CUMHURİYET BİR DEĞERDİR

CHP Bor İlçe Başkanı Erdal GEVREKCİ Cumhuriyet'imizin kuruluşunun 99. Yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 28.10.2022, 12:04
CUMHURİYET BİR DEĞERDİR

Mustafa Kemal ATATÜRK ve Cumhuriyet bizler için,birbirinden ayrı düşünülmeyen iki yüce değerdir.Biliyoruz ve inanıyoruz ki bugün, hiç bir dünya gücünün egemenliğinde değilsek medeni ve çağdaş yaşama yolunda kimseden geri kalmıyorsak, bu yaşama kalitemizi borçlu olduğumuz Atatürk ile Cumhuriyet için ne kadar iyi ve güzel şeyler düşünürsek o kadar azdır.
 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlayan yeni bir Türkiye kurma savaşı, pek çok engellere rağmen Atatürk'ün büyük dehası sayesinde iç ve dış düşmanlara karşı başarıyla sonuçlanmış  bağımsız bir Türkiye Cumhuriyet'i kurulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk bu uzun yolculuğa başladığında yunan ordusu İzmir'i kısa süre sonrada İngilizler İstanbul'u işgal ediyorlardı. Bunlarla birlikte birde padişahın ve İstanbul hükümetinin ihanete varan tutumları karşısında genciyle yaşlısıyla halkı ve orduyu birleştirerek başlattığı Kurtuluş mücadelesi aynı zamanda Cumhuriyet Türkiye'sinin başlangıç noktasıydı.
 Cumhuriyet belki de Mustafa Kemal Atatürk'ün düşündüğü çağdaş,medeni,güçlü ve dünyada sözü geçen bir ülke olabilmenin ilk ve son adımı olarak verdiği karardı. Çünkü, teklifi üzerine TBMM tarafından ''Yaşasın Cumhuriyet' 'sesleri arasında kabul edilen Cumhuriyet sonrası Cumhurbaşkanı olarak Çankaya'ya çıktığında'' Görevimi tamamladım'' düşüncesine kapılmamış tam aksine gerçek devrimlerine Türkiye'nin her alanında ilerlemesi adına girişimlere başlamıştır.
Atatürk'ten bizlere ve sonsuza miras kalan Cumhuriyet bir fazilettir. Türk insanı da yüce değerlerin tümüne sahip olmak ister ve tümü insanımız hakkıdır. Cumhuriyet insana çağdaşlığı ve uygarlığı sunar.Cumhuriyet gelişmeye,değişime ve bilimsel yeniliklere açık olmaktır.
 Bilmeliyiz ki, özgür yaşamak için mücadele etrmek zorundayız.Bunuda Cumhuriyet'imize sahip çıkmakla sağlarız.Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere gösterdiği yolda yürüdüğümüz sürece hiçbir gücün özgürlüğümüzü yok etme emellerine kavuşamayacağı inancımız tamdır.
 Bu duygu ve düşüncelerle bizlere bu gurur gününü yaşamamızı sağlayan başta ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve bu uğurda emekleri olanları rahmet,minnet ve şükranla yad ediyorum.


 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)