kültür çatısı oluşuyor ki bu bağlamda ben memnun kaldım. Aslında örnek alınması gereken yer. Farklılığın ne kadar güzel olduğunu burada gördüm. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.    

Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba Ömer Halisdemir Üniversitesi ziyaretlerinden sonra Ak Parti İL Başkanlığını ziyaret eden Bakan Grand Hotel Arap Yatırımcılarla bir araya geldi.

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)