Bor'a Büyük Müjde! Askeri Birlik...

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz darbe gecesi general Semih Terzi'yi öldürdükten sonra şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir'in mezarını ziyaret edip, adının verildiği parkın açılışını yaptı.

GÜNDEM 14.10.2016, 08:39 14.10.2016, 08:43
Bor'a Büyük Müjde! Askeri Birlik...
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz darbe gecesi general Semih Terzi'yi öldürdükten sonra şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir'in mezarını ziyaret edip, adının verildiği parkın açılışını yaptı.

Işık, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığında darbeci generali vurduktan sonra şehit edilen Halisdemir'in kabrinin bulunduğu Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu beldesine askeri helikopterle geldi.

Işık'ı burada Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ve daire müdürleri karşıladı. Bakan Işık, şehidin ağabeyi Doğan Halisdemir ve protokol üyeleriyle Halisdemir'in kabrinin bulunduğu mezarlığa geçti. Okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından dua eden Bakan Işık, tüm şehitlere Allah'tan rahmet dilediğini söyledi. Bakan Işık, ziyaretin ardından, Kocaeli Büyükşehir Belediyesince beldede yaptırılan Şehit Ömer Halisdemir Parkı'nın açılışı için düzenlenen törene geçti. Bakan Işık’ı Kocaeli Büyükşehir Belediyesince beldede yaptırılan Şehit Ömer Halisdemir Parkı'nın girişinde karşılandı. Şehit Ömer Halisdemir’in abisi Doğan Halisdemir ile biraz sohbet ettikten sonra tören alanına geçti.

Açılış saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Dursun Ali Erzincanlı 15 Temmuz kahramanı Şehit Ömer Halisdemir adına yazdığı 30 kuş adlı şiirini seslendirdi.  Şiir esnasında açılışa gelen vatandaşların duygu dolu anlar yaşadı. 

ÖMER HALİSDEMİRLER YETİŞTİRMELİYİZ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İbrahim Karaosmanoğlu Şehit Ömer Halisdemir görevini yaptı diyerek “Hepimiz inanıyoruz ki cennetin en iyi yerinde Ömerimiz. Ömerler gibi evlatlar yetiştirmeliyiz. Eğer yetiştirirsek geleceğimizden emin oluruz. Böyle hainler çıkmaz. Büyükşehir Belediyesi olarak parkı yaptığımızdan dolayı gurur duyuyoruz. Bu park şehidimizin yaptığının milyonda biri bile olamaz. Biz Ömer Halisdemir'in yolunda emin adımlarla Türkiye olarak gelişeceğiz. Bu milletin evlatlarına hizmet etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.  

“HALİSDEMİR’İN KURŞUNLARI AYDINLIĞA ÇIKARDI”

AK Parti Niğde milletvekili Alparslan Kavaklıoğlu “Bugün biz burada bu parkın açılışını yapıyorsak şehidimizin sayesindedir” diyerek şehidin mirasını, hatıralarını yaşatmak için hizmet edeceklerinin altını çizdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ise 15 Temmuz 2016’nın çok karanlık bir gece olduğunu ifade etti. Karaaslan Şehit Halisdemir’in silahından çıkan kurşunların o geceyi aydınlattığını belirtti ve parktaki ağaçların büyüyeceğini ve bu ağaçların gölgesinde yeni Ömer Halisdemirlerin yetişeceğinin altını çizdi. 

NİĞDE’DEN 6 ŞEHİT

Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu 15 Temmuz gecesi milletimizin tarihinde görmediği ihanete uğradığının altını çizerek “ Niğde’den darbe girişiminde Ömer Halisdemir ile birlikte 6 şehit verdik. Parkın yapılmasında emeği geçen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim” dedi.
 
ÖMER HALİSDEMİR’İN ABİSİ KONUŞTU

Şehir Ömer Halisdemir’in abisi Doğan Halisdemir kardeşinin adına yapılan parkın açılışına gelenlere teşekkür ederek; "Ailesine düşkündü. Her gün ailemizi arardı, halini hatırını sorardı. Öğretmenlerine ve arkadaşlarına vefalıydı. Kul hakkına dikkat ederdi. Sohbetlerinde sık sık Çanakkale ruhundan bahsederdi. Şehit olmayı arzu ediyordu. Şehit olacağım gerekirse dediğini çok kez ağzından duydum. Rabbim de nasip etti. Komutanı bu işin ucunda şehadet var dedi ve şehitlik mertebesine erişti. Devletimiz bize gereken ilgiyi veriyor. Hiçbir yardımı ailem adına kabul etmiyorum. Çünkü kardeşim vatan için şehit oldu, menfaat için değil. Halkımızdan sadece diğer şehitlerle birlikte kardeşime dualarını istiyorum. Ne mutlu Türküm diyene” dedi. 
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz darbe gecesi general Semih Terzi'yi öldürdükten sonra şehit olan Astsubay Ömer Halisdemir'in mezarını ziyaret edip, adının verildiği parkın açılışını yaptı. 

Bakan Işık, bugüne kadar FETÖ ile irtibatlı olan 3 bin 939 personelin TSK'dan ihraç edildiğini söyleyerek, Musul ve Rakka'ya düzenlenecek operasyonlara ilişkin gelişmeleri anlattı. 

540 personelin ise açığa alındığını belirten Bakan Işık, "Bu mücadele sadece TSK'da değil devletin tüm kurumlarında devam edecek. Bataklığı kurutacağız, bunda kararlıyız. Özellikle bazı siyasiler son dönemde mağdur edebiyatı yaparak FETÖ ile mücadeleyi sulandırmak ve hızını kesmek istiyorlar. Bu mücadeleyi sulandırmak bu ülkenin dününe de bugününe de, yarınına da ihanettir. Onun için herkesin aklını başına toplaması lazım. Su uyur düşman uyumaz, bu hainler fırsatını bulursa tekrar aynı şeye girişmekten çekinmeyecek" dedi. 

ARTIK TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ZAİYAT VERMESİNİ ENGELLEYENLER YOK 

TSK'nın 15 Temmuz akşamından çok daha güçlü olduğunu da belirten Işık, şöyle devam etti: "Bazı haber ajanslarında darbe teşebbüsünden sonra tutuklanan subaylardan dolayı 'Türk ordusu en güçlü yanını kaybetti, zaafa uğradı' gibi değerlendirmelerde bulunuyorlar. TSK inanın 15 Temmuz akşamından çok daha güçlüdür. Bu kadar düşünün ki içerisindeki bir hain kendi komutanından değil de okyanus ötesinden talimat alıyor. Bilgiyi kendi komutanında saklıyor bir takım yerlere iletiyor. Bunları temizledikçe ordumuz güç kazanıyor. Ordumuzun zayıflatılması temasını işlerken biz Fırat Kalkanı harekatını başlattık. Orduda emir komuta içinde en küçük zafiyet olsa bu kadar alan kontrol altına alınabilir miydi? Terörle mücadelede son 35 yılın en önemli dönemini yaşıyoruz. Terör örgütü son 35 yılda bundan daha ağır bir kayıp vermedi. Artık terör örgütünün koordinatlarını başka yerde verip de terör örgütünün zayiat vermesini engelleyen hainler yok aramızda."

MUSUL VE RAKKA HARETI 

Musul tartışmalarına da değinen Bakan bu konuda da şunları söyledi: "Önümüzde iki önemli olay var, Musul ve Rakka harekâtları. Hiç kimse bizim Suriye'ye Irak'a kayıtsız kalmamızı beklemesin. Bölgede cirit atan terör örgütlerinden dolayı en fazla tehdit altında olan ülke Türkiye'dir. Bu noktada son günlerde Irak'ta yaşanan tartışmalar bana bir atasözü hatırlattı. Şu anda Bağdat büyük bir yanlış içerisinde. Türkiye Irak'tan Türkiye'ye yönelecek terör tehdidini kaynağından bertaraf etme hakkına sahiptir. Türkiye aynı zamanda Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehdit eden gelişmelerde kayıtsız kalmama hakkına sahiptir. Musul gibi tarihi bağlarımız olan bir şehrin demografik yapısının değiştirilmesine Türkiye'nin kayıtsız kalmasını kimse beklemesin. Bizim ne Irak'ın ne de Suriye'nin toprağında gözümüz yok. Türkiye'nin temel politikası Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğüdür. Ancak bunu Türkiye'nin düşündüğü kadar Bağdat'ın ve Şam'ın da düşünmesi lazım." 

TÜRK ORDUSU 15 TEMMUZ’DAN ÇOK DAHA BÜYÜKTÜR

Bugün buraya gelerek şehidimize verdiği değeri bir kez daha gösteren Niğdelilere, vatandaşla teşekkür ederim diyen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Korgeneral Zekai Aksakallı’ın özel selamlarını getirdim. Türk ordusu 15 Temmuz’dan daha güçlüdür. Gazilerimize ve şehitlerimize şükran borcumuz var. Biz ülke olarak çok ihanet gördük. Ağır bedeller ödedik. 15 Temmuz ise öyle bir ihanet girişimiydi ki topyekun ülkenin yok oluşuna yönelik yapıldı. Ama 16 Temmuz sabahı aydınlığa çıkmamızın kahramanı Ömer Halisdemirler bizi ayakta tuttu. Şehadet herkese nasip olmaz. Şehadet düzgün yaşayıp, şehadeti gönülden çok isteyenlere verilir." dedi.

BAKAN IŞIK’TAN BOR İLÇESİNE ASKERİ BİRLİK SÖZÜ

Bor İlçemize bir askeri birlik getirmek için çalışmalar yapıyoruz. Bunun çok uygun olacağını, çok yakışacağını düşündük. İlgili arkadaşlara talimatı verdik. Şimdi bu çalışmaların ardından Bor İlçemiz bir askeri birliğe kavuşmuş olacak. Bu da şimdiden hayırlı uğurlu olsun" dedi. 

Bakan Işık, açılışın ardından şehit Halisdemir'in annesi Fadimeana Halisdemir'in evinde, rahatsızlığı nedeniyle Niğde Devlet Hastanesi'nde tedavi edilen babası Hasan Hüseyin Halisdemir'i ziyaret eti.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (2)
oguzhan 6 yıl önce
Bunun nesi guzel haber. Askeri birlik olmasi bize ne fayda saglayacak.
Faruk Şahin paylaştı 6 yıl önce
Ömer Halis Demir şehidimiz yerde yazik yatarken hainler lağın arkasındaki şark damarını dinleyerek şerefsiz hainler tekrar kurşun sıkıyorlar Faruk Şahin