banner21

CHP'den müftülerin nikâh kıymasına tepki

CHP Niğde İl Kadın Kolları Başkanı Nevriye sayın, müftülere nikâh kıyma yetkisi verecek düzenlemeye, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

GÜNDEM 01.08.2017, 10:20 01.08.2017, 10:21
CHP'den müftülerin nikâh kıymasına tepki
CHP Niğde İl Kadın Kolları Başkanı Nevriye sayın, müftülere nikâh kıyma yetkisi verecek düzenlemeye, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla tepki gösterdi.
Sayın, “Türkiye’nin gündeminde çok acil çözümlenmesi gereken sorunlar var iken, Tek sorunumuz, evlenme akdinin müftü aracılığıyla çözüme kavuşturulması mıdır” ifadesini kullandı.
Mevcut şartlarda, Türkiye’de evlendirme memuru sayısında bir sorun olmadığını belirten Sayın, “Kadınlar her gün öldürülüyor iken, her gün tacize, tecavüze, şiddete uğruyor iken, yoksulluk içinde iken, çalışma hakları ellerinden alınıyor iken, özgürlükleri gasp ediliyor iken, tek sorunumuz, evlenme akdinin müftü aracılığıyla çözüme kavuşturulması mıdır” ifadelerini kullandı.
  Sayın “Medeni kanunun kadınlara verdiği haklardan yine mi rahatsız oldunuz! Türkiye’nin gündeminde çok acil çözümlenmesi gereken sorunlar var iken, iç ve dış borçların trilyon dolarlara yaklaştığı, işsizliğin- aşsızlığın had safhaya ulaştığı, her dört gençten 1’inin işsiz olduğu, terörün her gün yüreklerimizi kasıp kavurduğu, basının ve bilimin dört duvar arasına hapsedildiği bir süreçte; yapılacak hiçbir iş kalmamış gibi, İktidar yine nikâhı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladı. İktidarın müftülüklere de, resmi nikâh kıyma yetkisi veren kanun tasarısını tekrar, tekrar gündeme getirmesi, yaşamakta olduğu çöküşü, sistematik tehditlerle bertaraf etmeye çalışmasıdır. Biz kadınlar sormak istiyoruz. Kadınlar her gün öldürülüyor iken, her gün tacize, tecavüze, şiddete uğruyor iken, yoksulluk içinde iken, çalışma hakları ellerinden alınıyor iken, özgürlükleri gasp ediliyor  iken, tek sorunumuz, evlenme akdinin müftü aracılığıyla çözüme kavuşturulması mıdır? Sizler; medeni kanunun kadınlara verdiği haklardan neden rahatsız oluyorsunuz! Mevcut şartlarda, Türkiye’de evlendirme memuru sayısında bir sorun yoktur. Buna rağmen müftülüklere de bu yetkinin verilmesi sosyal hayata dini tahakkümün dayatılması içindir. Türkiye’de çocuk istismarlarının ve tecavüzlerin büyük çoğunluğunun dini nikâh kisvesi altında yapıldığı düşünüldüğünde bu tasarının nasıl bir gaflet olduğu daha rahat görülecektir. 12 yaşında imam nikâhına, 6 yıl sonra imamın kıydığı resmi nikâha, çocuk gelinlere izin vermeyeceğiz” dedi.
Sayın; “Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devleti’dir. Hukuk Devleti olmakla, kadınlar evlenirken Medeni Kanunla hakları güvence altına alınmıştır. Evlilik akdinin müftülerce yapılmasının önünün açılması din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmasıdır. Bu da Laiklik ilkesine aykırıdır. Ancak endişe ile görüyoruz ki; iktidar bu ve bunun gibi uygulamalarla laik düzeni yavaş, yavaş ve sinsice yok etmeye çalışmaktadır. Bir arada yaşamamızı sağlayan laikliğe açılan her gedik, toplumsal kutuplaşmayı derinleştirecektir. Bugün daha net görüyoruz ki siyasi iktidarın son yıllarda “dava” dediği şey laik düzenin yıkılması davasından başka bir şey değildir. Biliyoruz ki; bu düzenlemeyi getirenlerin en büyük korkusu, direnen, mücadele eden kadınlardır! Türkiye’de kadınların sosyal statüsü 1926 medeni kanunu ile resmen tanımlanmıştır. Bizlere düşen, bu medeni kanunu daha ileriye taşımaktır.  Biz Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı kadınlar olarak, kadını toplumdan dışlayan her tür uygulamanın karşısında olduğumuzu ve mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz. Bu düzenlemeyi derhal geri çekin! Yaşasın tam bağımsız, laik, sosyal hukuk devleti. Yaşasın kadınlar. Yaşasın hak, hukuk, adalet” şeklinde konuştu.
 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)