BOR FAKÜLTEYE KAVUŞUYOR

Bor Belediyesi, Bor Ticaret ve Sanayi Odası ve Bor Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapımı Kültür Turizm Derneği tarafından organize edilen istişare toplantısı Bor Öğretmenevinde gerçekleştirildi.

GÜNDEM 24.11.2022, 17:57
BOR FAKÜLTEYE KAVUŞUYOR

Bor Belediyesi, Bor Ticaret ve Sanayi Odası ve Bor Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapımı Kültür Turizm Derneği tarafından organize edilen istişare toplantısı Bor Öğretmenevinde gerçekleştirildi. Toplantıya Niğde Valisi Mustafa Koç, Niğde AK Parti Milletvekilleri Yavuz Ergun ve Selim Gültekin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Bor Kaymakamı Mehmet Yavuz, Bor Garnizon Komutanı Müh. Alb. S. Mehmet NAKİPOĞLU, Bor Belediye Başkanı Serkan Baran, Siyasi Parti temsilcileri, Oda Başkanları, STK temsilcileri ve Bor Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapımı Kültür ve Turizm Derneği yetkilileri katıldı.

BAŞKAN BARAN: “BU PROJEYE GÖVDEMİZİ KOYACAĞIZ”

Bor Sağlık Bilimleri Fakültesi ile ilgili 2019’da başlatılan çalışmaların ardından, Bor Sağlık Bilimleri Fakültesinin yapımı için onay alındığını söyleyen Bor Belediye Başkanı Serkan Baran Bor Sağlık Bilimleri Fakültesi yapılacak olan alanda 8 farklı tapunun bulunduğunu ve bunların tamamının devir ve satın alımlarının tamamlanarak 9 bin 30 m2 alanın tamamının Niğde Üniversitesine tahsis edildiğini söyledi.

Başkan Baran: “Biz Bor olarak hep beraber  bir araya gelebildiğimizi gösterdik. Hep birlikte Bor’un geleceği için çok önemli olan bu proje konusunda artık somut adımların atılması konusunda çalışmalara başlamamız gerekiyor.

Bu çalışmalar da ilk olarak eski hastane binasının yıkılmasıyla başlaması gerekiyor. Yıkımın ardından ise zemin etüt ve proje çalışmalarının yapılmasını istiyoruz” dedi. Bu konuda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu’dan tarih isteyen Bor Belediyesi Serkan Baran yıkım işleminin ardından kurulan dernekle beraber bu işin altına gövdelerini koyacaklarını söyledi.

REKTÖR USLU: “EN GEÇ OCAK 2023’TE YIKIMI TAMAMLARIZ”

Toplantıda açıklamalarda bulunan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Bor Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapımı konusunda hangi durumda olduklarını aktararak tüm paydaşlarla birlikte fakültenin inşasını hızlandırmak için çabaladıklarını söyledi. Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu gerekli izinlerin alınması durumunda 2023 Ocak ayı içinde fakültenin yapımı için kendilerine tahsis edilen alanda yıkıma başlayacaklarını ve ardından hızla fakülte inşasına başlayacaklarını belirtti.

Toplantının oldukça verimli geçtiğini de söyleyen Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu toplantımıza kendilerine desteklerini ifade eden tüm protokol üyelerine teşekkür ederek, Bor ilçesine değer katacak olan Fakülte inşasına en kısa sürede başlamak üzere çalışmalarını hızlandıracaklarını da bir kez daha vurguladı.

MİLLETVEKİLİ GÜLTEKİN: “EN YAKIN ZAMANDA TEMELİ ATMAK İSTİYORUZ”

Ak Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin toplantıda söz alarak şu ifadeleri kullandı. “2019’da Bor’a büyük bir müjde vermiştik. Pandemi ve ekonomik zorluklardan dolayı biraz projede yavaş kaldık ama asla bu projeden vazgeçmedik. 2019 bu zamana kadar üniversitelere yeni binalar için ödenek verilmiyor. Bu projenin takibine devam ediyoruz, İnşallah bu derneğimizle beraber bu projenin yakın bir zamanda temelini atmayı istiyoruz.” Dedi.

YAVUZ ERGUN: “BU MEMLEKETE BORCUMUZ VAR”

Ak Parti Niğde Milletvekili Yavuz Ergun ise: “Bu güzel günde inşallah başlangıç için değil süreci sonlandırdığımız bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Bazı şeyleri baştan başlamamız lazım. 9 Yıl yürüttüğüm Ak Parti Bor İlçe Başkanlığımın ardından memleketimize 4 yıllık bir fakülte kurmanın düşüncesine girdik. O zaman bi kaç kez talepte bulunmamıza rağmen, kesinlikle ilçelere 4 yıllık fakülte kurulamaz cevabını almıştık. 2018 yılında milletvekili olduktan sonra önceki rektörümüz Muhsin Kar’la birlikte YÖK başkanına gittik.  Durumu izah ettik ve tekrar fakülte talep ettik. Bu kez olumlu bir cevap aldık. O toplantının ardından Bor’a 4 yıllık Sağlık Bilimleri Fakültesi kurma kararı aldık ve talepte bulunduk. Talebimizin ardından yaklaşık 2 ay sonrasında kabul edilerek resmi gazete yayınlandı. Pandemi döneminde yavaşlayan projemiz Rektör Hasan Uslu Hocamızın ve Bor Belediye Başkanı Serkan Baran’ın göreve gelmesinin ardından bu projede tekrar hızlandık. Şu anda Bor Sağlık Bilimleri Fakültemizin mevcut 91 öğrencisi var. Bizler en kısa sürede bu planlanan fakülteyi tamamlayarak yaklaşık 2 bin 400 öğrenciyi buraya kazandırmak istiyoruz.” Dedi.

VALİ MUSTAFA KOÇ: “BU PROJEYİ GERÇEKLEŞTİREBİLECEK GÜÇTEYİZ”

Niğde Valisi Mustafa Koç, Bu projeyi gerçekleştirebilecek güçte olduklarını, bu projede emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Vali Mustafa Koç Niğde Valiliği olarak bu projede kendilerine düşen görev ve sorumlulukları yapmaya her zaman hazır olduklarını belirtti.

ÜSTÜNPARK PAZARLIĞI

Konuşmaların ardından yapılan görüşmelerde Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Hasan Uslu, Bor Belediye Başkanı Serkan Baran’dan Üstün Parkın da üniversiteye tahsis edilerek Bor Sağlık Bilimleri Fakültesine dahil edilmesini istedi. Bu konuda rektöre cevap veren Bor Belediye Başkanı Serkan Baran gerekli görüşmelerin ardından Üstün Parkı da bu projeye dahil edebileceklerinin sözünü verdi.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)