Çarboğa, Tur Gezilerinde Deneyimli Sürücü Şart

Ramazan ayına girilmesi ve okul idarelerince yılsonu sebebiyle düzenlenen gezi ve turlara dikkat çekerek sürücüleri ve okul idarecilerini uyaran Niğde Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sadullah Çarboğa, tur gezilerinde bakımlı araç ve deneyimli sürücü şart olduğunu belirtti.

GÜNDEM 12.06.2017, 17:50 12.06.2017, 17:51
Çarboğa, Tur Gezilerinde Deneyimli Sürücü Şart

Ramazan ayına girilmesi ve okul idarelerince yılsonu sebebiyle düzenlenen gezi ve turlara dikkat çekerek sürücüleri ve okul idarecilerini uyaran Niğde Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sadullah Çarboğa, tur gezilerinde bakımlı araç ve deneyimli sürücü şart olduğunu belirtti.

Sürücülerden aşırı sürat yapmamaları, uykusuz ve yorgun araç kullanmamalarını isteyen Çarboğa, “Ölümlü kaza oranı düşmesine rağmen, günlük ortalama 5-6 vatandaşımızı kazalarda kaybediyoruz. Tatil dönemi yoğunluğunda ise bazen normalin iki katına kadar vatandaşımızın hayatını kaybettiğini görüyoruz. Bu kazaların büyük sebebi, aşırı hız, trafik kurallarına uymamanın yanı sıra ramazan ayında sıcaktan ve nem oranının artmasından etkilenen sürücülerin dikkatinin dağılmasına bağlı olduğu görülüyor. Öğle vakitlerinde sıcaktan eriyen asfalta dikkat ediniz. Mecbur kalmadıkça öğlen sıcağında yola çıkmayınız. Kazalara neden olan sürücü kusurlarının başında, yüzde 30 gibi yüksek oranda aracımızın hızını yol, hava durumu ve trafiğin gerektirdiği şartlara uygun kullanmamak geliyor. Sabırsızlık ve yorgunluktan dolayı, yolculuğun sonuna doğru, varılacak noktalara yakın yerlerde daha çok kaza yapılıyor. Trafik kazalarındaki artışlar en çok ramazan ayı ile tatil dönemlerinde oluyor ve nerede ise iki katına çıkıyor” diye konuştu.

Hoşgörü ayı olan Ramazan’da, sürücülerimiz birbirlerine karşı daha toleranslı, saygılı olmalıdır diyen Çarboğa; “Aşırı hızdan kaçınmalı ve trafik kurallarına harfiyen uyulmalıdır. Bu tür geziler gün geçtikçe daha da artmaktadır. Geziye çıkacak olan öğrenci, veli ve idarecilerin mutlaka bu tür gezilere bakımlı araç ve trafik kurallarına harfiyen uyan deneyimli usta sürücülerle çıkmaya dikkat etmelidir. Aksi halde bu acı kazaların önüne geçme imkânı olmaz” dedi.

Yağışlı havanın ülke genelinde etkili olması nedeniyle oruç tutan sürücülerimizi araç kullanırken trafikte dikkatli olmaları konusunda da uyaran Çarboğa, “Ramazan ayında oruç nedeniyle çoğu insanda kan şekeri düşüyor. Açlık, susuzluk ve yorgunluğa bağlı olarak reflekslerin yavaşlaması ve dikkat dağılmasına karşı sürücüler her zamankinden fazla dikkatli, sabırlı ve duyarlı olmalı. En önemlisi ülke genelinde yağışlı havanın hakim olduğu bu günlerde sürücüler iftara yetişmek için acele ederek, trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemelidir. Ramazan ayı ve yağışlı hava muhalefeti boyunca trafik kazalarından dolayı üzücü haber almamak için acele etmeden, trafik kurallarına uyarak ve daha dikkatli bir şekilde araçlarınızı sürünüz. Bu mübarek ayda sürücüler birbirlerine karşı daha hoşgörülü ve saygılı olmalıdır” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Dahi Gedik
Yorumlar (0)